1/2

Robert Ludlum's The Bourne Conspiracy

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Aralıksız aksiyon ve adrenalin için tek adres: Jason Bourne
Platformlar XBox 360
Robert Ludlum's The Bourne Conspiracy
  • Yapımcı - Yayıncı High Moon Studios - Sierra
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 73
Artılar Yumruk yumruğa dövüşler, etkileşimli çevre, aksiyona uygun müzikler, durmaksızın adrenalin
Eksiler Kamera, özensiz grafikler, kısa oyun süresi
Jason Bourne, iyi eğitimli bir suikastçıdır. Günün birinde uyanır ve hafızasını kaybettiğini fark eder. Kendine geldiğinde hatırlayamadığı bazı anıları yüzünden devlet peşine düşmüş ve kendisini öldürmek istemektedir. Bu konunun üzerine çevrilen "Bourne" üçlemesi beyaz perdede kendinden söz ettirmeyi başardı. Hatta şu sıralar serinin hesapta olmayan dördüncü filmi bile çekiliyor. Seriyi izleyenler aksiyon dolu ve bir an durmayan kurgusuna hayran kalmıştır. Oyununda ise asıl altyapısı yazılan kitaba dayanarak çevrilen filmlerden bazı sahneler içerse de daha çok kitaba dayalı hazırlanmış. Dolayısıyla bazı görmediğiniz sahneler de var.

Geçmişi olmayan adam

The Bourne Conspiracy görüntü olarak Max Payne ve The Matrix karışımı bir oyun. Yumruk yumruğa kavga sahneleri ve hiç durmayan aksiyonları ile kendinden söz ettirmeyi başardı. Son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan kurgu sırasında şu tuşa bas bu tuşa bas aksiyonuna bol bol yer verilmiş. Sıkı bir kavgadan çıktıktan sonra izleyeceğiniz ara sinematiklerde bile çoğu zaman bu ufak tuş oyunlarını takip etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla tansiyon hiç düşmüyor. Düşmanlarınızı dövdükçe ya da silahla vurdukça dolan adrenalin barı ile çevreyi kullanarak sağlam görselliklerle tek vuruşta insanları öldürebiliyorsunuz. Bu konuda oldukça çok animasyon kullanılmış. Çevre ile de etkileşim sağlanmış. Sadece artistik yumruk darbeleri ve uçan tekmeler değil, tutup savurma, herhangi bir dolaba sokma ya da pencereden aşağı fırlatma gibi çeşit çeşit kombinasyonlar hazırlanmış. Silahlı olan düşmanlarınıza yaklaştığınızda otomatikman dövüş moduna geçiyorsunuz. Kavgaya nazaran silahlı sahneler pek kaliteli olmamış, keşke daha çok dövüşe yer verilseymiş.

Kara kuşak sahibi Jason Bourne

Bölümler arasında yükleme ekranları çok kısa. Yapacağız görev için izleyeceğiniz yolu hisleriniz ile buluyorsunuz. "Y" tuşuna bastığınızda kısa bir süreliğine ekran değişiyor ve haritanızda hedefiniz beliriyor. Aynı zamanda çevrenizdeki düşmanlar ve patlatılabilecek, herhangi bir aksiyona girebileceğiniz yerlerde gözüküyor. Temel olarak 10 adet bölüm hazırlanmış. Fakat bunların bazıları 10 - 15 dakika sürerken bazılarını bitirmek 1 saati buluyor. Eğer zamanınız olursa 4 - 5 saat gibi kısa bir sürede oyunu bitirebilirsiniz. Birçok bölümün sonunda patronlar geliyor ve ciddi kavgalar ediyorsunuz. Bu dövüşlere sonradan tekrar girebiliyorsunuz. Yeri gelmişken filmdeki meşhur araba sahnesini de eklemişler. Tabii ki bu bir yarış oyunu değil çok yüzeysel bir tasarım olmuş. Yinede benim hoşuma giden bir bölümdü.

Ah şu kamera açıları

Bu tarz TPS görüntülü oyunlarda en büyük eksiklik daima kameranın kalibresinden çıkar. Ya sizi takip etmez, ya duvara yaslanınca kendinizi değil duvarın arkasını görürsünüz ya da açı öyle yerlerden gösterir ki önünüzü göremezsiniz. Örnekler çoğaltılabilir. Ne yazık ki bu ufak kamera hataları söylerken ve okurken kolay gibi görünse de bütün uğraşı rezil edebilir.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×