1/2

Rallisport Challenge 2

Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Önceki ralli oyunları yalanmış meğer...
Platformlar XBox
Rallisport Challenge 2
  • Yapımcı - Yayıncı Digital Illusions - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 92
Artılar Değişken hava koşulları, hasar, muhteşem grafikler, gerçekçi sürüş, online modlar...
Eksiler Modifikasyon basit düzeyde.

Haydi bakalım Rallisport Challenge 2 raflarda ki yerini aldı ve yine toz, toprak ve çamura bulanma zamanı geldi...

DVD9 formatta, yaklaşık 8 GB bir ralli oyunu daha önce gördünüz mü bilmem ama ben görmemiştim. Emin olun bu oyun yeni yolları, devasa parkurları, deli geliştirilmiş grafikleri, hasar modellemeleri ve yeni araçlarıyla sağlam bir yer edinecek!

Pole position’da yerimizi alalım…

Bugüne dek favori ralli oyunum Colin McRae Rally 4 idi. Sürüş, hasar ve araç içi görüntü ve sesler hoşuma gidiyordu; ama gel gelelim yol kenarındaki incecik fidanın arabamı zank! diye durdurup, sallanmaması garibime giderdi. Rallisport Challenge 2’yi Xbox’ıma takarken de, acaba diye düşünmeden edemedim. Sonra baktım ki korkularım yersizmiş. İlk Rallisport Challenge’dan farklarını detaylara inerek yazsam yazı çok uzar; sadece şunu söyleyeyim; Xbox’ın en iyi özelliklerinden olan online ve system kablosuyla çok oyuncu oynama imkanı bu devam oyununda unutulmamış. 

Oyuna kariyer modda başladığınız da , bir şampiyona ve parkurdan başlayıp, size gösterilen ağaç şeklindeki basamaklar üzerinde ilerliyorsunuz. Bazı kısımlarda seçim yaparak dallanmaya imkan verilmiş. Çeşitli ülkeler de (Kanada, İngiltere, Avustralya, Sweden vs.) düzenlenen yarışlara katılıyoruz. Öncelikle bazı parkurlar gerçekten büyük. Buna birde çok özenilmiş çevre grafiklerini ve detaylarını eklersek, oyunun neden 8 GB olduğunu anlıyoruz.

Sürüyoruz da nasıl sürüyoruz?

Bir kere yalnız değiliz elbette. Co-pilot kardeşimiz sağolsun, bize her an yardıma hazır. Bunu iptal edebilir ya da basic veya advanced co-pilot olarak seçebiliriz. Unutalım onu, o kendisini devamlı hatırlatıyor zaten.

İlk oyuna göre sürüş çok daha iyi hale gelmiş. Kontroller size yolu ve aracı iyi hissettiriyor, gerçekçi bir sürüş zevki yaşatıyor. Aracın kontrolü zemin ve sizin vites, süspansiyon gibi ayarlarınıza göre değişkenlik gösteriyor. Yağışlı havada, normal hava lastiği takınca kendinizi taklanızı atıp, çimenlere veya gökyüzüne bakar halde bulabiliyorsunuz. Bu nedenle yarışacağınız parkur ve hava koşuluna göre vites, süspansiyon, lastik gibi ayarlarınızı atlamayın. 

Kamera açıları ise yeterli olacak şekilde düşünülmüş ve görüş açıları güzel ayarlanmış. Ben özellikle araç içi sürüşü çok beğendim. Motor sesi daha bir güzel geliyor, ayrıca oyunda değil de rallide olduğumu çok daha iyi hissettim. 

Biraz da hasar modellemelerinden bahsedelim; aracınızı bariyerlere, diğer araçlara vurduğunuz da ya da takla attığınızda, olması gerektiği gibi aracınız hasar alıyor ve performansı düşüyor. Ayrıca diğer ralli oyunlarında asabımı bozan, ot, çer çöp ve reklam panolarını çarparak bunları sağa sola dağıtabiliyoruz. Ne güzel!

· 90’dan fazla, orijinalinin neredeyse iki katı parkur. İsviçre, Kanada, Avustralya, İngiltere, Arjantin, Monte Carlo’da parkurlar ve Grand Canyon’da zevkli bir tırmanış.
· Aşırı HP’den dolayı yasaklanmış group B araçlar ve bunlara ek 40’tan fazla ralli araçları. Bunlardan bazıları; Hyundai Accent WRC, Renault Megane Maxi, Volvo 440T, Lancia Stratos, Ford GT70 ve Suzuki Aerio P950.
· Aracınızı modifiye edebilme olanağı. Tekerlerini, damperlerini, rot balans, direksiyon ve vites ayarlarını parkurun yol durumuna en uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.
· Araç hasar özelliği. Camlarınız kırılacak, boyanız çizilecek. Rallisport Challenge 2’de ki gelişmiş grafik motoru sayesinde gerçekçi araç fiziğini göreceksiniz. Arka camınız, spoiler’larınız ya da aracın diğer parçaları hasar görecek, hatta aracınızdan fırlayabilecek.
· Detaylı yarış ortamı. Yeni kamera açıları ve yeni ön cam kamerası. Bu kameradan özel kazaları, interaktif ortamı görebileceksiniz. Yarış ortamı inanılmaz detaylarla geliyor. Gerçek bir yarıştaki gibi, parkur ekibi gelen araçlara karşı seyircileri uyarıyor, seyirciler gelen araçlara tepkide bulunuyor. Her parkurda kırılabilir objeler, su birikintileri, çamurlu çukurlar ve çöküntü yerler mevcut...