1/2

Rayman Raving Rabbids

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Rayman'nin çılgın tavşanlarla olan macerası
Platformlar PC
Rayman Raving Rabbids
Merlin Puanı 70
Artılar Eğlenceli atmosfer, komedi tavşanlar, eğlenceli mini oyunlar, düşük sistem gereksinimi
Eksiler Kısa süren yapısı, kontrollere alışma zorluğu
Bu aralar Dark Messiah of Might and Magic’i bir kere daha oynuyorum. Nedense bilmem, ama bu aralar bu oyunu yeniden makineye yükleyip, Multiplayer’ına girmek içimden geldi. Steam üstünden sade sade takılırken, aslında daha farklı konsepte bir oyuna ihtiyacım olduğunu anladım. Bu sırada imdadıma Rayman Raving Rabbids yetişti. Aslında Rayman bir platform oyunu ve Rayman Raving Rabbids de Wii için çıkartılan bir yapım. Ama hiç anlamam dinlemem dedim, bilgisayarıma yükledim ve o yükleyiş oldu.

Tavşanlar diyarı

Rayman ormanda Globox’larla beraber piknik yapmaktadır. Ama biranda çevresindeki Globox’lar toprak içine çekilir ve çekildikleri yerden tavşanlar çıkar. Son olarak “Güm güm güm” sesi eşliğinde kocaman kara bir tavşan gelir, Rayman’i yakalar ve macera başlar. Yapımın hemen başındaki sinematikle direk olarak olaylar bize gösteriliyor. Bizi yakalayan tavşanların tipleri cidden komedi, hatta direk ofsayt olarak tabir edilebilir. Zaten tavşanları gördüğünüz ilk dakikada gülmeye başlayabilirsiniz.

Oyunun senaryo kısmında Rayman kendisini kaçıran tavşanlardan kurtulmak istiyor. Ancak kendisi hapiste ve hapis içinden sadece mini oyunları oynadığı zaman dışarı çıkabiliyor. Sadece o kocaman siyah tavşan gelip, Rayman’i tuttuğu gibi mini oyunların olduğu arenaya atıyor. Arenada toplamda beş adet kapı var. Bunların dördü Rayman’nin katılacağı müsabakalar olurken, diğer bir tanesi ise ana kapı. Dört oyundan en az üçünü kazanmak zorundasınız. Böylece ana kapı açılıyor ve bölüm sonundaki büyük oyuna giriyorsunuz. Başarılı olursanız ufak bir hücre içindeki kapalı olan Globox kurtuluyor. Ödül olarak tuvalet pompası kazanırken, diğer bölüme geçiyorsunuz.

Mücadeleye girdiğiniz mini müsabakalar ve bölüm sonundaki ana müsabaka oldukça eğlenceli ve komedi. Mini oyunlar içinde; bir ineği en uzağa fırlatma, tavşanın dişlerindeki kurtları yakalama, zincir üstünden atlama, Süpermen kıyafeti giymiş bir tavşanı uzağa fırlatma, birinin kafasına vurup tepesinde şişlik oluşturma vs… gibi oldukça çok çeşitli oyunlar var. Ama bunlar arasında değişmeyen bir tane var. Bu da; diskoda Rayman dans ederken, sağından ve solundan gelen tavşanları zamanında yakalamak. Yakalamak dediğim, karakterimizin sağ ve sol tarafında ışıklı kısımlar var. Tavşanlar üstlerine geldiği anda, doğru zamanda tuşa basarak ışığın yanmasını sağlamak ve tavşanı ortadan kaldırmak. Bölümü geçmek için oynadığımız ana oyun ise, karşımıza çıkan tavşanları tuvalet pompası ile saf dışı bırakıyoruz. Beş tane pompamız var ve bunları tavşanlar üstüne atıyoruz. Pompalar bittiğinde doldurmak için fareyi ekranın sağına getirmek yeterli, otomatik olarak pompalar doluyor. Bir de Rayman elini atıp tavşanları yakalayabiliyor. Tuttuklarını ise diğerlerinin üstüne atabilirsiniz. Bu ikinci atış mod’yla ayrıca üstünüze pompayla ateş eden tavşanların, mermilerini de durdurabilirsiniz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×