1/2

Resident Evil: Zero

Fatih Kurt 3.06.2010 - 12:31
Herşeye 'Sıfır'dan başlıyoruz
Platformlar GameCube, GameCube
Resident Evil: Zero
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 87
Artılar Grafikler, 2 kişiyi kontrol etme imkanı, hikayenin temelini konu alması
Eksiler Oyun boyunca karakterlerin birbirleriyle iletişimi zayıf. Seslendirmeler daha iyi olabilirdi

Resident Evil ile ilk olarak 1997 yılında PlayStation’da tanışmıştım. O zaman için oyun devrim niteliğindeydi. Bazıları tarafından Alone in The Dark taklidi olarak görülse de, bana kalırsa oyun sadece oynanış stilini Alone in The Dark'tan almıştı. Gerek grafikleri, gerek senaryosu ve gerek atmosferi ile RE kısa süre içinde korku oyunlarının zirvesine oturdu ve müthiş bir devam oyunu ile bu yerini sağlamlaştırdı. Silent Hill serisi doğmasaydı şu anda korku oyunu kavramı, Resident Evil ismi ile çoktan özdeşleşmiş olacaktı. Alone in The Dark 4'ün ise tüm yapısını birebir RE serisinden kopyalaması ilginçti.

PlayStation'da doğan Resident Evil Efsanesi GameCube'de aynı şekilde devam ediyor. Ve bunun başarılı örneklerinden biri de Resident Evil : Zero

Zero konu olarak tüm RE'lerin öncesini konu alıyor. Raccoon City'de meydana gelen ilginç(!) ölümler sonucu bölgeyi araştırmak üzere, S.T.A.R.S'ın seçkin polislerinden oluşan Bravo Takımı Raccoon City'e gönderilir. Fakat motorda çıkan bir aksilik sonucu, (olmazsa olmaz) ekip Raccoon City ormanına acil iniş yapmak zorunda kalır. Orman karanlık, sessiz ve ürkütücüdür. Ekip'in ormanda ilk farkettiği şey, kaza yapmış durumdaki nakil aracı olur. Kaza yaptıkları yerde ölüm cezasına çarptırılmış Billy Coen isimli azılı bir katilin raporlarını bulurlar. Ekip üyeleri katili aramak için gruplara dağılır. Rebecca araştırmaya başladığı anda haraketsiz durumdaki treni farkeder. Rebecca’nın trene ilk adımlarını atmasıyla da kabusumuz başlar

Zero'da ana karakterlerimiz ilk RE oyunundan tanıyacağınız Rebecca Chambers ile Billy Coen. Rebecce Bravo Takımının en genç üyesidir. Billy Coen ise 23 kişinin katili olarak ölüm cezasına çarptırılmış bir suçludur. Bu ikilinin yolları oyunun hemen başında, esrarengiz trende kesişecektir. Bu yol nereye kadar devam edecek? Billy niye 23 kişinin katili olarak suçlanıyor? Rebecca Billy’e ne kadar güvenebilir? Tüm bu soruların cevaplarını size oyun verecek.

Oyunun en büyük yeniliği bu 2 karakteri istediğimiz zaman yönetebiliyor olmamız. Tek tuş ile karakter arası geçiş yapabiliyoruz. Eğer karakterlerimiz birbirine yakınsa menü'den birbirlerine item transferi (exchange) yapabiliyoruz. Her karakterin kendine has özellikleri var. Billy saldırılara karşı daha dayanıklı ve ağır nesneleri itebilme gücüne sahip. Rebecca ise fiziksel yönden zayıf olmasına karşın, oyunun can alıcı özelliklerinden biri olan 'bitkileri birleştirme' yeteneğine sahip. Aynı zamanda sahip olduğu 'mixing set' ile birleştirmenin yanı sıra, bazı kimyasal karışımları yapabiliyor (Oyunun bazı bulmacalarında bu karışımlara ihtiyaç duyacağız). Oyunun bir kaç bulmacasını 2 karakteri dekullanarak çözmek zorundayız.

RE’de kayıtlarımızı her zaman olduğu gibi daktilolar sayesinde yapıyoruz. Karakterlerlerimizin her biri 6 adet item taşıma (bazı item'ler birden fazla yer kaplayabiliyor) kapasitesine sahip olmasına rağmen, oyunda kasa yok! Evet yanlış okumadınız, bir RE klasiği olan kasa olayı bu oyunda kaldırılmış. Bunun yerine, fazla itemleri istediğimiz yerde bırakabiliyoruz (Leave). Bu özelliğin artıları kadar eksileri de var. Diğer oyunlarda item sınırımız dolduğunda yeni item almak için mutlak olarak elimizdekileri kasaya bırakmamız (veya bonkör bir şekilde sağlıkları kullanmamız) gerekiyordu. 'Leave' özelliği bizi bu hamallıktan kurtarmasına rağmen önemli nesneleri bıraktığımız yerden almak için oyunun başlarına dönmek sıkıcı gelebiliyor. Bu yüzden bu nesleri belirli yerlerde stoklamanızı tavsiye ederim, fakat unutmayın her odanın belirli bir nesne barındırma kapasitesi var. Ayrıca haritada 'A' tuşuna basarak, hangi nesneyi hangi odada bıraktığımızı görebiliyoruz. Basit ama süper bir ayrıntı.