1/3

Rayman Legends

Ceyda Doğan 18.02.2014 - 17:06
Daha çok hoplama ve zıplama, platformun tadını çıkartmaca
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360, PS Vita, Wii U
Rayman Legends
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft Montpellier - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform
Merlin Puanı 90
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%95
Artılar Eğlenceli grafikler, karakter çeşitliliği, bitmeyen yan görevler, inanılmaz boss savaşları
Eksiler Online co-op modu yok
Günümüzdeki platform oyunlarına baktığımızda, elimizdekilerin bir çoğu renkli ve neşeli olmaktan öteye gidemiyor. Özellikle oyun tarihinde kendisine sağlam bir yer edinmemişse, bir efsane olmak için çok çalışması gerekiyor.

Rayman Legends'ın adını hala taşıyabilmesi ve kalitesinden hiçbir şey kaybetmemesi, onu hayatta tutan en önemli iki neden. 95 yılının çılgın kahramanı, yıl olmuş 2014 ismini kulaklarımızı çınlatmaya devam ediyor. Ubisoft'u bu konuda tebrik etmemiz gerekiyor, bazen ciddi sorunlar yaşatsa bile, o sorunları unutturacak bir şeyler mutlaka çıkartıyor.

Rayman Legends
Daha ilk satırlarımda işin neşe ve zevk kısmından bahsetmiştim, birçok platform oyununda hikaye pek önemsenmez. Gidişat, grafik veya müzik çok daha önemli diye nitelendirilir, bence bu kocaman bir hata. Bir oyunu, efsaneleştiren şey; onun kiteleye verdiği dopdolu hikayedir. Bana göre her oyunun kendisine özel bir senaryosu olmalı ve insanlara konuşacak bazı materyaller vermeli.

Rayman Legends'ın PS4 platformundaki mükemmelliği, insanın içindeki tüm sıkıntıyı alıp götürüyor. İşin detaylarına girmeden hikayeden kısaca bahsedelim.  Rayman, Globox ve Teensie uzun bir süredir deliksiz uykudalardır. Onlar tembelliğin tadını çıkartırken Bubble Dreamer'ın kabusları ciddi anlamda büyümekte ve tüm dünyaya korku salmaktadır. Gerçek dünyaya giriş yapmayı başaran bu kabuslar, dengeyi alt üst edince; kahramanlarımızın uyku süresinin bittiğine karar verilir. Uyandırıldıklarında ise, dünya bıraktıklarından çok farklıdır. Her yerde tuhaf yaratıklar (hoş kendilerinin de pek normal olduğu söylenemez), tek gözlü yeşil yaratıklar ve daha sayamayacağımız kadar çok tuhaf yaratık, ortalarda gezmektedir. Rayman ve dostlarının görevi ise, dünyayı eski haline geri getirmektir.

Rayman Legends
Hikaye boyunca her bölümde (buna özel bölümler de dahil), Teensie'leri kurtarıp onların kabusları engellemesini sağlıyoruz. Ne kadar çok Teensie kurtarırsak, o kadar çok puan alıyoruz. Puan demişken Lum'ları da unutmamak lazım. Kimi zaman bir kafeste kilitli kalan Lum'ları serbest bırakarak ekstra puan kazanabiliyoruz.