1/3

Resident Evil 4

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
GameCube'te ve PS2'de fırtına gibi esen Resident Evil 4 sonunda PC'lerde
Platformlar PC
Resident Evil 4
Merlin Puanı 70
13 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%71
Artılar Sesler, senaryo, uzun oyun süresi, mükemmel atmosfer, yenilikler ve o bir Resident Evil
Eksiler Grafikler kötü, port olduğundan resmi fare desteği yok, Gamepad ve gayri resmi mouse yamaları olmadan klavyeden oynamak zor
“Resident Evil” bu sözcük aslında sihirlidir. Çünkü birçok kişinin sevdiği, uğruna siteler açıldığı, sayfalar dolusu forumlarda konuştuğu, giysilerine karakterlerini bastırdığı, koleksiyonu yapıldığı vs… bir oyundur. Aslında Resident Evil bazıları için bir oyundan çok bir fenomendir. Hatta direk olarak söyleyecek olursak, aslında kült bir seridir. Birçok proje onu taklit etmiştir, ama berbat bir klon olmaktan öteye gidememiştir. Hatta türün öncüsü olan Alone in the Dark bile, Resident Evil’ın arkasından kalmıştır. Zombileri bize sevdiren ve onları yaşatmamız gerektiğini savunan RE (Resident Evil) ne yazık ki, PC kullanıcılarına geç yaklaşımda bulunur her zaman. Gerçek ele alınırsa bir konsol oyunu olduğundan bu normal. Ama RE seven PC sahibi çoğu zaman, konsollarına çıkan RE oyunlarını oynayan kullanıcıları kıskanır. Resident Evil 4’ün de PC hikayesi, serinin her zamanki yaptığı gibi. Önce konsollar ve aradan geçen 2 yıl sonrasında PC çıkartması.

Son olarak bilgisayarımda RE 3’ü şu ünlü Nemesis’e karşı oynamıştım. Nemesis bile PS2’lere çıktından bir süre sonra PC’ye uyarlanmıştı. Aslında serinin bir formülü var. Resident Evil Out Break, Dead Aim vs… gibi diğer oyunları konsollarda kalır; ama ana oyunlar uzun bir süre geçse de PC’ye çıkar. Ne tekim Resident Evil 4’ünde akıbeti böyle oldu. İlk önce GameCube’e çıkarak ağzımızı sulandıran ve PS2 sahiplerini kıskandıran RE4, daha sonra PS2’ye ve sonrasında PC’lere geldi. Oyunun GameCube versiyonunu 2 kere, PS2’de de 1 kere bitirip son olarak PC’ye el attım. Hatta ilk çıktığı zamanı hatırlıyorum da, sadece RE4 oynamak için GameCube alan arkadaşım bile olmuştu. Onunla beraber RE4’ü oynamıştık ve kaç kere sabahlamıştık. Hatta GameCube’ün özel RE4 versiyonu bile yapıldı. Aslında halen piyasada var, hem de ucuz fiyata. Koleksiyon meraklısı varsa alabilir ve kenara koyabilir.

Las Plagas

Artık bilmeyen pek fazla kalmadı, ama konudan kısaca bir bahsedelim. Başkanın kızı Ashley kaçırılır. Bizde Leon Kennedy olarak peşine düşeriz. Görevimiz başkanın kızını bulup, sağ olarak geri götürmektir. Ancak kazın ayağı böyle olmaz. İşin içine “Las Plagas” paraziti, parazite yakalanan insanlar, Ada, karizmatik kötü Albert Wesker filan girer ve ortalık iyice karışır. Hikayeyi açmak istemiyorum. Oynamayan ve bilmeyen oyunlar varsa, kendileri türlü entrikaları ve gelişmeleri öğrensinler. Böylece oyunun heyecanı da kaçmaz.

Resident Evil 4’ün PC versiyonu, konsoldan port edilme. Ama beni grafik olarak ağzımı bir karış açtıran GameCube’ten değil, PS2’den yapılmış. Haliyle port olan oyunun grafiklerine ilk olarak değinmek istiyorum. Biliyoruz ki, günümüz PC’lerinin grafik yönü PS2, GameCube, Xbox’tan daha iyi. Hal böyle olunca insan ister istemez, Resident Evil 42ün grafiklerinin makyajlanmış olmasını ve iyi olmasını bekliyor. Ancak olay burada tam tersi ne yazık ki, oyunun grafikleri kötü. Açıkçası nerede GameCube’teki grafikler, nerede PC grafikleri demeden edemedim. Oyunun atmosferine uyumlu olan iç karartıcı renkler olması gerektiği gibi ve her yere hakimler. Ancak çevrenin dokusu kötü; bunun üstüne modellemelerin çevre dokusuyla halay çekip, bende kötüyüm demesi ayrı bir dava. Çözünürlüğü ne kadar arttırırsak arttıralım, çoğu yer tırtıklı şekilde gözüküyor. Sonuçta direk olarak port yapılmış, üstünde uğraşılmamış bile. İnsan bari GameCube verisyonunu port yapsaymış demeden edemiyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×