Ridge Racers

Hakan Sarul
Hakan Sarul 3.06.2010 - 12:31
İşte Sony'nin küçük devi PSP'nin gücünün ilk göstergesi…
Platformlar PSP
Ridge Racers
  • Yapımcı - Yayıncı Namco - Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 87
Artılar Şu ana kadar mobil bir konsol için yapılan en iyi grafiklere sahip yarış oyunu.
Eksiler Hasar modellemesi yok, kısa oynanış süresi.
Sony 12 Aralık 2004 günü, çok güvendiği yeni nesil mobil oyun konsolu PSP’yi Japonya’da satışa sundu. Cihaz gerçekten de günümüz mobil oyun konsollarından teknoloji olarak çok önde. İşte Sony bu teknolojik üstünlüğünü Namco’nun da yardımıyla Ridge Racers oyununda ortaya koyuyor. Bu Sony’nin bir alışkanlığı olmalı. Bildiğiniz gibi PSX ve PS2’de de Ridge Racer oyunları cihazlarla birlikte piyasaya sürülmüş ve büyük ilgi görmüştü. Sony yine bu doğrultuda hareket etti ve Ridge Racers, PSP’nin çıkış oyunlarından bir tanesi oldu. Oyun UMD denen ve Sony tarafından geliştirilen 1,8 GB‘lık medyada sunuluyor. Bu bizim bildiğimiz CD’lerden oldukça ufak(yaklaşık 6 cm çapında)ve koruyucu bir kap ile birlikte geliyor.

Ses ve grafiğin ihtişamı…

UMD diskini cihaza yerleştirdikten kısa bir süre sonra NAMCO’nun ilk oyunlarından olan, Rally X karşınıza çıkıyor. Bu oyun Namco’nun eski bir Arcade oyunu ve Pac-Man’i andırıyor. Rally X’i Select tuşuna basıp geçebiliyoruz. Bu andan itibaren PSP’nin gücü, tüm ihtişamı ile karşınıza çıkıyor. İlk önce Namco’dan alışık olduğumuz bir açılış videosu karşımıza geliyor. Videoda yine manga tarzı bir hatun karşımızda. Bu kısmı da geçtikten sonra nihayet oyunun menüsü ile karşılaşıyoruz. Benim elimdeki Japon versiyon olduğu için oyunun menüleri Japonca, fakat o kadar da zorlanmıyorsunuz (Araya İngilizce de serpilmiş).

Oyun modları sırasıyla World Tour, Single Race, Time Trial ve Multiplayer. Biz tercihimizi Single Player’den yana kullanıp yarışa geçiyoruz. Araba ve Pist seçiminden sonra sizi kısa bir yükleme süresi geliyor. Bu andan itibaren yeni bir nesil konsolda görmek istediğiniz tüm efektler karşınıza geliyor(Lens – Flare efektleri ki bu güneş ışınlarını simule ediyor, yansımalar, flaş patlamaları ve yolun kenarında yer alan reklam panoları)tüm bu ayrıntılar, oyuna gerçekçi bir hava katıyor. Bazı pistler o kadar detaylı yapılmış ki kendinizi gerçekten denizin kenarında veya dağ yollarında hissedebiliyorsunuz.

Oyuna diğer Ridge Racer serilerinde olmayan bir özellik eklenmiş. Yarış sırasında turbonuz doluyor ve gerekli yerlerde turbonuzu kullanıyorsunuz. Turboyu kullandığınız anda tüm ekran bulanıklaşıyor (Need for Speed Underground’daki gibi)ve bu efekt size gerçekten hız hissini tattırıyor. Seslere gelince çok gerçekçi yapılmışlar. Motor ve çevre efektleri kendinizi pistin tam ortasındaymışsınız gibi hissetmenizi sağlıyor. Müzikler ise gerçekten dinlemeye değer.

Peki ya kontroller?

Bildiğiniz gibi oyun grafikleri ne kadar iyi olursa olsun kontroller kötü olduktan sonra insan oynadığından bir tat alamıyor. Ridge Racers’da kontroller çok rahat. Özellikle PSP’de bulunan analog kol ile oyunu oynamak çok zevkli. Size seçmeniz için çeşitli tuş kombinasyonları sunulmuş (Örneğin klasik X – Gaz, Kare –Fren yada R-Gaz ve L-Fren gibi). Bu oyunu oynarken sizin konrollere daha rahat alışmanızı sağlıyor. Eğer daha önce Ridge Racer oynadıysanız bu oyunu da oynarken kesinlikle zorlanmayacaksınız.

Çeşitlilik ve süreklilik…

Oyunda tam 24 tane pist var. Bunların arasında daha önceki Ridge Racer oyunlarında yer alan pistler de mevcut. Araba sayısına gelince açıkcası tam sayıyı bilmiyorum ama oyunda ilerledikçe araba sayısı ve çeşitleri çoğalıyor. Her pist ortalama 5 dakika sürüyor. Pek de uzun sayılmayan bir süre ama otobüste ve takside PSP’nizi arada sırada oynamak için yeterli bir zaman aralığı; dolayısıyla oyunu evde oturup oynamaya kalkarsanız oyun yaklaşık 5-6 saat gibi bir sürede biter.

Cihazın Avrupa lansmanı, Mart ayı sonu gibi; WRC Rally ve Gran Turismo 4 gibi yarış oyunlarıyla birlikte yapılacak ve oyun severlerin beğenisine sunulacak. O tarihe kadar bu yapım tartışmasız PSP için çıkan en iyi oyun; eğer birisine PSP aldırmak istiyorsanız ona Ridge Racers’ı göstermeniz yeterli olacaktır…
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 13:46
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ridge Racers

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×