1/14

Resident Evil dünyasına derinlemesine bakış

Sami Türk
Sami Türk 3.06.2010 - 12:31
Resident Evil'daki ayrıntılar karanlıktan aydınlığa çıkıyor
"Yazıdaki katkılarından dolayı Levent Arıkan'a teşekkür ederiz".

Resident Evil (Japonca バイオハザード – Biohazard) Japon yazılım firması Capcom’un video oyun serisidir. Japonya’da 22 Mart 1996’da Biohazard ismiyle çıkan seri, video oyunseverleri için Survival Horror türünün timsali sayılır. Oyuncular arasında Resident Evil “Resi” veya “RE” olarak kısaltılır.

Genel Oyun Prensibi

Serinin birçok oyunu üçüncü şahıs perspektifinden oynanır ve oyuncu, yönetilen karakteri kamera hareketinin mümkün olmadığı sabit bir açıdan görür. Hareketli nesneler gerçek 3B grafikle yansıtılırken oyunun figürleri önceden render edilmiş haritalarda dolaşır. Bu teknik ilk olarak Survival Horror türünün atası Alone in the Dark’la gün yüzüne çıkmıştır.

“Resident Evil: Code Veronica”, serinin bu tarzdan kopan ilk oyunudur. 2005 senesinde yayınlanan “Resident Evil 4”te de her şey tamamiyle gerçek zamanlı olarak programlanmıştır. Bu teknik ilk kez, grafik açıdan kesinti yapılması gerekmiş olsa da, daha dinamik bir oynayışı mümkün kılmıştır. Ayrıca Resident Evil 4, seleflerine göre daha aksiyonlu bir oyanayış sunar.

“Gun Survivor” oyunları (Resident Evil: "Gun Survivor", "Gun Survivor 2: Code Veronica" ve "Dead Aim") ise konsola Lightgun takılma seçeneğiyle gelen First Person Shooter türüne aittirler ve oyununun fanları arasında en kötü RE oyunları olarak anılırlar. Buna rağmen bu seri bile Japonya’da 250.000 kez satılmış ve bu da tüm serinin popülaritesini bir o kadar daha arttırmıştır. Oynayanı bağımlı kılan diğer faktörler de bilhassa oynadıkça açılan bonus silahlar, kıyafetler ve birçok farklı ekstralardır.

Burda PlayStation 2’ye gelen Resident Evil: “Outbreak” ve “Outbreak File #2’yi de zikretmeden olmaz. Bunlardan birincisi ilk kez Japon ve ABD pazarı için online oynayış imkanı sunmuş, ikincisiyle birlikte bu özellik daha da yaygınlaşmıştır.

Resident Evil

Konu

Resident Evil, kurgu mekan Raccon Forest’te Spencer Villa olarak da bilinen bir çiftlik evinde geçer. Orman, sırlarla dolu ilaç fabrikası Umbrella Corporation’un en büyük işveren olduğu Raccoon City kasabasının yakınlarında bulunur. Yasal araştırmaların yanında şirket, bir süper savaşçı yaratma amacıyla “White Umbrella” adı altında gen mühendisliği ve biyolojik silah araştırmaları da yapmaktadır. Merhametsiz bazı araştırmacılar bunun için Tyrantvirus (T-Virus) denilen, yerleştiği kişinin kısa süre sonra evrilip en eski içgüdüyü, yemeyi, takip ettiği bir uyarıcı virüs geliştirirler. Hızlandırılmış çürütme vasıtasıyla virüs, kurbanın hayatını idame etmesini engellemeden şeklinin bozulması tesiri gösterir. Hasta, yaşayan bir ölüye, bilindik ismiyle “zombiye” dönüşür. Son test olarak çiftlik evinin personeli ve içerde bulunan laboratuvar virüse maruz bırakılır ve emniyet müdürüne rüşvet verilerek T-Virüsü’nün gerçek gücünü denemek için garip ölümleri “sözde” araştırmak üzere S.T.A.R.S timi olay mahalline gönderilir.