1/3

Robin Hood: The Legend of Sherwood

Ulaş Çöğendezoğlu
Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
İnsanlar her zaman kendilerine en güçlü olanı, en yakışıklıyı, en güzeli, en kaslıyı ve daha bir sürü “en”leri seçer idol olarak.
Platformlar PC, PC
Robin Hood: The Legend of Sherwood
  • Yapımcı - Yayıncı Spellbound - Strategy First
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar -
Eksiler -

Bilinen bir gerçek vardır ki, insanlar her zaman kendilerine en güzel kızı kazananı, en güçlü olanı, en yakışıklıyı, en güzeli, en kaslıyı ve daha bir sürü “en”leri seçer idol olarak. Herkes için normal olan da budur aslında. Ve başka bir gerçekte bunların herhangi birine sahip olan biriyle asla karşılaşamayacak olmamızdır. Neyse ki filmler, hikayeler ve oyunlar sağ olsun, birbirlerinden devşirdikleri konular ve genişletmelerle tatminimize ön ayak oluyorlar. Bilindik hikayenin oyunuyla karşımızda şimdi de Strategy First, Zenginden alıp fakire veren müthiş okçu Robin Hood’un hikayesi.

Konuya uzak olanlar için, küçük bir ön giriş faydalı olacak sanırım. Asıl adı Robyn Hode olan Robin Hood, kendi halinde bir adamdır ve Locksly (gene aslına uygun olanı seçtim, gerçekte varolduğu bilinen kasabanın adı Loxley’dir) kasabasında, orta çağın bir tarihinde doğmuştur. Bu tarih için en fazla inanılan önerme, sebebi bilinmese de 1160 yılıdır.Doğumuna ağaçların ve rüzgarın eşlik ettiği Robin’e, kardeşlerinin kıyafeti (yemyeşil ve ormanda saklanmasını sağlayan kıyafetler) hediye edilmiştir. Otorite ile sorunu olmayan Robin, baskıya karşı isyankar tavırlar sergilemektedir. Ne ailesinin sözünü dinler ne de toprak sahibi lordların.

Ve bir gün olan olur

Locksly üzerine düşen kara bulutlar hem iyi hem de kötü bir haberin çağrılarıdır. Lordun askerleri kasabaya vergi almaya gelir ve kasabalıyı kılıçtan geçirirler. Kurtulan çocuk olarak Robin, her kahramanın yaptığı tarzda bir yemin eder ve büyüme savaşına girişir.

Yıllar sonra Robin, dostu Küçük John ile birlikte zenginleri soyup fakirlere vererek halk arasında ismini duyurur. Ve ismi bugünlere kadar ulaşır. Hem de gitgide büyüyerek. Komik olan, Robin Hood’un ceza verilmesi için ödüllü sadece dört hırsızlık suçu bulunmasıdır. Üstelik bunlardan biri eğlence olsun diye çaldığı lord tacı olarak anlatılır.

Oyunda, Robin hikayelerinin geçtiği Nottingham Castle, York, Leicester, Derby ve Lincoln gibi kasabalar ile Sherwood Ormanı’nı tüm güzellikleriyle kullanıyoruz. Tüm güzellikleriyle diyorum çünkü binaların hepsinin içine girebilir, katlar arasında (kat varsa) gezebilirsiniz. Gezmek dışında, bina içine girerek askerlerden de saklanabilirsiniz. Ne de olsa bir hırsızsınız ve haklının yanındasınız.

Oyundaki karakterlere baktığımızda aşağıdaki kişileri görüyoruz.
Robin Hood : Sherwood ormanında yaşayıp haksızın yanında savaşan bir halk kahramanı. Aslan yürekli Richard’ın daimi hizmetkarı.
Lady Marian : Robin’in biricik aşkı. Amaç edindiği görevi, Prens John’un son havadislerini sevgilisine yetiştirmek.
Friar Tuck : Leydi Marian’ın günah çıkardığı papaz. Bu vazifesi ve Leydi Marian’a olan sevgisi yüzünden, o da Robin’in tarafında savaşanlara katılıyor. Ne olursa olsun Leydi Marian’ı terk etmeyeceğine ve asla yemek tekliflerini geri çevirmeyeceğine yemin etmiş bulunuyor.
Little John (Küçük John) : Robin’in can yoldaşı, en yakın silah arkadaşı. Boyutları onun şakayla karışık isminin kaynağı olarak bilinir. Bir insanın olabileceği en büyük halidir ve bu yüzden de keskin aletler yerine ellerini, cüssesini ve yürümekte faydalandığı sopasını kavgalarda kullanır.
Will Scarlet : Robin’in yeğeni, onun kanının varisidir Will. İsmini de en sevdiği renk olan kırmızıdan almıştır. Bütün giysileri kırmızı renktedir. Tek sevmediği kırmızı, aktığını gördüğü kendi kanıdır.
Stutely : Köylülerin eski lideri. Sherwood ormanında yaşayan asileri, Robin’in gelişine kadar ayakta tutmuş olan eski bir arkadaş. Robin’in gelişiyle birlikte, asilerin sığınma yerleri olan Sherwood’u, bütün işlerinin merkezi haline getirmiştir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×