Ride to Hell

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Hippi olmanın dayanılmaz hafifliği
Video oyun dünyası için GTA’nın durduğu yer tartışılmaz derecede önemli. Rockstar Games’in geliştirdiği bu fenomen, gerçek dünyayı sanal ortama taşıyarak, bir bakıma içimizdeki kuralları yıkma isteğinden besleniyor. Dolayısıyla GTA’nın konuşlandığı yer, bir bakıma özgürlüğün de içimizdeki karşılığı oluyor.

Büyük bir oyun alanı ve üzerinde yapacak yüzlerce şey bulunan, tıpkı GTA gibi birçok yapım piyasaya sürüldü. Hiçbiri Rockstar’ın fenomeniyle yarışamamış olsa da, bir kısmı oyun dünyasında isim yapmayı başardı. Şimdilerde Deep Silver tarafından Ride to Hell adlı yeni bir oyun geliştiriliyor. Günümüzden yaklaşık 50 yıl kadar geçmişe gidiyoruz. Amerika’nın uzun ve geniş arazilerinde, bir kasabadan bir başkasına doğru yola çıktığımız yapımda, 60’larda GTA’cılık oynayacağız.

Vietnam dönüşü

Oyunla ilgili yayınlanan videoda ve görsellerde vurgulanan, hikayenin motosikletli bir grubun çevresinde dönmesiydi. Yer Kaliforniya; polisler, motosiklet çeteleri ve hippiler... Yönettiğimiz karakter Vietnam Savaşı’ndan dönen deneyimli bir asker. Kaliforniya’ya ayak basar basmaz, para kazanmak için “Şeytanın Eli” adlı bir motosiklet çetesine dahil oluyor ve macera başlıyor. Zira Şeytanın Eli, pek legal işler çeviren bir grup değil. Zaten oyunda hippi kültürünün ortasındayız, dolayısıyla uyuşturucu, seks ve rock’n roll hayatımızın önemli bir parçası. İşte bu dünyada hem saygınlık kazanıp, hem de yaptığımız illegal işlere rağmen yakayı ele vermemeye çalışacağız.

Ride to Hell
"Yapım, motosiklet çetelerine odaklı kurgusu ve hippi kültürüyle dikkat çekiyor."

Tıpkı GTA gibi açık uçlu bir harita tasarlayan yapımcılar, çizgisel olmayan bir dünya kurguladıklarını vurguluyor. Yani gittiğimiz bir mekanda hep aynı enstantanelerle karşılaşmayacağız. Dolayısıyla oyunun Kaliforniyası, sanki gerçekten yaşıyormuş gibi olacak. Yapımı GTA’dan ayıran belki de en önemli fark, motosiklet kullanımına ağırlık veriyor olması. Ride to Hell’i belki de Driver oyununun motosikletli versiyonu gibi düşünmeliyiz. Yine Ride to Hell’i GTA’dan ayıran bir diğer özellik burada ortaya çıkıyor; oyunda motosikletimizi modifiye edebileceğiz. Üzerindeki kaplamalardan tutun da, tekerleklerine ve hatta motoruna kadar birçok parçasını elden geçirmek söz konusu. Bu sayede karakterinizi yansıtan bir motorun sahibi olabileceksiniz. Böylelikle oynanamayan karakterlerin de ilgisini çekebileceğiniz yapımda, diğer karakterler ile etkileşim, sıradan aksiyon oyunlarındaki kadar zayıf olmayacak. Hatta öyle ki, bazı kişiler hikayenin merkezinde duracak.

“Born to be Wild” etkisi

Yayınlanan videoda oyun içerisinden görüntülere yer verilmiş. Görülüyor ki, grafikler öyle methiyeler düzülecek cinsten değil. Ancak arka plandaki müzik ile birleşince (Steppenwolf – Born to be Wild çalıyor) atmosfer kendiliğinden oluşuyor; zaten parça bunu yaratmak için bir hayli müsait. Umarım oyun satışa sunulduğunda da aynı meşhur şarkıyı Ride to Hell’de dinleyebiliriz.

Genel olarak bakıldığında yapım, motosiklet çetelerine odaklı kurgusu ve hippi kültürüyle dikkat çekiyor. GTA tarzında olmasına karşın farklı bir tat bırakacak gibi duruyor. Henüz Deep Silver tarafından kesin bir çıkış tarihi belirtilmemesine karşın, Ride to Hell’in 2009’da raflarda olacağı tahmin ediliyor. Umarız kötü bir GTA klonundan ziyade, ezber bozan bir yapıya sahip, özgün bir oyun olur. Şimdiye dek açıklanan bilgiler ve video, umut veriyor doğrusu.
Yorumlar 17
MK Okuru
MK Okuru 29.07.2021 14:08
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ride to Hell

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×