Rise of the Tomb Raider, Microsoft'a çok pahalıya patlamış

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu 1.09.2021 - 12:23
Rise of the Tomb Raider'ın çıkışında sınırlı süreyle Xbox'a özel olması, Microsoft tarafına oldukça pahalıya patlamış gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz günlerde bir Twitter kullanıcısı tarafından yayımlanmış olan bir rapor ile, Microsoft tarafının Rise of the Tomb Raider'ın sınırlı süreli özel oyun olması için Square Enix'e yaklaşık 100 milyon dolar ödediği ortaya çıktı. Lara Croft'un hikâyesini anlatan ve ''Reboot'' olan efsanevi Tomb Raider serisinin ikinci oyunu, 10 Kasım 2015'deki çıkından bu yana yaklaşık olarak bir yıl boyunca, konsol tarafında Xbox One ve Xbox 360'a özeldi. Oyunun piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra PC tarafına çıkması, oyunun diğer platformlara gelip gelmeyeceği konusunda büyük bir belirsizlik yaratmış ve bazı tartışmalara sebebiyet vermişti.

Rise of the Tomb Raider, Microsoft'a çok pahalıya patlamış

Konsol dendiğinde aklımıza ilk olarak gelen şeylerden bir tanesi bu konsollara çıkmış olan özel oyunlar oluyor olsa da, birden fazla platforma çıkmış olan bir markanın devam oyununun sadece bir platforma özel olarak çıkması nadir durumlardan bir tanesiydi. Xbox tarafı, Xbox One'ın garip çıkış dönemiyle mücadelesini hâlâ sürdürürken, Square Enix'in 10 Kasım 2015'de çıkacak olan Rise of the Tomb Raider'ı özel anlaşmasıyla konsolları için oldukça olumlu bir adım atmak istemiş ve serinin ikinci oyununu sınırlı süreyle kendi bünyesine katmıştı. Microsoft tarafının hesaplamamış olduğu bir şey vardı. Rise of the Tomb Raider, Microsoft'un şu anda sahip olduğu Zenimax Media'nın yani Bethesda'nın yeni oyunu Fallout 4 ile aynı gün çıkıyordu.

Rise of the Tomb Raider, Microsoft'a çok pahalıya patlamış

Döneminin en popüler oyunlarından olan Fallout 4 ile karşı karşıya gelen Rise of the Tomb Raider, ilk aylarında gerçekten zorlu bir süreç geçirdi. Çıktığı ayın en çok satanlar listesinde ilk 10'a bile giremeyen oyun, çıkış döneminde karşılaşmış olduğu zorluklara rağmen ilerleyen zamanlarda büyük bir başarıya ulaşmış ve yaklaşık olarak yedi milyon adet satmış olsa da, Microsoft tarafının bu anlaşmadan oldukça zararlı çıktığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde eski Square Enix çalışanı Fabien Rossini, LinkedIn'de (Bir Twitter kullanıcısı aracılığıyla) Tomb Raider anlaşmasında Microsoft ile müzakere etmeye yardımcı olduğunu ve anlaşmanın yaklaşık olarak 100 milyon dolar değerinde olduğunu belirtmişti.

Rise of the Tomb Raider, Microsoft'a çok pahalıya patlamış

Microsoft tarafı bu anlaşma ile, PlayStation'un Uncharted serisinin tek ve en büyük rakibi olan Tomb Raider'ın ikinci oyununu kendi konsoluna özel yaparak, oyuncularına bir alternatif sunmak ve kendi bünyesine yeni kullanıcılar katmak istemiş olabilir. İşlerin talihsiz gidişi ve Tomb Raider'ın düşük tempolu çıkışıyla zarara uğrayan dev şirket; artık çözümü, direkt olarak oyun stüdyolarını satın almak ile bulmuş gibi gözüküyor. Bethesda gibi oyun dünyasının en ünlü stüdyolarından bazılarını elinde bulunduran şirket, oyun dünyasında izlemiş olduğu politikalarda büyük değişikliklere giderek, kullanıcılarının sevgisini tekrardan kazanmış oldu.

Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 07:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.09.2021 14:43
Uncharted, Tomb Raider ın yanında bir hiçtir. Tomb Raider bir efsanedir 1996 da çıkmış bir seri. Uncharted ise Sony nin Tomb Raider dan esinlendiği 2007 de çıkmış olan çakma Tomb Raider oyunudur :))
MK Okuru
MK Okuru 3.09.2021 04:32
harbimi tomb raider malzemeden çalan hıyarın tekidir aksiyon dan çalan sadece aptal bulmacalarla milletin aklını yoran bir oyundu taa ki uncharted bak o iş öyle yapılmaz böyle yapılır dediğinde tomb raider yenilenmiş versiyonunda seve seve diyeyim sen anla artık aksiyonuda oyuna ekleyip bilmeceli oy
Kalan Karakter : 300 Gönder
Masterlee
Masterlee 2.09.2021 10:08
Classic yorumlar, haberi bile okumadan hemen iki aynı tür oyunu kıyaslamalara girişmek, sanki iki oyunda güzel olamazmış gibi ille biri daha güzel olacak.. Benim babam senin babanı döver hesabı her haber altında böyle saçma yorumlar görmek gerçekten çok can sıkıcı.
MK Okuru
MK Okuru 2.09.2021 14:37
Editör efendi sağolsun iki oyunu karşı karşıya getriyor sonra burda ergenler birbirine giriyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 18:23
Unchartedin butun serisini oynadim tabiki tomb raiderinde butun serisini oynadim tomb raider edition olsun rise of the tomb raider olsun shadow olsun unchartedi tokatlar atar bakın uncharted kötü oyun demiyorum bende oynuyorum ama tomb raider çok çok iyi bi oyun kiyaslanamaz bile...
MK Okuru
MK Okuru 2.09.2021 14:35
21.05 size grafik güzel olsun zaten her oyun en iyisi oluyor. Oyundan tek anladığınız grafik çünkü
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 23:52
Shadow cidden kötüydü diğer ikisi güzeldi ya da en eski tomb raiderları kast ediyorsan güzeldi. Ancak hangi açıdan kıyasladıgını da belirtseydin doğru cevap verebilirsik.
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 21:37
nedenini yazsaydın keşke?
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 21:05
Saygı duyarım ama uncharted 4un yanından bile geçemezler. Uncharted 4 tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi oyunlarından biridir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 22:10
Bu süreli exclusive değil miydi? xD
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 12:51
Haber yokluğundan 5 sene önceki olayı haber yapmak ??
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 19:39
13:11 ve 12:51 sizin gibi bir cahillere dönüşmem umarım..
Haberi arkanızdan bir yer ile okuyorsunuz sanırım?
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 13:19
Bu haber 1-2 gün önce gündem oldu yalnız. Sizin kafalar güzel herhalde?
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2021 13:11
Merlin farkı bu işte ahahahahahahahahha :D :D :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
Rise of the Tomb Raider, Microsoft'a çok pahalıya patlamış

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×