1/5

Resident Evil 5

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Bir efsane biter, ama yenisi başlar!
Platformlar PlayStation 3
Resident Evil 5
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 84
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%80
Artılar Güzel grafikler, muhteşem co-op, zevkli boss savaşları, film tadındaki ara sahneler ve nostalji yaratan Flashback'ler
Eksiler Türünden artık tamamen kopmuş olması, kötü oynanabilirlik, zayıf atmosfer, yapay zeka çok iyi değil, oyunun tamamen co-op sistemine odaklanmış olması
Karanlık bir orman, küçük bir ekip ve geleceğe ışık tutacak birçok karakter. Tam 13 yıl oldu bu serüven başlayalı, her seferinde destansı bir maceraya atıldık. Bazı anlar geldi gölgelerin içinde kaybolduk, bazı anlar geldi karakterlerin o dolu dolu hikayesine ortak olduk. Ama en önemlisi koca bir şehrin yok oluş hikayesine tanıklık ettik. O zamanlar daha gösterişliydi, her karesinde bir ayrıntı, her karesinde farklı bir hikaye vardı. Bizlerle daha fazla şey paylaşırdı, sessiz kaldığı anlarda bile heybetini her daim korurdu. Zamanla ağırlaşan o ismi, her oyunuyla daha da büyüdü. İsmi geçtiğinde insanı heyecanlandıran nadir yapımlardan biri haline geldi. Peki şimdi ne oldu? Her güzel hikayenin bir sonu vardır diyerekten, Resident Evil (RE) artık bambaşka diyarlara yelken açtı. O geminin ilk durağı ise İspanya oldu.

En son çaylak bir polis olarak hatırladığımız Leon S. Kennedy, dördüncü oyunda karizmatik bir şekilde karşımıza çıkarak, oyun dünyasını tuttuğu gibi salladı. Omuz üstü kamera, hızlı oynanış, akıllı düşmanlar, farklı ve güzel mekanlar derken, RE4 2005 yılına damgasına vurarak birçok kez yılın oyunu seçildi. Ama bu başarılara rağmen arkasında ciddi derecede üzüntülü bir kitle bıraktı. Çünkü bu oyun, Resident Evil ruhunu terk etmiş ve başka bir hale bürünmüştü. Artık eskisi gibi bulmacalar, karanlık ve ürkütücü atmosfer gibi birçok etken yoktu. Zaten değişen kamera sistemiyle, Survivor-Horror türünden çıkıp, aksiyonun temellerini atmıştı. Ne var ki, oyunun o güzelim senaryosu bile çok başarılı bir şekilde çıkmamıştı karşımıza, başkanın kaçırılan kızını kurtarmaya giden ajan Kennedy’nin yaşadıklarına tanık olmuştuk. Akılda yer eden karakterler sağ olsun durumu biraz toparlasa da, gelecek yeni RE oyunlarının ne hallerde karşımızda çıkacağını gösterir gibiydi. Derken, aynı yıl içinde sevgili Capcom, Resident Evil 5’i duyurdu ve uzun mu uzun 4 yıllık bekleyiş başlamış oldu.

Resident Evil 5
"Chris, Code Veronica'dan sonra Steroid'i biraz fazla kaçırmış."

Raccoon, Rockfort Island, İspanya derken şimdi de Afrika’dayız

Bildiğiniz gibi Raccoon’daki zombileri artık geride bıraktık, tam şimdi ne olacak demiştik ki, Capcom bizi Los Illuminados tarikatının içine sokarak Las Plagas virüsüyle tanıştırdı. Aslında buna virüs değil de, parazit demek daha doğru olur. Çünkü RE’de her şeyle beraber virüs dönemini de bitti. Bu parazitler sayesinde artık beyinsiz zombiler yok, düşünerek hareket edebilen daha güçlü ve daha hızlı düşmanlar var. Tabii yeni oyunumuzda da bunların etkisini sonuna kadar hatta yer yer abartılı şekilde görüyoruz. Peki ne oldu da yolumuz Afrika’nın bu sıcak topraklarına kadar uzandı. Tabii ki bunu oyunu oynarken öğreneceksiniz, ama ben yine de biraz konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Her şeyin başlangıcı olan Umbrella’nın kapanmasından sonra, olayların kontrol altına alınması için BSAA (Bioterrorism Security Assassment Alliance) birliği kurulur yani Bio-terörizm’e karşı hareket başlatılır. Oyunun geçtiği yer olan Afrika’da da Umbrella ile ilgili bir şeylerin olduğu düşünülmektedir, ancak emin olunamadığı için de BSAA harekete geçer ve Raccoon yok edildikten sonra ekibe katılan Chris Redfield, olayları incelemesi için bölgeye gönderilir. RE5 yapısını olabildiğince kökten değiştiren, BSAA’nın Afrika Batı kolu ajanlarından Sheva Alomar da partner olarak yanımıza verilir ve böylece kendimizi vahşi bir toplumun içinde hayatta kalma mücadelesi verirken buluruz.

Resident Evil 5
"Yakışıklı düşmanımız genç kızların beyaz atlı prensi!"

Kasabaya daha ilk adım atışımız da insanların normal olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Olayların her an başlayabileceğinizi düşünmenizle, Kijuju sakinlerinin size saldırmaları bir oluyor ve olaylar akıp gitmeye başlıyor. Tabii burada da Las Plagas benzeri bir parazit söz konusu ve düşmanlarız da doğal olarak oldukça zeki… Hatta herhangi bir nesneyi kullanmasını geçin, buradaki rakipler birçok ateşli silahın yanında MotoGP ya da Dacar Ralli sürücülerinden farksız bir şekilde motor, otobüs, kamyon dahi kullanabiliyorlar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×