RDR2, AMD GPU içeren Linux işletim sistemlerinde daha hızlı çalışıyor

RDR2, AMD GPU içeren Linux işletim sistemlerinde daha hızlı çalışıyor

Özgür Deveci
Özgür Deveci 18.06.2020 - 15:44
Rockstar Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan aksiyon macera oyunu Red Dead Redemption 2'nin grafik karşılaştırma videosu yayınlandı.

Wine ve Proton gibi çözümlerle Linux oyunları git gide artıyor ve Windows oyunlarının açık kaynak işletim sisteminde çalışmasına imkan tanıyor. Bazı oyunlar bu yöntemle, özellikle hile koruması olan oyunlarla iyi oynanmasa da, Linux'un oyun uyumluluğunu muazzam bir şekilde genişletti ve oyunculara yerel Windows sürümlerine benzer performansları sağladı. Son zamanlarda gerçekleştirdiği karşılaştırma videoları ile doğru sonuçlar ortaya koyan FlightlessMango'da RDR 2'nin grafiklerini iki işletim sisteminde karşılaştırdı.

FlightlessMango, Red Dead Redemption 2'nin Linux (Arch Linux 5.6.15-32-tkg-pds fsync) ve Windows 10 performansı arasında ilginç bir karşılaştırma videosu paylaştı. Bulgulara göre, bu oyun AMD ekran kartına sahip Linux işletim sistemlerinde daha hızlı çalışıyor ve daha iyi görünüyor.

RDR2, AMD GPU içeren Linux işletim sistemlerinde daha hızlı çalışıyor

Benchmark ekibi Asus Rog Strix Z370-E Gaming anakartı üzerinde 3200Mhz saat hızında çalışan 16GB G.Skill Trident Z belleklere ek olarak bir AMD Radeon Vega 56 ekran kartı ile birlikte 4.7Ghz saat hızında çalışan Intel Core i7 8700K işlemcisini kullandı. Ayrıca Windows için AMD Radeon Adrenalin 20.5.1 sürücüsünü kullanan ekip Linux işletim sisteminde için de Mesa-git 20.2.0, amdvlk-2020.Q2.4-1 ve amdgpu-pro-20.10 sürücülerini kullandı. Yayınlanan ekran görüntülerinde oyunun Linux işletim sisteminde Windows 10'a nazaran daha yüksek performans gösterdiğini görüyoruz. 1080p çözünürlükte gerçekleştirilen benchmark testleri ortalama 3-5 FPS arasında değişim gösteriyor.

RDR2, AMD GPU içeren Linux işletim sistemlerinde daha hızlı çalışıyor

Bu Linux için büyük bir kazanım olsa da, oyun NVIDIA ekran kartlarında daha yavaş çalışıyor gibi görünüyor. Bu sonuçlara göre, Linux'ta Red Dead Redemption 2, NVIDIA'nın ekran kartlarında 5-6 FPS daha düşük kare saniye hızları alıyor.

RDR2, AMD GPU içeren Linux işletim sistemlerinde daha hızlı çalışıyor

Diğer oyunların Linux işletim sisteminde hem AMD hem de NVIDIA ekran kartlarıyla daha yavaş çalıştığını unutmayın. Red Dead Redemption 2'nin belirli senaryolarda Linux'ta daha hızlı çalışması, bu işletim sisteminin Windows için daha iyi olduğu anlamına gelmez. Yine de, bu ilginç bir gözlem ve gelecekte işlerin daha da gelişip gelişmeyeceğini görmek ilginç olacak. Son olarak yayınlanan karşılaştırma videosuna siz de bir göz atın.

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 23.01.2021 13:56
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.06.2020 20:14
Ya tamam korkmayın. Linux özgür yazılım mantığının Windows gibi tekel olan dayatma sistemlerden daha iyi olduğunun emin adımlarla ilerlediğini söylemekten imtina etmeyin. Yeni topladığım sistemde de linux verimli bir şekilde çalışıyor fi çağından kalma bilgisayarlarımda da sorunsuz çalışıyor
MK Okuru
MK Okuru 24.06.2020 05:31
Oynarsın oyunun yapımcısı yapmak istesin :)
MK Okuru
MK Okuru 19.06.2020 10:06
Linux ta her oyunu oynayabiliyomusun peki??
Kalan Karakter : 300 Gönder
taylanz
taylanz 18.06.2020 18:14
Aslında o fark windows'da da var. rdr2 en baştan beri vulkan'da daha iyi çalışıyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bilgekhan
Bilgekhan 18.06.2020 17:49
Windows çok sıkıntılı bir işletim sistemi zaten, Microsoft yatıp para kazanacağına azcık optimize etse işletim sistemini çok makbule geçecek zaten.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×