1/2

Rise of the Argonauts

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Büyük mitolojik kahramanlar tek amaç için birleşti!
Platformlar PC
Rise of the Argonauts
  • Yapımcı - Yayıncı Liquid Entertainment - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 67
Artılar Eğlenceli dövüş sitemi, karakter gelişiminde kullanılan arabirim, etkileyici Tanrısal güçler ve combolar
Eksiler Teknik sorunlar, seslendirme, gereğinden fazla diyalog, parti içi etkileşim eksikliği
"Yazı için Barış Terun'a teşekkür ederiz. "

Cretheus'un ölümünden sonra taht, Aeson'a geçecekti. Ancak üvey kardeşi bu durumdan pek de memnun değildi. Tahtı gasp ederek güç hırsını dışarıya vurdu. Aeson'ı hapsetti. Lakin yaptığı şeyin sonuçlarından bihaberdi. Bir kâhine göre, Aeson'ın varislerinden biri intikam almaya gelecekti. Annelerinin yalvarmalarına dayanamayan gaspçı üvey kardeş Pelias, Aeson'ı krallık üzerindeki tüm haklarından feragat etmesi için zorladı, fakat öldürmedi. Aeson artık kral değildi. Hapishanesindeki tünellerde karşılaştığı Alcimede ile evlendi. Alcimede bir çocuk doğurdu. Pelias ise bunu öğrenip; çocuğu öldürmeye niyetlendi. Bunu denedi de... ve çocuğun öldüğünü sandı. Ama çocuk inat etmişti ve yaşıyordu. Çocuğun yaşaması, Pelias'a kızgın olan Hera'nın işiydi belki de. Alcimede zekiydi; sahte bir cenaze töreni düzenledi ve çocuğu kaçırdı. Çocuğu Chiron adında bir Centaur büyüttü.

Jason 20 yaşına geldi. Kralların katıldığı bir davette Pelias ile karşılaştı. Pelias hazırlıklıydı, çünkü bir başka kahin tarafından uyarılmıştı. Lakin böyle bir davette Jason'ı öldüremezdi. Jason’a “Ya kahin sana halkından birinin seni öldüreceğini söylerse? Ne yaparsın?” diye sordu. Jason ise tuhaf bir karşılık verdi. Bu sözleri ağzına tanrıça Hera yerleştirmişti belki de, “Onu altın postu bulmaya yollarım” dedi. Pelias bunu kabul etti, için için güldü. Altın Post'u bulurken öleceğine emindi Jason'ın. Jason tarihin en büyük gemisini inşa etti, Herkül, Pollux gibi ünlü figürlerinde içinde bulunduğu bir mürettebatı yanına aldı.


Bu Jason'ın gerçek hikayesidir. Söylenecek çok daha fazla şey var, ama ben burada keseceğim. Mitolojiyi bırakıp, asıl konumuza geri dönelim. Oyunumuz ilginç bir demo ile açılıyor. Jason kral olmuş ve en büyük aşkı ile evlenmek üzere. Ancak nereden çıktığı belli olmayan bir suikastçı, muhafızları kolayca öldürerek Jason'ın tek aşkına zehirli bir ok fırlattı. Ölü karısını diriltmek isteyen Jason'ın yoluysa, Altın Post’u bulmaya düşüyordu. Elbette bu yolda karşısına bin çeşit tuhaf yaratık, Titanlar, Centaur’lar, Satry’ler ve kehanetlerin kendisi de çıkacaktı.

İlk eğitim

İlk bölüm bir Tutorial. Bu bölümde Jason'ın üstlerinde hakimiyet kurduğu silahları ve hep yanında taşıdığı kalkanı kullanmayı öğreniyoruz. Bunlar; mızrak, kılıç ve topuz. Mızrak kalkansız bir düşmanı uzaktan öldürmekte çok etkili. Kılıç çok hızlı ve combolorı çok daha fazla. Topuz ise ağır olmasına rağmen kalkanları ve düşmanların kafatasını parçalamakta bire bir. Her silahın belirli comboları var. Mızrak karşınızdaki yaratığı deşip, öbür tarafa fırlatırken, kılıç ortadan ikiye bölmelerde kullanılıyor. Asla parçalanmayan kalkanınız da (Artık Adamantium’dan mı neden yapmışlarsa) düşmanı uzaklaştırıp nefes almak için önemli bir rol üstleniyor.

Birçok oyunda olduğu gibi bu oyunda da favori silahınız kılıç olacak. Kalkanlı düşmanlara karşı ise kesinlikle topuz. Çünkü mızrağın kalkan karşısında pek etkisi yok. E tuşuyla silahları aniden değiştirip, düşmanları kolayca şaşırtabiliyoruz. Yapay zeka denilen şey rakiplerimizde bulunmuyor. Bu da bir eksiklik, ama Farcry tarzında bir şey beklemediğimiz göz önüne alınırsa kabul edilebilir.

Rise of the Argonauts’un şiddet öğesi biraz fazla. Hatta oldukça vahşi olduğunu söyleyebilirim. İlk bölümün sonunda karımızın intikamını aldığımız sahnede bu iyiden iyiye açığa çıkıyor. Karakterimizin ölümü diğer oyunlara göre epey farklı. Belli bir sınırı geçtiğimizde ekran hafif soluyor ve belirtilen süre içerisinde darbe yemezsek ölümden kurtulabiliyoruz.

Yanımızda Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanları yer alıyor. Mitolojiden hoşlananlar için harika bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Başından beri yanınızda dövüşen Herkül, Achilles, yarı-tanrı Pan, Atalanta, Polux bunlardan sadece bir kaçı. Oyunun en büyük eksikliği işte burada ortaya çıkıyor. Ne yazık ki yan karakterler üzerinde bir kontrolümüz yok. RPG öğesini kaybettiğimiz kısım da burası. Onları kontrol edemediğimiz gibi, gelişimleri üstünde de herhangi bir oynama yapamıyoruz. Rise Of Argonauts yerine “Jason ve saz arkadaşları” ismi konulabilirmiş.

Bitirim ekibi

Herkül tam bir kas yığını. Tamam dizideki Kevin Sorbo gibi bir şey beklemiyordum; hatta bu mitolojik tasvirlere daha yakın, yine de pek karizmatik bir görüntü sunmuyor. Tüm ışıkların Jason üstünde toplanmasını isteyen yapımcılar için bu doğru bir karar olabilir. Herkül kalabalık yığını darmadağın edebiliyor. Hatta Jason'ın karısını öldüren zehirli oklardan iki tane yediğinde, yaptığı tek hareket omuz silkip suikastçıyı duvara fırlatmak oluyor. Achilles'ı anlatmaya pek de gerek yok sanırım. Dövüş stili olarak Jason'a en yakın karakter. Birçok konuda oldukça dengeli. Atalanta ise çok hızlı. Tam bir çeviklik canavarı. Ok ve yayla düşmanların işini bitirmeyi tercih ediyor. Pan oyundaki büyücü eksikliğini gidermek için orada. Bu işi de iyi beceriyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×