Resident Evil: Outbreak

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Capcom REO'i çıkarmadan önce büyük vaatlerde bulunmuştu...
Bazı oyunlara çok büyük umutlar bağlarsınız, uzun bir süre boyunca oyunun çıkmasını beklersiniz ve sonunda çıkar. Hemen onu alıp eve gider PS2’nize takar, oynamaya başlar, oynadıkça da ne kadar boş beklentiler içinde olduğunuzu görerek sinirlenirsiniz… aaa!!! Evet evet, Resident Evil Outbreak’te(bundan sonra REO diyeceğim) işte aynen o tarzda bir oyun.

Capcom REO’i çıkarmadan önce büyük vaatlerde bulunmuştu, bu vaatlere şöyle bir bakmak gerekirse bunlar: Oyun online olarak oynanabilecek, zombiler kapıları kırıp peşinizden gelebilecek, yanınızdaki takım arkadaşlarınızla birlikte ilerleyecek, daha da iyisi tüm bu işleri RE2 ve RE3’deki Raccoon şehrinde yapıyor olacaktık. Ne yazık ki kazın ayağı öyle değildi. Oyunda gözünüze çarpan ilk eksiklik envanterinizin yetersiz oluşu! RE1 de bile 6 envanter boşluğunuzu zor bela idare ederken REO’daki 4 envanter boşluğunuza koyduklarınıza aşırı bir özen göstermelisiniz. Tabi bu eksikliği malzemelerinizi yanınızdaki AI kontrolündeki elemanlara vererek kısa süreli çözümler bulabilirsiniz, bu çözümün kısa olmasındaki nedense AI karakterlerin her gördüklerini alıp sizi zor durumda bırakıyor olmalarıdır.

Oyunun kontrolleri çok iyi! Karakterinizi/karakterlerinizi kolayca yönlendirebiliyorsunuz. Arabirim ise bunun tam tersi, mesela elinizdeki Molotof kokteylini tekrar atabilmek için arabirime tekrar dönmeli, yükleme yapmalı ardından çıkıp, gerekli hareketi yapmalısınız. Tabi bu süre içinde rakibiniz size saldırmazsa. Gördüğünüz gibi REO’nun oynanışı aksiyona kaymış fakat arabirim aynı olduğu yerde kalmış. Gelgelelim RE serisinin her zaman sağlam bir konusu vardır, REO’da ise konu şehirden sağ bir şekilde kaçmaktan ibaret. Kullandığınız karakterlerden hiçbirinin dişe dokunur bir hikayesi yok sadece Yoko’nun belli belirsiz bir halde olanlarla ilgisi var o kadar. Bölümler arasında eski RE’deki tanıdık bazı mekanlar var, üzüntüyle de söylemek gerekirse her mekan eğlenceli değil. Bu eksikliği en çok Hive isimli bölümde yaşayacaksınız. REO’da bir çok yeni yaratık sevinç(!) içinde sizi bekliyor olacak: Bu yaratıklardan zombiler zaten devamlı müdavimlerimiz olarak yer almaları dışında, zombilerin en dikkat çekici özellileri, oyunun kilit bölgelerinde peşinizden 100 metre dünya koşu rekorunu kırıyor olmalarıdır. Tüm bunların dışında oyunun grafikleri çok detaylı ki ona söyleyecek tek bir kelimem yok, aynı başarı sesler içinde geçerli, etraftaki ayak seslerinden düşmanlarını tanımak, kimi zaman tüylerinizi diken diken ediyor. Buna ek olarak oyundaki puanlama sistemi oyunu tekrar ve tekrar oynamanız için başlı başına bir sebep. Bu arada REO’daki online kısmının sadece Japonya için geçerli olması ise affedilir gibi değil. Oyunun en büyük kozu olan online kısmıda böylece harcanmış oluyor.

Genel olarak REO, RE4 çıkana kadar sizi idare edebilir, RE4 çıktıktan sonra ise tozlu raflara geri dönebilir. Eğer ki bir RE delisiyseniz bu oyunu alın. Bunu dışındaysa pek yaklaşmayın. Hadi bakalım sağlıcakla kalın.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2024 11:36
Kalan Karakter: 300 Gönder
Resident Evil: Outbreak
İlginizi Çekebilir