1/2

Red Faction: Guerrilla

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Mars'taki direniş devam ediyor
İnsanoğlu özgürlüğüne ne kadar da düşkündür. Tutsak yaşamaktansa ölmeyi tercih eder. İnsanın limitlerini zorlarsanız bırakın tutsaklığı, kabullenemediği her şeye baş kaldırır. Aynı düşünce ve amaçtaki insanların bir araya gelip toplu hareket etmesiyle, amaçları için de silah kullanmasıyla direniş dediğimiz olay başlar. Biz bu olayın Mars’ta yaşanan kısmını irdeleyeceğiz. Direniş tek dünyaya ait bir durum olmaktan çıkıyor.

Uzun süre PS2 kullanan oyun severlerin hafızasına kazınmış özel bir oyun vardır. Red Faction çıktığı tarihte oldukça ses getirmişti. Konu olarak bir grup madencinin direnişi ve mücadelesi anlatılmıştı. Yapımcı firma Volition aksiyon bazlı FPS’nin içine özel teknikler kullanarak (GeoMod) yıkım sahneleri eklemişti. Elimizdeki etkili roketatar ve bombalarla duvarları yıkıp binalara hasar verebiliyorduk. Amaç alışılagelmiş kalıpların dışına çıkarak, oyunculara etraftaki birçok yapıyı yıkabilme (Hasar verme) deneyimi yaşatmaktı. Çoğumuz binaları yerle bir etme ya da kilitli kapılara rastlayınca anahtara ihtiyaç duymadan kapıyı patlatıp içeri girme hevesine düşmüştük. Bu her ne kadar istenilen sonuca ulaşmasa da, yinede övgüyü hak etmişti. Yapılan ikinci oyunun ardından Volition, Red Faction: Guerrilla’yı (RF) hazırlıyor. Burada bir noktaya parmak basmak istiyorum. İlk oyun için direnişin sembolü olarak, çekiç tutan el seçilmişti. İkinci oyunda makineli silah tutan bir el resmedilmişti. RF: Guerrilla’da ise direnişin sembolü “Balyoz” olarak değiştirilmiş.

Red Faction: Guerrilla
"Oyunda yıkım sahnelerine çoğu kez rastlayacaksınız."

Özgürlüğe uzanan yol

RF: Guerrilla, isyanın başladığı zamandan 50 yıl sonrasını konu alıyor. Aradan geçen bu zamanın sonunda, Kızıl Gezegen’de üç grup oluşmuş, bunlar; Mars’ın büyük bir bölümünü hâkimiyeti altına almış olan Earth Defense Force (EDF), oyundaki ana karakterimiz Alec Mason’un liderliğini yaptığı madenci direniş grubu ve yağmacıların bir araya geldiği grup. Bu yağmacıların kimseyi dost edinmediğini ve asla işbirliğine yanaşmadığını söyleyeyim. Karşımızdaki en büyük güç EDF askerleri, aynı zamanda yağmacılarla da uğraşmak zorundayız. Haklı bir direniş için çekilen çile kutsaldır. Bizde bu çileye severek katlanacağız elbet.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×