1/9

Resident Evil 5

Levent Arıkan
Levent Arıkan 3.06.2010 - 12:31
Raccoon sokaklarından Afrika çöllerine
Oyun dünyasının içinde olup da Resident Evil (RE) adını duymamış fazla kişi yoktur tahminimce. 1996 yılında ilk oyunu piyasaya çıktıktan sonra günümüze dek geçen 12 yıllık sürede birçok platforma oyunu çıkmış; ilk oyunları korku, gerilim ile özdeşleşmiş, ama yaratıcısı Shinji Mikami’nin ayrılmasıyla onun yerini alan öğrencisi Takeuchi ile beraber RE kabuk değişimine geçmişti. Dördüncü oyunu ile beraber özdeşleştiği korku, gerilimden ayrılıp iyice aksiyona yönelmiş bir seridir RE. Her ne kadar değişime yöneldikten sonra özünü taşıyan olguların çoğunu kaybetse ya da azaltsa da dünya üzerinde en çok fan ve sever kitlesi oyunların başında gelir.

RE’yi RE yapan bir çok olgu vardır. Mekanları, karakterleri, düşman karakterleri, zombileri, virüsü, müzikleri, grafikleri, senaryosu, korku ve gerilimi vermedeki ustalığı, yapımcısı vs… belki de ismi. Bunun gibi birçok özelliği onu muhteşem yapmış ve oyun dünyasının en sevilenlerinden birisi haline getirmiştir. Saydığımız bu özelliklerden birçoğu serinin 4. ana oyunu olan Resident Evil 4 ile beraber azalmıştır ya da tamamen yok olmuştur. Resident Evil 4 ile beraber ilk ana seri oyunlarından farklı bir kabuk değişime giren Resident Evil; ilk oyunlardaki korku ve gerilim yerini bolca aksiyona, zombiler yerlerini akıllı düşmanlara, zor bulmacalar yerini sayısı 3-5’i geçmeyen kolay bulmacalara, zorluğu arttıran kamera sistemi yerini karakteri omuz hizasından takip eden kamera sistemine bıraktı.

Bunun gibi birçok değişim daha yaşanmıştır. Bu değişimlere bağlı olarak Resident Evil severler arasında 2 ayrı sever kitlesi oluşmuştur. Bir taraf seriyi ilk oyunlarda verdiği korku ve gerilimi, zor bulmacaları, zombileri, Raccoon City'i, korkuyu çok daha artıran kamera sistemi ile özdeşleştirirken; diğer taraf ise Resident Evil 4 ile beraber gelen köklü değişimle artan aksiyonu, kamera sistemi, akıllı düşmanları ile özdeşleştiriyordu. Bu iki sever kitlesi arasında hararetli tartışmalar olsa da eninde sonunda Resident Evil’ın büyüsünde birleşiyorlardı. Yani her ne olursa olsun adı “Resident Evil” olan her şey severlerinde ortak duygular uyandırıyordu. Kısacası yazımıza konu olacak Resident Evil 5’ten önce durum böyledi.

Ayrılıklar

Resident Evil’ın yaratıcısı Shinji Mikami’nin ayrılmasından sonra onun yerine öğrencilerinden Jun Takeuchi oturdu. Yine Takeuchi’nin yanında Mikami’nin öğrencilerinden Kawata’da yer alıyordu. Bu ikili Mikami’nin yokluğunda Resident Evil 5’in yapımcılık koltuğunda başarılı olmakta kararlıydılar. Resident Evil 4’ün piyasaya sürülmesinden kısa süre sonra 2005 yılında Resident Evil 5’in hazırlıklarına başlandı. Oyunun tamamlanması için önlerinde onları uzun yıllar bekliyordu. Her şeyden önemlisi Resident Evil 5 yeni nesil olarak kabul edilen PS3-Xbox 360 konsolları için hazırlanacaktı. Bu nesil değişiminde elbette zorluklar olacaktı, ama Takeuchi ve ekibi en iyisini yapmaya kararlıydı. Oyunun yapımında ellerindeki en büyük örnek Resident Evil 4 olacaktı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×