Rise of Flight: The First Great Air War

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Birinci Dünya Savaşı'nda havadaki mücadeleye katılın!
Platformlar PC
Rise of Flight: The First Great Air War
  • Yapımcı - Yayıncı 777 Studios - neoqb
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Kaliteli grafikler, hasar modellemesi, ince detaylar
Eksiler Uzun yükleme süreleri, iyi bir sistem istiyor
İkinci Dünya Savaşı, birçok farklı türdeki oyuna konu oldu. İster strateji, ister FPS veya aksiyon olsun, cepheden cepheye koşup, savaştık. Yapımcıların İkinci Dünya Savaşı bitmiyor, bu gidişle de daha bitmeyeceğine benziyor. Vietnam ve Birinci Dünya Savaşı’nı ise işleyen yapımlar sayıca az. Özellikle simülasyon türünde olan oyunlarda, bu iki savaşı işleyen örneklere çok rastlanmıyor. Son olarak neoqb ise bu nadir yapımlar içine, kaliteli bir oyun katmayı başardı.

Kızıl Baron

Neoqb tarafından geliştirilen Rise of Flight: The First Great Air War (ROF), bizleri Birinci Dünya Savaşı zamanına götürüyor. ROF’a başladığımızda bir hesap yaratmamız gerekiyor, yoksa oyuna giremiyoruz. Hesabı oyunun sitesinde açıp, yapımla birlikte gelen CD-Key’i aktif etmeniz gerekiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık ROF’a girebiliriz. Yapımda aslında Single Flight, Skirmish, kariyer modu ve multiplayer başlıkları yer alıyor. Eğer gökyüzüne olabildiğince hızlı çıkmak istiyorsanız; Fokker D.VII, Albatros D.Va, Nieuport 17.C1 ve 28.C1, artı SPAD XIII beş farklı model uçaktan birini seçebilirsiniz.

Campaign kısmında ise çeşitli görevleri yapıyoruz ve yükseliyoruz. ROF’un asıl ince detayları ve gerçekçiliğini uçağı kullanmaya başladığınızda görüyorsunuz, hatta görmek ne kelime resmen hissediyorsunuz. Kullandığımız uçaklar son model teknoloji değil. Dönemin uçaklarındaki manevra kabiliyeti ve tepkileri yapımda aynen yer almış. Düşmanlarla çarpışırken ve uçarken detaylar kendini gösteriyor. Özellikle hasar modellemesi harika bir şekilde yapılmış. Mermileriniz düşmanların üzerine yağdığı zaman, uçakların gövdeleri yırtılıyor, parçaları kopuyor. Yapımda hava şartları da önemli. Gerçekçi şekilde hazırlanmış, sisli veya yağmurlu bir hava olabiliyor. Yağmur damlaları, uçağınızın ön koruma camına ve gözlüklerinizin üstüne düşüyor, bu görüşünüzü de engelleyebiliyor.

Rise of Flight: The First Great Air War
"Yapımda uçak modellemeleri ayrıntılı, görsel efektler ise genel olarak etkileyici. Fakat bunun ağır bir faturası da var, yapımı detaylarıyla oynamak için güçlü bir sistem lazım."

Büyük savaş

125.000 kilometre kare olarak hazırlanan Fransa’nın kırlarını ve savaşın atmosferini, görsel olarak ROF kaliteli bir biçimde ekrana yansıtıyor. Grafikler gerçekten iyi yapılmış. Uçak modellemeleri ayrıntılı, görsel efektler ise genel olarak etkileyici. Fakat bunun ağır bir faturası da var, yapımı detaylarıyla oynamak için güçlü bir sistem lazım. Ayrıca ROF’un yükleme ekranları uzun sürüyor. Kontrolleri ise oyuna başlamadan önce ayarlamanız lazım. Oyun sırasındayken kontrolleri değiştiremiyorsunuz. Sesler bakımından ROF yeterli sayılır. Aslında motor sesleri ve efektler hoş, fakat anlatımlar biraz ucuz yapılmış gibi. Özellikle Tutorial kısmındaki seslendirme zayıf kalıyordu. Yapım bir tane de editör içeriyor, böylece kendi görevlerinizi ve senaryolarınızı yaratabilirsiniz.

Rise of Flight: The First Great Air War, genel olarak kaliteli bir simülasyon. Grafikleriyle, hasar modellemesiyle birlikte, gerçekçi bir oynanışa ve ince detaylara sahip, fakat ağırlıklı olarak simülasyon türüne aşina olan tecrübeli oyunculara hitap ediyor. Eğer türe yeni başlıyorsanız, zor bir yapım. Uzun yükleme süreleri ve bazı hatalarına karşın, çok sık karşımıza çıkmayan simülasyon türünde iyi örneklerden biri. Türü sevenlerin kaçırmaması lazım.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.06.2022 23:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
Rise of Flight: The First Great Air War

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×