Riot Police

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Tüm polis teşkilatı elinizin altında, buyrun
Platformlar PC
Riot Police
  • Yapımcı - Yayıncı Zono Inc. - Activision Value
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
Artılar Eğlenceli oluşu, kolay oynanabilirlik
Eksiler Ufak tefek yapay zeka sorunları

Bir kaç sene önce Hooligans adlı bir oyun oynamıştım. İlk oynadığımda pek zevkli gibi durmuyordu. Fakat kendimi zorlayıp bir kaç bölüm oynadıktan sonra oyunu bitirmem sadece bir günümü almıştı. O zamandan bu zamana bu tarz bir kaç oyun yapıldı. Fakat Riot Police bence şimdilik bu tarzın en iyisi.

Dinlemekteyim komiserim!

Riot Police genel anlamda bir strateji oyunu. Elinizin altında size hizmet eden çeşit çeşit polisler var. Atlısı, zırhlısı, özel timi ne ararsanız var. Amacınız size verilen görevleri yerine getirmek. Oynayabileceğiniz 16 görev var. Aklınıza gelebilecek her türlü görev ve düşman var. Örneğin maç sonunda yenilen tarafın hırçın holiganlarını çevreye zarar vermeyecek şekilde uzaklaştırmak, belediye binasını korumak bunlardan sadece bir kaçı. Holiganlar, hırsızlar, protestocular sizin devamlı göreceğiniz tipler. Hepsinin ayrı bir amacı var. Bunlara karşı kullanabileceğiniz jopunuzdan ziyade etkisiz hale getirmek için bir çok yol var. İsterseniz direk dövebilirsiniz fakat bu şekilde halkın da zarar göreceğini ve düşmanlarınızın daha da hırçın olacağını hesaba katmanız gerekiyor. Daha mantıklı yaklaşmak isterseniz direk şüpheli şahısları tutuklayarak oradan uzaklaştırabilirsiniz. Çok kalabalık topluluklar için göz yaşartıcı bomba yada ilerlemelerini önlemek için bir polis duvarı kurabiliyorsunuz. Yapabilecekleriniz çok güzel sınırlandırılmış. Keşke şuda olsa diyebileceğiniz pek bir şey olmazken, oynanabilirliği direk etkileyecek fazladan atraksiyonlar eklenmemiş. Dolayısı ile oyun sizi sıkmıyor ve görevleri bitirmek zaman alıyor.

Tutuklusunuz bayım

Görünürde oyun çok zevkli. Fakat bazı ufak tefek hatalar bu güzel imajı maalesef zedeliyor. Strateji oyunlarında çoğumuzun dikkat ettiği en önemli kriter yapay zekadır. Çünkü direk oynanabilirliği etkilemektedir. Riot Police yapay zeka olarak pek başarılı değil. Bazı görevlerde size çok az polis veriliyor. Bunları düzenli bir şekilde görev alanına yayıp bazı komutlar veriyorsunuz. Fakat polisler yapması gereken şeyleri pek yapamıyor. Mesela 2 polis tutuklaması gereken 2 kişinin ardından koşması gerekirken 2 polisde aynı kişinin peşinden koşuyor. Halbuki biri birine diğer ötekini kovalasa sorun çıkmayacak. Olay 2 kişinin arasında olsa gene iyi, büyük olaylarda elinizin altında onlarca polis ve yakalamanız gereken onlarca düşman olunca düşünün siz neler oluyor. Genelde 4-5 polis 1 kişinin peşinden gidiyor, sizde kontrolü kaybediyorsunuz. O arada bir çıkış bulan düşman size görevi baştan oynattırıyor. Eğer bu ufak tefek hatalara aldırmazsanız oynanabilirlik fena değil.

At üstünde polis amcalar

Son zamanlarda çıkan bir çok oyunun aksine Riot Police çok düşük sistemlerde rahatça oynanabiliyor. Zaten options kısmında grafik ile ilgili çok az ayar bulunuyor. Buna karşın binaların ve çevre tasarımlarının çok renkli ve eğlenceli olduğu apaçık. Polislerin ve diğer karakterlerin tiplemeleri gene bu kanıya bağlı kalınarak eğlenceli hazırlanmış. Aslında oyundaki amacınız onu bunu dövüp tutuklamak olmasa bu grafikler ile en fazla çocuk oyunu olabilirdi. Fakat amaç ve eğlence o kadar iyi birbiriyle örtüşmüş ki bu hem oynanabilirliğe hem de görsel açıdan grafiklere artı puan vermeme sebep oluyor. Tamam genel olarak ve diğer bu zamanın oyunlarına baktığınızda çok iyi bir görsellik sunmuyor bize fakat zaten oyunun içeriği abartı bir grafik gerektirmiyor. Sesler ve müzikler ise en alt seviyede tutulmuş. Pek müzik duymadığınız gibi oyun içinde de duyabileceğiniz sadece bir kaç efekt var o kadar.

Son Sözler :

Riot Police Hooligans'dan sonra oynadığım en tatlı strateji oyunu. Yapım olarak çok basit ve amatör bir çalışma olmasına rağmen, kesinlikle amacına ulaşmış gayet başarılı bir yapım.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.07.2024 14:07
Kalan Karakter: 300 Gönder
Riot Police
İlginizi Çekebilir