1/4

Red Orchestra: Ostfront 41-45

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Red Orchestra ile 2. Dünya savaşına farklı bakış
Platformlar PC
Red Orchestra: Ostfront 41-45
  • Yapımcı - Yayıncı Tripwire Interactive - Valve
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 75
Artılar Unreal Mod’undan başarılı bir tam sürüm oyununa geçiş.
Eksiler Eskiyen grafikler, bir iki program hatası, fizik modellemesi.

Bazı eklemeler vardır sonradan kendi başlarına olurlar, bazı çıraklar vardır ustasını kapatırlar. Genel olarak bu olayları çevremizde görebiliriz. Boynuz kulağı geçer hesabı, bir kalfa kendisini yetiştireni bir anda geçebilir. Bunlar doğal olaylardır, sonuç olarak bir iyinin herzaman üstü olabilir. Buna kendini yetiştirmek mi? Doğal yetenek mi? İşte meçhul sorular bir insan üstünde giderek kalır ve tıkanır. İnsanoğlunun edebiyatını çözmek, fırtına ortasında kumdan kale yapmaya benzer. Zordur, kolay anlaşılmaz, çözmek istenirse de pek ipucuda vermeyebilir. Size sadece kendi rızası ile içini açar, ruhunu gösterir. Pek derin detaylardan üstlere doğru kaçarsak, ne yazıkki bilgisayar oyunlarının böyle bir şansı yoktur. Kısaca ustalarını veya önceki yapımları geçmeleri tamamen içeriklerine bağlıdır. Yetenekleri yapımcılarından gelir, çünkü türe ve kökenine yeni özellikler katmalıdır. Katmasa bile kaliteli olmalıdır ki önceki yapımları geçebilsin. Bilgisayar oyunlarının tam bir çırak olan türü vardır, mod’lar. Ana oyun ile en başta izdivaç eder, sonrasında sıkılır ve yalnızları oynar. Büyük küçük çoğu kişinin bildiği Counter – Strike en büyük örnektir. İlk Half-Life’ın mod’u olarak çıkan ve ortalığı kasıp kavuran CS, daha sonra Condition Zero olarak ortalıklarda yer almıştır. HL2’nin Source teknolojisi ile yeni bir imsaj kazanmıştır. 

Senfoni orkestrası

Unreal Tournament mod’larından Red Orchestra’da aynı hikayenin izinden gidip, ayrı bir proje olarak karşımıza geldi. İkinci Dünya savaşını konu alan mod ilgi gördü ve yaratıcıları tek başına bir oyun olması için çalışmalara başladı. Dağıtımını da Valve üstünden yaparak piyasaya giriş yaptılar.

Red Orchestra, aslında klasik sayabileceğimiz bir çok özelliğe sahip bir yapım. İkinci Dünya savaşının atmosferini bizlere Multiplayer olarak sunuyor. Oyun içinde Ruslar ve Almanlar (Axis ve Allies) olmak üzere iki taraf bulunuyor. İkisinden birini seçerek, online ortamlara bir giriş yapıyoruz. Oldukça sıcak çatışmalara girip, amacımıza ulaşmak için mücadele veriyoruz. Wolfenstein’dan hatırlayacağımız belli bir asker sınıfı seçme imkanımız bulunuyor. İsterseniz bir anti-panzer veya normal bir er olabiliyorsunuz. Belki de Sniper sınıfını seçip uzaktan, rakip takımın oyuncularını avlamak daha iyi olabilir. Bu tamamen sizin seçiminize bırakılıyor. Seçtiğiniz sınıf oyun içinde kendini her şekilde belli ediyor. Mesela yakın mesafede çatışan askerlere, Sniper olup bir kule veya yüksek yerden ateş edip, destek verebilirsiniz. Böylece onların üstüne binen yük, biraz daha hafiflemiş olacaktır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×