1/5

Resident Evil 5

Yalçın Yaman
Yalçın Yaman 3.06.2010 - 12:31
Raccoon sokaklarından Afrika çöllerine
“Yazıdaki katkılarından dolayı Levent Arıkan’a teşekkür ederiz.”

Gerçekten durup, durup düşünüyorum Dünya’daki oyunculuk nereye gidiyor? Oyun senaryoları ve vizyonları neden bu kadar hızla büyüyor? Her şey o kadar hızlı gelişiyor ki, az sonra yazının ilk kısımlarında okuyacaklarınız ve sona gelindiğinde, umarım gerçekten bir evrimi, bir mihenk taşını biraz olsun yaşamış olacaksınız. Öncelikle Resident Evil (RE) dünyasına bir bakış yapmak, bu büyük fan kitlesi olan dünyayı biraz olsun tanımak ve bilmeyenlere yol göstermek amacı ile geride kalan RE oyunlarında kısaca olanlara bir göz atalım.

Resident Evil’da daha önce

RE (RE) maceramız 1996 yılında ilk olarak PS1’de RE 1 ile başlamıştı. Henüz yeni bir oyun olmasına rağmen büyük ilgi toplamıştı. Grafikleri, müzikleri, senaryosu, mekanları, karakterleri, verdiği gerilim ve korku duygusu gibi bir çok nedenden dolayı RE daha ilk oyunuyla büyük ilgi toplamıştı. İlk oyunda başrolde Jill Valentine ve Chris Redfield isimli iki S.T.A.R.S üyesi bulunuyordu. Kirli oyunların içinde, karanlık bir ormanda ekip arkadaşlarını ararken, zombi köpeklerin saldırısına uğrayan Chris, Jill ve arkadaşları oyunun başlangıç yeri Spencer Malikanesi’ne sığınıyorlardı. İşte macera burada başlıyordu ve yapım boyunca inanılmaz zorluklar yaşayan Jill ve Chris buradan sağ olarak kurtuluyorlardı. Rebecca, Barry, Wesker ilk RE’den akılda kalan diğer karakterlerdi.

Giderek dünyayı tehdit etmeye başlayan virüs bu kez Raccoon şehrini etkisi altına alıyordu. RE 2 Raccoon sokaklarında geçiyordu. Abisi Chris’ten haber alamayınca Raccoon’a doğru her şeyden habersiz yola koyulan Claire’i burada hiç de ummadığı sürprizler bekliyordu. Şehir bir harabe haline gelmiş ve her yerde et arayan zombiler kaynıyordu. Bu sırada daha Raccoon Polis departmanında polisliğin ilk günlerini yaşayan Leon Scott Kennedy, barda bir zombi sürüsünün saldırısına uğrayan Claire’in imdadına yetişiyordu. Kaçtıkları polis arabasının arkadan gelen tırın etkisiyle kaza yapmasından sonra yolları ayrılan ikilinin Raccoon maceraları başlıyordu. Oyun boyunca yine bir çok zorluğun üstesinden gelen ve inanılmaz düşmanlarla savaşan ikili, yanlarında Sherry Birkin’de olmak üzere Raccoon cehenneminden sağ çıkıyorlardı.

RE 2’den sonra hikaye RE 3 ile devam ediyordu. Virüsün ana kaynağı olan Umbrella şirketi, hedeflerini gerçekleştirmede en büyük sorun olarak gördüğü S.T.A.R.S ekibini yok etmesi için yeni bir canavar yaratıyordu yani Nemesis’i… Şu ana kadar oyun dünyasına ender gelmiş olan karakterlerden birisi olan Nemesis’in hedefindeki en önemli kişi ilk oyundan sağ kurtulan Jill Valentine oluyordu. Korkunç Raccoon sokaklarında, insan çığlıklarının ve zombi bağırışları yankılanırken, güzel Jill, Nemesis’ten habersiz oradan kurtulma çabasındaydı. Oyun boyunca adeta Jill’e kan kusturan Nemesis’i bir kaç sefer paralı bir asker olan Carlos’un yardımlarıyla da alt eden Jill, son anda bir helikopterle oradan kurtulurken, Nemesis ve efsanevi Raccoon şehri nükleer füze ile ebediyen yok oluyordu.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×