1/2

Ratchet&Clank: Up Your Arsenal

Devran Yardım
Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
Ayrılmaz ikili geri döndü. Yepyeni silahlar ve sıkı bir macerayla.
Platformlar PlayStation 2
Ratchet&Clank: Up Your Arsenal
  • Yapımcı - Yayıncı Insomniac Games - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 88
Artılar Kontroller çok başarılı. Silahların bol upgrade seçeneği olması.
Eksiler Grafikler kimi zaman mat ve sade kalabiliyor.

3d Platform oyunlarına ben Nintendo 64’de başlamıştım. O zamanlar Banjo Kazooie vardı. Her bir bölümü tamamlayabilmek için bir sürü item’lar toplardık. (gerçi kaçımız 8 tane kırmızı coin toplamışızdır ki). Hikayelerin yetersizliği ve oynanıştaki sürekli değişiklik 3D platform oyunlarının en büyük kusuru idi. Bu oyun tarzı uzunca bir süre devam edince, insanlar bir tülü ısınamadılar 3d platform oyunlarına. Belki de biraz biz oyuncuların isteği doğrultusunda, Insomniac firması gereksiz şeylerden kurtularak oyunlarına bolca silah, birçok bölüm ve de gerçek bir hikaye ekleyip yeni yeni maceralar sürdüler piyasaya.

U Dönüşü diye buna derler


Ratchet&Clank serisi bana oldum olası basit gelmiştir. Hatta doğruyu söylemek gerekirse sıradan geliştiğini düşündüğümden, oyunun ara sahnelerini bile izlemeden geçiyordum. Ayrıca karakter seslendirmeleri de bana itici geliyordu. Öylesine oyun oynuyordum desem daha doğru olur yani. Yine Ratchet and Clank oyununu elime aldığımda yine aynı şeyleri göreceğimi düşünüyordum. Oysa o da ne? “Up your Arsenal gerçekten eğlenceli be!” dedim kendi kendime.

Ratchet&Clank’ın bu yeni versiyonunda kontroller gerçekten çok başarılı. Ayrıca platform oyunlarından beklediklerimin hepsini de karşılıyor ve tek kelimeyle harika. Oynanabilirlik çok akıcı, yön değiştirme çok kolay. Herhangi bir çukura düştüğünüz zaman kolaylıkla çıkabiliyorsunuz. Zıplama bu seride oldukça kolay hale getirilmiş. Zıplama düğmesine basılı tuttuğunuzda havada süzülüşümüz de keza aynı şekilde. Hareketinize bağlı olarak oyunda kısa, orta ve uzun olmak üzere değişik zıplamalar yapmanız mümkün. Mesela bir duvara zıpladığınızda o duvardan destek alarak bir wall-kick yapıp daha yükseğe zıplayabilirsiniz. Böylece yüksek yerlere hemen ulaşacaksınız. 3D platform oyunlarının tüm özellikleri tek bir oyunda toplanmış desek daha doğru olur. Oynamadan bilemezsiniz.

Bu bahsettiklerim sadece bir başlangıç.

Oyun ilerledikçe seçebileceğiniz tonla silah ve alet var. Böylece gittikçe zorlaşan bölümleri silahlarınızı upgrade ederek, yani güçlendirerek ortaya çıkan bu yeni duruma ayak uydurabiliyorsunuz. Ayrıca oyuna başladığınızda sakın basit bir silahla başlayacağınızı falan sanmayın. Çünkü ilk ateş edişinizde bile karakterlerin nasıl büyük bir patlamayla öldüğünü ve önünüze düştüklerini göreceksiniz. Elinizdeki oyuncak değil!

Oyun çok geniş bir yelpazeye sahip. Bir silahla hortum yaratıp bu hortum sayesinde oyundaki bazı materyalleri toplayabiliyor, bunun yanında küçük düşmanları da yok edebiliyorsunuz. Bomba fırlatıcı olarak kullanabileceğiniz bir silah da gruplar halinde bekleyen düşmanları yok etmekte bayağı bir işe yarıyor. Hedeflere kolaylıkla kilitleyebildiğiniz bir ateş silahı mı dersiniz, düşmanlara atabildiğiniz ve onların RPG oyunlarındaki gibi kendileriyle savaşmalarını sağlayan bir silahı mı dersiniz, yoksa sizin lazerli silahlardan etkilenmeden düşman noktalarına ilerlemenizi sağlayan silahı mı dersiniz. (Ha bir de yakın dövüşlerde büyük düşmanları yenebilmek için kullanabileceğiniz bir ateşli kırbacınız var) Neyse yani demek istediğim oyunda istemediğiniz kadar silah çeşidi var.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×