1/2

Resident Evil: Code Veronica X

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Capcom'un ünlü serisi kaldığı yerden devam ediyor. Claire ve Chris'in başı zombilerle yine dertte.
Platformlar PlayStation 2
Resident Evil: Code Veronica X
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 82
Artılar -
Eksiler -

Code: Veronica X

Capcom, PlayStation için hazırladığı üç Resident Evil oyunundan sonra, ikinci oyunun devamı yani orjinal senaryoyu izleyen yeni oyununu DreamCast için hazırlamıştı. PlayStation için hazırlanan üçüncü oyun olan ''Nemesis'' ise senaryo olarak Resident Evil 2'nin yirmi dört saat öncesini konu alıyordu. Orjinal senaryoyu izleyen Resident Evil-Code: Veronica X ise DreamCast'ten sonra şimdi de PS2 için hazırlandı...

Dediğim gibi Veronica ikinci oyunun kaldığı yerden devam ediyor. Hatırlayacağınız gibi RE 2'de Claire Redfield uzun süredir haber alamadığı S.T.A.R.S üyesi kardeşi Chris Redfield'ı aramak için Raccoon City'e gidiyordu. Fakat şehre varır varmaz burada bir şeylerin ters gittiğini anlıyor ve şehirde karşılaştığı acemi polis memuru Leon S. Kennedy ile T-Virus dalgasına yakalanmış bu şehirden kaçmanın yollarını arıyordu.

T-Virus yine iş başında...

Veronica ise bu olayların üç ay sonrasını konu alıyor. Claire, kardeşi Chris'i aramaya devam ederken Umbrella'nın işlerine de burnunu sokmuş olduğundan, Umbrella güçleri Claire'i yakalarlar ve gözlerden uzak bir adaya götürürler. Fakat her zaman olduğu gibi Umbrella işleri yine yolunda tutmayı becerememiştir ve nitekim bunun sonucunda T-Virus burada da etkisini göstermiştir. Ve tabi Claire'i de artık yeni bir macera beklemektedir... 

Şimdi yeni bir macera falan diyorum ama baştan söyleyeyim oyun beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü ben çok daha iyi bir şeylerle karşılaşmayı umuyordum. Oyunun hikayesinin zorlama olması bir yana, artık Resident Evil eski tadını vermiyor. Yani ben asla serinin önceki oyunlarından aldığım zevki alamadım. Eğerki serinin önceki oyunlarını oynadıysanız, Veronica size fazlasıyla tekdüze gelebilir.

Bu son Resident Evil'da yine zombilerden mutant köpeklere bir çok yaratıkla karşılaşıyorsunuz. Aynı şeklide her zamanki gibi aksiyonun yanında çözmeniz gereken bir çok bulmaca bulunuyor. Oyun sırasında da Claire ve Chris'in yanında yeni bir karakter olan Steve Burnside ile de oynama imkanına kavuşuyorsunuz. Bu arada adını söylemeyeceğim ama ilk oyundan hatırlayacağınız tanıdık bir yüze daha rastlayacaksınız. Tabi senaryo gereği yine bir çok yeni karakter de oyunda bulunuyor.

Oyun genel olarak iki ana bölüme ayrılmış durumda. İlk olarak Claire ile başlıyorsunuz ve oyunun hemen hemen tamamı büyük bir malikanede geçiyor. İkinci bölümde ise adadan ayrılıp kutuplara doğru gidiyorsunuz.Ve daha sonra Chris'te olaya dahil oluyor. Oyunda her zamanki gibi pompalı tüfekten patlayıcı uçlu oklara, bir çok silah kullanıyoruz. Yeni silahlardan en çok göze batanı ise keskin nişancı tüfeği (Zaten Sniper'lık yapmadığımız bir Resident Evil kalmıştı, o da oldu sonunda!).

Önceki Resident Evil oyunlarında yaşanan sorunlardan bir tanesi; sabit kameralar kullanıldığından dolayı sonraki ekranı görememe sorunuydu. Bunun sonucunda da ara sıra önünüzü göremediğinizden dolayı yaratıklarla burun buruna kalıp tehlikeler yaşayabiliyordunuz. Fakat Veronica'da kullanılan hareketli kameralar ile tam olarak olmasada bu sorun büyük ölçüde halledilmiş. Bunların dışında klasikleşen Battle Game oyun modları da yine bir ekstra olarak oyunu bitirdikten sonra açılıyor. Buradaki bir yenilikte bu oyun modunu dilerseniz Gun Survivor'daki gibi First Person görüş açısıyla oynayabilmeniz. Gerçi bunun üzerinde pek durulmamış ama yine de böyle bir özelliğin bulunması iyi...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×