1/2

Resistance: Retribution

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Resistance fırtınası PSP'de devam ediyor
Platformlar PSP
Resistance: Retribution
  • Yapımcı - Yayıncı Sony Bend - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 85
Artılar Başarılı grafikler, iyi dengelenmiş aksiyon, multiplayer
Eksiler Bazı seslendirmelerde bir iki ufak sorun, kontrollere alışmak biraz zaman alabiliyor
Resistance: Fall of Man PS3’ün çıkış oyunuydu ve gerçekten iyi bir iş çıkarmıştı. Arkasından gelen Resistance 2, birincisinin başarısını sürdürdü, gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyordu. PS3’te başlayan ve devam eden Resistance fırtınası, PSP’ye de sıçradı. Bir süredir PSP’ye özel olarak geliştirilmekte olan Resistance: Retribution, bizleri büyük bir maceranın içine çekiyor.

Direniş

Retribution ilk oyun sonunda Londra’da Chimeran kalesinin yok edildiği zamanı takip ediyor. James Grayson adındaki karakteri yönetiyoruz. Hikaye James ve takımının Chimeran’nın insanları kendilerine dönüştürdükleri bir merkez içinde başlıyor. James, uzun zamandır kayıp olan abisi Johnny Grayson’ı, yarı yarıya bir Chimeran’lıya dönüşmüş durumda buluyor. Ne yazık ki karakterimiz, enfeksiyon olan kişilere uygulanan protokolü yapmak zorunda kalır ve abisini öldürür. Büyük bir çöküntüye giren James, takımını arkasında bırakır ve Chimeran ile olan savaşı, kan davasına dönüştürür. Yaklaşık olarak 26 tane dönüştürme merkezini yok etmeyi başarır. Fakat İngiliz Ordusu tarafından yakalanır ve gözetim altına alınır. Hücresindeyken Avrupa’daki direnişçilerin üyesi Raine Bouchard tarafından ziyaret ediliyor. Bouchard, James’tan bir görev için yardım istiyor ve böylece biz de macerada yer alıyoruz.

Resistance: Retribution
"Kaliteli ara sinematikler hikayeyi anlatıyor ve atmosferi tamamlıyor."

TPS kamerasından oynanan yapımda, siper alıp, düşmanlarımızla genel olarak bolca çatışmaya giriyoruz. PSP üzerinde ikinci bir analog kol bulunmadığı için, sağ-sol ve yukarı-aşağı yönlendirmelerini; X, üçgen, kare ve yuvarlakla yapıyoruz. Bu durum ilk zamanlarda biraz ters gelebilir, ancak zamanla kontrollere alışıyorsunuz. Normal yön tuşları ise başka işlevlerde kullanılıyor. Mesela yerde bulduklarımızı aşağı yön tuşuyla alırken, yukarı yön tuşuyla ise hedef alıyoruz. Hedef aldığımızda, kamera omuz açısına geçiyor ve karaktere daha yaklaşıyor. Retribution’daki hedef sistemi de otomatik. Piyano tuşları ise ateş etmek ve ikinci atış modu için kullanılıyor.

Resistance: Retribution
"Logan's Shadow'un modifiye edilmiş grafik motorunu kullanan yapımda, görsellik genel olarak kaliteli."

İkinci atış demişken, her silahın ikinci bir modu var. Mesela ilk silahımız olan makineli tüfek normalde seri ateş ederken, ikinci atış modunda ise bomba atabiliyor. Sadece ikinci bir ateş değil, oyunda ilerledikçe karşımıza çıkan iki farklı silah daha var. Bu ikisi bize Resistance 2’de gördüğümüz koruma kalkanı sağlıyor. Bir tanesi hem siper aldığımız noktaların içinden ateş etmemizi sağlarken, artı olarak sabit duran bir kalkan yaratıyor. Bir diğeri olan mitralyöz de koruma kalkanı yaratıyor, ancak bu kalkan sabit değil. Çevremizi sarıyor ve hareket edebiliyoruz. Yalnız belli bir süreliğine kalkan aktivite olabiliyor. Silahlar dışında artı olarak kullanabileceğimiz el bombalarımız da var. Ayrıca bazı bölümlerde sabit bir ağır makineli veya toplar olabiliyor. Onları da görev gereği kullanıyoruz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×