1/3

Resistance: Fall of Man

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Tartışılan bir oyun ve sonuçları
Platformlar PlayStation 3
Resistance: Fall of Man
  • Yapımcı - Yayıncı Insomniac Games - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 90
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%66
Artılar Grafikler ve sesler başarılı, Multiplayer mod'u, bir çıkış oyunu için oldukça kaliteli
Eksiler Dokular yakında biraz bozuluyor, Cooperative can sıkıcı, hikaye ne kadar iyi kurgulansa da klişe
Şuana kadar pek çok oyunu günahı ve sevabıyla yazdım ve çizdim. Ancak hakkında çok konuşulan ve tartışılan bir konsolun, kritik bir çıkış oyunuyla direk olarak karşı karşıya kalmamıştım. PS3 çıkmadan önce pek çok kişi hakkında sayfalar dolusu yazdı, forumlar açıldı ve tartışıldı. Resistance: Fall of Man için oldukça fikirler ve komplolar ortaya atıldı. Bazıları ezip geçecek, bazıları ise tuş olacak dedi. Böylesine ateşli bir ortamda, ilgi çekici ve sürekli haklarında konuşulan PS3 ve onun çıkış yapımlarından birini; normal bir şekilde yazmayacağım. Yaşadığım deneyimi, araştırdığım kriterleri iyice öze çekip, buraya dökeceğim.

Gears Of War vs Resistance

İlk olarak belirtmek istediğim, yapılan bir karşılaşmanın yersiz olduğu. Gears of War ve Resistance: Fall of Man kesinlikle birbiriyle karşılaştırılmamalı. Buna neden olarak birisi X360’ın en büyük kozlarından ve ilk oyunlarından değil. Diğeri ise PS3’ün en iyi çıkış oyunu. Bu yüzden “Çıkış oyunu” ve “Konsolun kült yapımı” gibi iki kavramı ayırt etmek lazım. Mesela beklenen MGS 4, PS3’ün için nasılsa, GOW’da X360 için öyleydi. Bu aradaki farkı es geçtikten sonra konuya geri dönelim.

Resistance: Fall of Man aslında farklı bir boyutun oyunu. Çünkü paralel başka bir gerçeklik söz konusu. Senaryo olarak bir anda ortaya çıkan Chimera (Mayhem’in 2004’teki son albümüydü ayrıca) ırkına karşı, yapılan bir mücadeleyi temel alıyor. Chimera’nın nereden geldiği kesin belli değil. En başta bunun bir biyolojik silah olduğu sanılıyor, sonrasında ise aslında işin iç yüzünün böyle olmadığı gerçeği fark ediliyor. Chimera yavaş yavaş yayılırken, Avrupa’yı da işgal ediyor. Hedef bu sefer Birleşik Krallık yani İngiltere. Ancak insanlar da boş değiller ve büyük bir mücadele sergiliyorlar. Biz de Nathan Hale adında bir askeri kontrol ediyoruz. Nathan’la gerekse büyük meydan savaşlarına, gerekse tek kişi olarak çeşitli yerlerde Chimera’lılara karşı çarpışıyoruz.

Chimera nasıldır?

Chimera ırkına mensup adamlar oldukça vahşi ve saldırganlar. Genel olarak çevrede “Hybrid” denilen düşman birimiyle daha çok haşır neşir olacağız. Ancak bunlar dışında devasa olanları da var. Rakiplerimiz belki dahi değiller, ancak şunu kabul etmek gerek ki, son derece başarılı atraksiyonlar yapıyorlar. Bunların en başında eğer sırtınızı sağlam bir yere dayamamışsanız veya ortalıkta keklik gibi geziniyorsanız, sizi kesin bir şekilde öldürmeleri. Hadi ortalıkta gezinirken avlanmayı anladık, ancak siper aldığınız yer biraz çürükse, kesinlikle “Saklanıyorum vurulmam” demeyin. Çok güzel bir şekilde ruhunuz bedeninizi terk edebilir. Bu yüzden iyi ve sağlam açılı yerlerde saklanın. Chimera’lılar genel olarak üstünüze sayıca biraz fazla şekilde gelecekler. Bu şekilde geldikleri zaman, daha saldırgan bir hal alıyorlar ve bu can yakıyorlar. Ancak tersi oldu, onlara karşı üstünlük kurdunuz diyelim. Bu sefer de saldırıdan, 5-4-1 formatına dönüp defans ağırlıklı oynuyorlar. Düşman yapay zekası belki mükemmel değil, ancak korkutucu ve kesinlikle birçok oyundaki yapay zekadan daha akıllı.

Sorun var, ama çözümü de var

Painkiller’ı birçok kişi oynamıştır. Zamanında çıktığında güzel grafikleri, üstünüze duble gelen düşmanları, çevreyle etkileşimi vs… olmasıyla güzel bir hitti. Hatta pek çok turnuvada, resmi oyun olarak kullanıldı. Ufaktan bir anımsama yaptıktan sonra gelelim ortak noktaya.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×