1/2

Resident Evil: Dead Aim

Devran Yardım
Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
Yeni tarzıyla birlikte Resident Evil yaz aylarında geliyor.

Çıkış Tarihi: Yaz 2003

Kahramanlar asla ölmez.

Dünyanın en çok sevilen korku oyunlarından Resident Evil bildiğiniz gibi Gamecube'e kaymıştı; fakat Capcom, PS2 oyuncularını biraz da olsa tatmin etmek için Survivor serisini PlayStation 2'ye çıkarmaya devam ediyor.

Capcom, Survivor serisinde oyunun adventure tarafının büyük bölümünü bir yana bırakıp daha çok aksiyona eğilince kimi oyuncular için Survivor pek bir şey ifade etmedi. Yani bulmaca çözme ve macera öğelerine daha az yer verip daha çok zombi öldürme ön plana çıkarılmıştı. Dead Aim’de de durum yine hemen hemen aynı, yani diğer Resident Evil oyunlarına göre bulmacaların çok daha basit olmasından dolayı, oyunun ilerleyişi düz bir yapıya sahip, yani Resident Evil serisindeki keşfetme ve özgür oynanış şekli Dead Aim'de sınırlı kalmış gibi gözüküyor.

Bir yerlerden tanıdık gibi 

Survivor serisinin son oyunu olan Resident Evil: Dead Aim önceki versiyonlarla benzer özellikler gösteriyor ama tabiki çeşitli farklılıklar da yok değil; mesela normal oyun içinde karakterimizi üçüncü kişi bakış açısıyla kontrol ediyoruz. Bu şekilde de klasik oynanış tarzı ve her zamanki atmosfer yeni oyuna taşınmış oluyor; fakat bir zombi ile karşılaştığınızda onları vurmak için birinci kişi görüş moduna geçiliyor ve yaratıkları haklamak ancak bu şekilde mümkün olabiliyor. 

Resident Evil'lardan farklı olsa bile, hikaye kurgusu değişmemiş. Yine her Resident Evil oyununda olduğu gibi Umbrelle şirketi tarafından geliştirilmiş bir T-Virüs var ve yine buna bağlı bir senaryo içerisinde ilerliyorsunuz.

Yeni karakterler

Bu defa Morpheus adındaki bir adam virüsü çalıyor ve Umbrella şirketinin daha önce kaçırılmış olan dağıtım gemisine virüsü bir şekilde bulaştırıyor. Sizde özel görevli memur, yani oyunun kurtarıcısı Bruce Mc Givern olarak Morpheus'un peşine düşüyorsunuz. Bu macera sırasında geminin her tarafına yayılmış önceki oyunlardan tanıdık gelecek yığınla yaratıkla karşılaşıyorsunuz.

Her Resident Evil oyununda olduğu gibi ilerledikçe yeni karakterlerle tanışıyorsunuz, ayrıca ilerleyen bölümlerde bayan bir karakterle oynama şansınız da oluyor. 

Aslına bakarsanız Dead Aim diğer Resident Evil oyunlarındaki gibi karmaşık bir yapıya sahip değil, yani mesela bir kapıyı açmak için gerekli olan anahtarı gidip en kuytu köşelerde aramıyorsunuz, bu gibi yeni mekanlara ulşamanızı sağlayacak kilit nesneler genellikle yolunuz üzerinde oluyor, en kötü ihtimalle birkaç oda uzağınızda.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×