1/3

Red Dead: Redemption

Red Dead: Redemption

Arda Gündüz
Arda Gündüz 18.06.2010 - 09:30
Kahraman olacaksan, önce Vahşi Batı'yı geçeceksin
Platformlar PlayStation 3, XBox 360
Red Dead: Redemption
  • Yapımcı - Yayıncı Rockstar Games - Rockstar Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 94
24 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%86
Artılar Zevkli görevler, Vahşi Batı atmosferi, seslendirme ve müzikler son derece başarılı
Eksiler Animasyon ve grafiklerde zaman zaman hatalar göze çarpıyor
Kasabaya ilk adım attığımda, ortalıkta ağır barut kokusu vardı. Belli ki taze bir düellonun ardından, taze bir hüzün kaplamıştı burayı. Doğaldır, her düello sonrası kan ve barut kokusu kaplar her yeri. Bir tarafta ölü için yakılan ağıtlar, bir yandan da galip geleni kutlama sesleri duyulur. Kulağımı kabartsam, az önce patlamış olan silahların yankılarını bile duyabilirim belki de. Yepyeni bir maceraya adım atıyorum, kim bilir, yeni kahraman belki de ben olacağım, ya da benim de ardımdan ağıtlar yakılacak. Bara girdim ve ilk içkimi içmeye başladım, bir yandan müzik, diğer yanda bir poker masası. Bana doğru yaklaşan bir çift bot sesi duyar gibiyim, yaklaşan bir düşman mı yoksa dost mu, anlamak güç. Sanırım Vahşi Batı, sandığımdan daha zor bir yer.

Atım en iyi dostumdur

Red Dead Redemption, Rockstar imzası bulunan bir yapım. Tür olarak da, en kaba tabirle GTA gibi diyebiliriz. Zira, GTA artık öyle bir konsept oldu ki, başlı başına bir tür olarak da nitelendirilebilir. Red Dead Redemption için, GTA'nın Vahşi Batı versiyonu diyebiliriz. Büyük ve serbest dolaşımı olan bir haritada, ana senaryonun dışında yan görevleri bitirip, en büyük kovboy olmaya çalışıyoruz. Vahşi Batı, geniş ve kendine has öğeleri içeren bir konsept olduğu için, bu tarz bir yapıma da kolaylıkla malzeme sağlayabiliyor.

Red Dead: Redemption


Ana karakterimiz John Marston. Kendisi ilk videodan da anlaşıldığı üzerine bir dost kazığı yiyor ve hatta vuruluyor. Tesadüfen iki kişi tarafından bulunuyor ve tedavi edilerek intikama hazır hale getiriliyor. Tabii, bunun için işimiz hiç de kolay değil. Görevlerde başarılı olarak para kazanabilmeli; paranın yanında çeşitli yan görevler çerçevesinde insanlara da yardımcı olarak saygınlık kazanmalıyız. İyice donanıp, tam tehlikeli bir kovboy statüsüne eriştikten sonra baş düşmanlarımıza kafa tutabilecek duruma geliyoruz.

Daha önce GTA serisine aşina olmuşsanız, Red Dead Redemption'a alışma süreciniz yok denecek kadar az olacaktır. Arayüzden tutun da, oyunun ana özelliklerinin çoğu benzerlik gösteriyor. Yine sol altta mini bir haritamız var ve buradan görevlere, yan görevlere de etkileşime girebileceğimiz binalara erişebiliyoruz. Ana senaryoya ait görevler de, GTA'dakilere çok benzer biçimde hazırlanmışlar. Burada, otomobil yerine at ve at arabası kullanabiliyoruz. Oyun içerisinde silah, at kullanmak gibi birçok ana aksiyonu sıkça yaptığımızda, bu alanlarda uzmanlık kazanıp daha iyi olacağız.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×