1/2

Resident Evil 5

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Son randevu
Bundan 13 sene önce piyasaya sürülen bir oyun, yıllar geçtikçe bir efsane haline geldi. Kendine ait bir fan kitlesi yarattı ve yoluna halen devam ediyor. Capcom, ilk Resident Evil’ı (RE) oyuncuların beğenisine sunduğunda, bir kült yarattığının farkında mıydı, yoksa değil miydi tam olarak bilemiyoruz; ama şu bir gerçek ki, RE gerçek bir fenomen oldu. Hikayesi, atmosferi, karakterleriyle kısaca tüm her şeyiyle adını oyun dünyasına kazıdı. Hatta dijital ortamla kalmadı, beyaz perdeye bile taşındı.

Survival-Horror türünün öncülerinden biri olan RE, dördüncü oyunuyla birlikte devrimsel bir değişime uğradı. RE4’te bulmacalar azaldı, aksiyon ağırlıklı oldu, kamera açısı bile değişti omuz hizasına geldi. Serinin çoğu fanı bu değişime tepkili kaldı. Bazıları ise RE’nin yeni halini de sevdi, hatta seride yapılan bu devrim yeni fanlar kazanmasına bile sebep oldu. Sonuç olarak artık eski yapıya dönmeden, Resident Evil yeni haliyle yola devam edecekti ki, daha fazla aksiyon ve iki kişilik oynanışıyla beşinci oyun çıkageldi.

Resident Evil 5
"Resident Evil 5'te, RE1’den ve Resident Evil Code: Veronica’dan tanıdığımız Chris Redfield'a, BSAA'nın Afrika kolunda görevli Sheva Alomar eşlik ediyor."

Safari zamanı

Mart ayında X360 ve PS3 için piyasaya sürülen RE5 hakkında, “Acaba PC sürümü çıkacak mı?” soruları soruluyordu. Ana oyunları PC platformunda piyasaya sürülen RE’nin beşincisi için, uzun zaman boyunca spekülasyonlar döndü. Ancak Capcom kadar bu konu hakkında bir açıklama yapmamıştı. Firma Mayıs ayında ise bir basın duyurusu ile RE5’in PC’ye çıkacağını müjdeledi. Bakalım RE5’in PC sürümü neler içerecek?

X360 ve PS3 kullanıcıları çoktan oyunu bitirdi, RE5’te ne gibi gelişmelerin olduğunu biliyorlar, ancak bilmeyenler için kısaca konudan biraz bahsedelim. Yapımda ilk RE1’den ve Resident Evil Code: Veronica’dan tanıdığımız Chris Redfield’ı yönetiyoruz. Chris, BSAA (Bioterrorism Security Assessment Alliance) adına çalışıyor. BSAA, Afrika’da Uroboros Virüsü’yle ilgili bir duyum alıyor ve Chris’i Afrika’ya yolluyor. Chris’e, BSAA’nın Afrika kolunda görevli olan Sheva Alomar eşlik ediyor. Birlikte olayı araştırırlarken, her şey birbirine karışıyor ve böylece macera başlıyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×