Red Dead: Redemption

Ozan Özarslan 17.06.2010 - 17:45
Vahşi Batı'da çatışmalar hiç bitmez!
Red Dead Revolver, beş yıl önce piyasaya çıktığında gerek hikayesiyle, gerek grafikleriyle Western tarzı oyun severler tarafından beğenilmişti. Geçen yıllar süresince, yapımın ikincisi çıkacak mı diye düşünürken Rockstar Games, akıllarda oluşan sorulara cevap niteliğinde bir haber yayımladı. 5 yılın ardından, Red Dead Redemption‘ın (RDR) çıkacağı duyuruldu.

Silahını hızlı kullanırsan ölmezsin

Hatırlayacağımız üzere Red Dead Revolver 1880’li yıllarda geçmekteydi. RDR ise ilk oyundan 50 yıl sonrasında, John Martson’ın hikayesi ile devam ediyor. Yapım kahverengi toz bulutları, kısa çalılar ve şüpheli gibi gözüken klasik bir batı kasabasında geçiyor. Martson’ın arkadaşı Bonnie, haydutlar tarafından kaçırılıyor ve karşılığında kendisinin ve kasaba şerifinin haydutların eline geçmesi isteniyor.

Kahramanımız Martson, arkadaşı Bonnie’yi kurtarmak için emrindeki 6 adamı ile yola çıkıyor. Bu yolculukta yanlarına, av tüfeği, balta, bıçak, tabanca ve TNT gibi bir takım ekipmanlar alıyorlar. Önceki yapımı oynayanlar Dead Eye modunu hatırlıyorlardır. Bu özellik sayesinde, rakiplerimize nişan alırken, ıskalamadan ateş edebileceğiz. RDR’nin sağlık sisteminden bahsetmek gerekirse, çevremizde bulunan kayaların arkasına siper alarak, bir kaç saniye beklemek gerekecek, bunun üzerine enerjimiz kendiliğinden dolmuş olacak.

Çizmelerime kan bulaşmış

Oyun içinde bulunan atlar önemli bir yer teşkil edecek. Yapımda bulunan her atın kendine göre özel bir yeteneği olacak. Bulunduğunuz şehirde belli bir vakit geçirdikçe atlarda koşullara alışmaya başlayıp, ilerlerken zorlanmayacaklar. Red Dead Redemption’da aktif bir ekoloji sistemi bulunacak, bununla birlikte yılan, kurt, dağ aslanları ve akbabalar gibi hayvanlar yapımda bize eşlik edecek.

Red Dead: Redemption
"Yapım grafiksel yönden tatmin edici duruyor."

İlerlemekten sıkılırsanız, bir köşede durup, kasabada yaşayanların hayatlarını, çalışmalarını izleyebileceksiniz. Ayrıca bir kaç mini oyun oynayarak eğlenceli dakikalar yaşayabileceğiz. Poker oynayıp paramızı arttırmamız da mümkün olacak. Kazandığımız paralarla tüccarlara gidip bazı ekipmanlar ya da bize gereken başka nesneleri alabileceğiz. Önceki oyunda bulunan multiplayer modunun da, yeni oyunda daha iyi bir şekilde karşımıza çıkması yapımdan beklentilerimiz arasında.

Kendime hızlı bir at bulmalıyım

RDR, GTA 4’te kullanılan Rage adlı motorla geliştiriliyor. Dinamik bir hava sistemi ve gece-gündüz döngüsü bulunacak. Yayınlanan ekran görüntülerine bakarsak, yapımın grafikleri ve oyun içerisinde bulunan karakterler, nesneler güzel bir şekilde resmedilmiş. Vahşi Batı’yı en iyi şekilde anlatan kasabalar ve bu kasabalarda bulunan evlerin yapıları da otantik ve bol ambiyans içeren bir yapıya sahip. Batı müzikleri ve gerilim anlarında arka fonda çalan parçalar atmosferi tamamlayacak. Sonuç olarak Red Dead Redemption, görselleri ve batı teması ile adından oldukça söz ettireceğe benziyor. Yapım, 2010 yılının nisan ayında Xbox 360 ile PlayStation 3 platformları için piyasaya çıkması bekleniyor.
Yorumlar 31
MK Okuru
MK Okuru 14.07.2024 05:13
Kalan Karakter: 300 Gönder
Red Dead: Redemption
İlginizi Çekebilir