1/3

Resistance 2

Resistance 2

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Chimera gözünü Amerika kıtasına dikerse
Platformlar PlayStation 3
Resistance 2
  • Yapımcı - Yayıncı Insomniac Games - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 95
30 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%86
Artılar Harika grafikler ve oynanabilirlik, başarılı bölüm ve yaratık tasarımları, multiplayer
Eksiler Senaryo ile ilgili cevaplanmayan sorular, yer yer görülen bug'lar
Resistance aslında çok şansız bir oyun, çünkü çıktığı dönemde kral rolü üstlenen bir askerdi sadece, ülkesini kurtarmak adına öne atılan bir gönüllü gibiydi. Bildiğiniz gibi PlayStation 3 çok sıkıntılı bir şekilde piyasaya giriş yaptı ve o dönemde kurtarıcı rolü yeni yetme oyunlara kaldı. İşte o oyunlardan biri de Resistance: Fall of Man’di. Ancak o zor döneme rağmen Insomniac’ın ilk FPS deneyimi olan Resistance, yüzde 90’a yakın not ortalamasıyla çok başarılı oldu ve ciddi anlamda Sony ve PS3’ün paçasını kurtardı. Tabii o dönemi atlatmanın dışında, PS3 başarılı yeni bir seri daha kazanmıştı. Çünkü Resistance ciddi anlamda birçokları tarafından oldukça beğenildi. Dolayısıyla böyle bir oyunun devamının da gelmemesi anlamsız olurdu ki, kısa bir zaman sonra Resistance 2 (R2) duyuruldu.

İstila devam ediyor

Yıllarca filmlerde, oyunlarda ve kitaplarda hep karşımıza çıkan artık klişe boyutunu da aşan “Dünya’nın yok oluşu”, “Uzaylılar”, “İnsanlığın sonu” gibi temalar hiç vazgeçilmeden, dur durak demeden hala önümüze koyulmaya devam ediliyor. Resistance bu doğrultuda yola çıkan ancak diğer tarafta başka bir gerçekçiliği içine alan ilginç bir senaryoya sahipti. Unutulanlar için ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse, 2. Dünya Savaşı’nın hiç yaşanmadığı bir dönemde, 1930’lu yılların başında Rusya’da ortaya çıkan bir virüs Avrupa’ya doğru yayılmaya başlar. Bu virüs insanların değişmesine ve Chimera adında yeni bir ırkın ortaya çıkmasına sebep olur ve yavaş yavaş yok olan insanlar, Asya ve Avrupa kıtasının düşmesinden sonra, son direniş olarak Büyük Britanya adasına konuşlanıp orada karşılık vermeyi hedefler. Ancak işler istenildiği gibi gitmez ve tüm kıta Chimera’nın kontrolü altına girer. Ancak bu büyük savaştan bir kişi sağ çıkar, tabii ki o da kontrol ettiğimiz kişi Nathan Hale.

Resistance 2 ise, ilk oyunun bittiği yerden başlıyor ve Nathan Hale tekrardan kontrol ettiğimiz kişi olarak karşımıza çıkıyor, ama bu sefer onun üzerine kurulu olarak, çünkü bu defa oyun boyunca Nathan’ın hikayesine tanık oluyoruz. Genel hikayeden bahsetmek gerekirse, oyun İngiltere’de yaşananlardan hemen sonra başlasa da, kısa bir oynanışın ardından 2 yıl sonrasına gidiyoruz ve bu sakin geçen 2 yılın ardından, Chimera çok daha güçlü bir şekilde son kalan tüm insanlığı yok etmek için Amerika kıtasına gelmiştir. Çok hızlı bir şekilde tüm bölgelere saldırılar başlatan istilacılar, kıtanın hemen hemen her bölgesini kontrolü altına almıştır. Nathan ise SRPA adı verilen ve özel askerlerin bulunduğu birliğe katılarak Amerika’daki serüvenine başlar.

Doludizgin adrenalin

İlk oyunda hiç bitmek bilmeyen savaş ortamı, ikinci oyunda daha da artarak kendini korumuş. Öyle ki, oyuna başladığınız anda kendinizi devasa makinelerin arasında buluyorsunuz ve bu heyecan kasırgası oyun bitene kadar hiç sona ermiyor. Tabii buna en büyük etken olarak ilk oyunda karşımıza çıkan düşman çeşidi ve sayısının bu oyunda neredeyse 2 kat artmasını gösterebiliriz. Bana göre ilk oyun bu konuda biraz zayıftı, ancak ikinci oyunda her saniye onlarca düşmanla burun buruna geliyoruz ve bu da oyundaki savaş ortamını fena halde arttırıyor. Aslında bu durum ilk bakışta sıkıcı bir görüntü çiziyormuş gibi görünse de, pek öyle değil. Çünkü ilk oyunda birçok bölümü tek başımıza geçiyorduk, bu yüzden onca yaratıkla tek başımıza uğraşıyorduk. Ama bu oyunda tam tersi çoğu zaman takım arkadaşlarımız hatta diğer birçok asker arkadaşlarımızda yanımızda yer alıyor, dolayısıyla bu yoğun çatışmalar sıkıntıdan öte zevk vermeye başlıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×