1/2

Rallye Deluxe

Emre Sevimbige
Emre Sevimbige 3.06.2010 - 12:31
Java destekli telefonları olanların tatile çıkarken yanlarından ayıramayacakları bir yarış çılgınlığı...
Platformlar GSM
Rallye Deluxe
  • Yapımcı - Yayıncı Tikle Games - Oyun Parkı
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 74
Artılar Başında uzun süre eğlenebileceğiniz, bağımlılık yapıcı bir cep telefonu oyunu.
Eksiler Para göstergesindeki bazı sorunlar, ufak tefek takılmalar.

Ne PlayStation 2, ne Xbox ne de N-gage oyunu bu... Evet, konsol. Fakat klasik cep telefonları için. Java destekli olması yeterli. Peki bir sürü müthiş oyun varken neden mi bunu inceliyorum?

Rallye Deluxe, adından da anlaşılacağı üzere bir yarış, araba yarışı oyunu. Gaza isterseniz kendiniz basabilir, isterseniz 4 ve 6 ile sadece sağa sola kıvırırsınız direksiyonu ve gaz otomatik olarak çalışır. Yani, sadece 2 tuş ile gelen ve uzun süre eğlendirebilecek bir oyun bu.

Ana ekranda oyunun amblemi var ve orada 5’e basıp, oyun’a girebiliyoruz. Toplam 3 tane profil var. Yani, 3 ayrı save şansı. Farklı zamanlarda farklı kişilerle bu oyunu oynayabilirsiniz. Hazırsanız hemen profilinizi yaratıp, geçiyoruz oyuna.

Başlangıçta araba 1’e sahibiz. Bu araba oyun başında bize direkt olarak veriliyor. Oyunda yarışları kazandıkça araba 2 ve araba 3’e de geçebiliyoruz. Bu olaylara birazdan daha derin olarak gireceğiz ama önce geçelim parkurlara.

Aslında Rallye Deluxe 2’de var. Çok kısa bir süre sonra çıktı. Fakat genel mantık aynı. Tek fark şehir yerleri ve pistler. Bu yüzden, pistleriyle daha haşir neşir olduğum ilk oyunu seçtim anlatmak için. Dilerseniz ilk şehrimizden başlayalım anlatmaya.

Yarışacağımız yerler sırayla şunlar; İzmit, Kahire, Berlin, Moskova, Paris, Madrid, Roma, Nairobi, San Francisco ve İstanbul. Hepsinin kendine has zorlukları ve bu zorluklarla gelen farklı para getirileri söz konusu.

Toplam 10 parkurdan oluşan oyunumuzda, yarışlar 3 ya da 4 tur. İlk yer olan İzmit’in getirisi 50 dolar iken, kaybederseniz para ödemiyorsunuz. Çünkü burası antrenman yeri ve bedava.

Evet, para dedik. Toplam 4 tane arabanın birbiriyle yarıştığı oyunda, her yarışın belli bir ücreti var ve kazandığınız paralarla yeni arabalardan gazlara, gazlardan frenlere, frenlerden ise tekerleklere kadar. Hatta ve hatta yeni parkurlara girmeye kadar pek çok şansınız var. Oyunun amacı ise basit, en iyi olmak.

Son 2 yarış olan San Francisco ve İstanbul, unvan yarışları. San Francisco’ya katılım bedeli 100.000 dolar iken, İstanbul ise tam 300.000 dolar… Başta 50 dolar ile başladığımız bu oyun için bu fiyatların ne kadar uçuk olduğunu zannedersem söylemeye gerek yok. Bu yarışlarda kazandığımız şey ise, “En İyi Olabilirsiniz” ve “En İyisiniz” payeleri. Tabii, bu yarışlara girmek için, fiyatı yine 300.000 dolar olan 3 no’lu arabayı almış olmamız gerekiyor. Yani, isterseniz 2.000.000 dolarınız olsun, hiç fark etmez. Bu unvan yarışı ve araba 3 gerekiyor…

Bahsetmişken, hemen biraz detaya girelim. Oyunda 1. araba bize direkt veriliyor. 2. araba 30.000 dolar ve kendimiz alıyoruz. 3. araba ise 300.000 dolar ve yine kendimiz alıyoruz. Mağaza’dan alabildiğimiz yeni arabalar tek başlarına bir hiçler. Ancak garaja girip, 2. ve 3. ve 4. motoru, 2. ve 3. ve 4. freni, 2. ve 3. ve 4. lastiği alarak kendilerine geliyorlar. Tabii arabanın kalitesine göre bu aletlerin fiyatları da değişiyor. Hiç optimize edilmemiş olan ilk araba ile maximum 110km/hz yaparken, tamamen optimize edilmiş son araba ile 210km/hz’a kadar çıkabiliyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×