Resident Evil: Degeneration

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Ölümcül virüs artık kontrol edilebiliyor, ama bir silah olarak
Platformlar iOS
Resident Evil: Degeneration
  • Yapımcı - Yayıncı DynaComware - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 72
19 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%12
Artılar Ana karakterler güzel modellenmiş, Mercenaries modu
Eksiler Kontroller hantal ve hızlı hareket etmemizi engelliyor
Tüm konsollar ve PC platformunun ardından ölümcül virüs, şimdi de Apple’ın mobil platformlarına sıçramış durumda. Nasıl kurtuluruz bilemiyoruz, ama durup ölmek için beklemeyeceğimiz kesin.
Bilindiği gibi Resident Evil, Capcom’un yıllardır devam eden en başarılı serilerinden bir tanesi. Raccoon şehrinde baş gösteren facianın 7 yıl sonrasında, virüs giderek yayılmış ve hatta evrim geçirmiştir. Bu kez virüs, terörist saldırı amacıyla kullanılıyor ve hedef olarak hava limanı belirleniyor.

Oyunumuz, aynı isimli animasyon filmindeki kaza sahnesiyle başlıyor. Resident Evil 4’ten de tanıyacağımız Leon Scott Kennedy’yi yönetmekle yükümlüyüz. Omuz üstü kamera açısında, karşımıza gelen zombileri öldürmeli ve VIP bölümünde mahsur kalan senatörü kurtarmalıyız. Tabii ki iş bu kadarla da kalmıyor ve bu kez de mekândan kaçabilmek için mücadeleye girişiyoruz.

Oyun ekranının sol tarafında sanal joypad yer alıyor. Böylelikle yönümüzü belirliyoruz. Sağ tarafta ise, ateş etme, nişan alma ve bıçak kullanma gibi fonksiyonlar var. Nişan aldığımızda veya bıçak kullanmak istediğimizde yürüyemiyoruz. Sabit olarak yön tuşlarıyla etrafa bakabiliyoruz sadece. Kontrollere alışmak biraz zaman alabilir. Zira kolay kolay ateş etmeyi beceremezseniz, zombiler üzerinize saldırıyor. Bu sırada ekranda beliren tuşa seri şekilde basarsanız, yakın dövüş tekniklerini de denemiş oluyorsunuz.

Resident Evil: Degeneration
"Bıktım senden beee. Bırak artık yakamı!"

Derinlerden gelen uğultular duyuyorum
İlerleyişe baktığımızda, klasik RE oyunlarındaki mekanikle hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. Öldürdüğümüz zombilerin üzerlerinden ve çevreden araç gereç toplayabiliyoruz. Nedir bunlar; mermi, sağlık bitkileri, değerli eşyalar, notlar ve benzeri. Sol üst taraftaki telefon simgesine dokunarak envanterimize ulaşabiliriz. Serüven boyunca telsiz aracılığıyla yardımlar da alıyoruz. Hunnigan isimli karakter, o anki durumunuz ve yapmanız gerekenler hakkında size bilgiler veriyor. Siz de uygulamaya geçiyorsunuz, ama hep çelimsiz, yavaş zombilerle karşılaşacağınızı sanmayın.

Bazı sahnelerde hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ara geçiş videolarında bir anda ekrana tuşlar geliyor ve bunlara basarak tehlikelerden kurtulmaya çalışıyorsunuz. Bir kez bile yanlış basarsanız, büyük ihtimalle ölüyorsunuz. Yapımın grafikleri iyi sayılır. Tasarımlar net ve başarılı ama zombilere ateş ettiğimizde üzerlerinden kıvılcımlar çıkıyor. Sanki metalmişler gibi. Çok önemli bir detay değil, ama yine de can sıkıcı olabiliyor. Sesler de fena değil, ama daha iyi olabilirdi.

Bölümler genellikle uzun sürmüyor ve ufak detayları kavradığınızda işler de kolaylaşıyor. Senaryoyu tamamladıktan sonra da “işim bitti demeyin”. Zira sırada Mercenaries modu var. Zamana karşı yarıştığınız ve olabildiğince çok zombi öldürerek puan rekorları elde etmeye çalıştığınız bölüm. Evet, Degeneration’da da unutulmamış.
Eğer Nazi zombilerinin ardından yeni bir arayış içine girdiyseniz, bu kez de Resident Evil’ı deneyebilirsiniz. Serinin hayranıysanız, zaten oynamalısınız.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 8.12.2022 10:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
Resident Evil: Degeneration

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×