Rocket League

Platformlar PC, Mac, Nintendo Switch, PlayStation 4, XBox One
Rocket League
  • Yapımcı - Yayıncı psyonix - psyonix
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Arcade,Spor,Yarış
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 84
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%96
Artılar Mükemmel bir oyun içi atmosferi. Yüksek dozda hız, yüksek dozda adrenalin. Güzel tasarlanmış RC araçlar. Faul, ofsayt gibi oyunu kesecek faktörlerin bulunmaması. İnanılmaz eğlenceli.
Eksiler Kamerada yaşanan problemler. Saha içi etkileşim arttırılmalı. Araç çeşidi az.
Özel İnceleme
Ege ERKEK 4.08.2015 - 15:19
İki ya da daha fazla araba bir topun peşinden koşarsa...
Futbol oyunlarıyla aranız nasıl? Eğer sıkı bir futbol hayranıysanız mutlaka PES ve FIFA serilerini ezbere biliyorsunuzdur. Peki, son zamanlarda farklı bir ortamda ve farklı oyun dinamikleriyle futbol oynamak istediğiniz oldu mu? Mesela arabalarla futbol maçı yapmak gibi… Eğer cevabınız evet ise sizleri Rocket League ile tanıştırmak isterim. Psyonix firması tarafından 7 Temmuz’da Steam platformunda yayımlanan Rocket League, yaklaşık bir ay sürede inanılmaz oyuncu kitlesine ulaştı. Arabalarla futbol maçı yapmanın keyfi gerçekten çok başka olmuş. O kadar heyecanlı anlar yaşayacaksınız ki, mesela kendi kalenize gol atabilme riskinin korkusunu yaşarken aynı zamanda rakibiniz kendi kalesine gol attığında kahkahalara boğulma keyfine erişeceksiniz.

Altındaki araba sadece birileriyle yarışmak için üretilmedi!
Başlıkta belirttiğim gibi; Rocket League sizlere bir araba yarışı oyunu değil, arabalarla futbol maçı yapma olanağı sunuyor. RC tipindeki araçlarla futbol maçı yapmak başta kulağa ilginç gelse de bir süre anlıyorsunuz ki oldukça marjinal bir fikirmiş. Oyun göründüğü gibi basit değil kesinlikle! Gol atacağım derken topun yanından geçip rakibinizin gol atması ya da topun bir anda yön değiştirmesiyle atacağınız golün kaçması… Öncelikle bunlara hazır olmalısınız. Zira topu sürmek çok zor ve kontroller aşırı hızlı. Hızınızı doğru ayarlayamadığınız takdirde istemediğiniz sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. İşin eğlencesi burada başlıyor zaten. Klasik futbol maçlarındaki gibi takım oyunu burada baskın değil, burada şans ve zamanlama çok önemli. Gol atmak kesinlikle marifet. Ustalık istiyor. Bu yüzden ilk olarak sizlere oyunun antrenman seçeneğine yönelmeniz tavsiyesini vereceğim. Bu antrenman seçeneğinde hızınızı topa göre ayarlamayı kavrayabilecek ve kontrollere alışabileceksiniz. İki gün, günde 3 saat oynayarak; yani toplamda 6 saat bir oyun tecrübesi sonucunda oyuna alışabildiğimi söyleyebilirim. Tabii kişiden kişiye değişebilecek bir kavram bu.

Çarpışan arabaları ararken kendimizi nerede bulduk...
RC tarzı arabalarla gol atmaya çalıştığımız yapımda arabanın tüm fiziksel parçaları önemli; tampon, kaput, tekerlek… Hepsi birer gol atma mekanizması ve aynı zamanda savunma mekanizması. Arabanın tamponuyla çizgiden top çıkartmak müthiş bir duygu gerçekten. Oyundaki detayları görebilmek ise biraz oyun tecrübesi gerektiriyor ki bu tecrübeleri kazandığınızda usta bir oyuncu olma yolunda büyük bir adım atmış oluyorsunuz. Tecrübe demişken… Sadece maç oynayarak tecrübe kazanabilirsiniz, başka yolu yok. Maç yapmak içinse antrenmanın dışında iki yolunuz var: Tekli oyuncu ve çoklu oyuncu. Çoklu oyuncu kısmına gelmeden önce, tekli oyuncu kısmından bahsetmek gerekiyor.
Tekli oyuncu; adı üstünde tek kişi olarak botlara karşı takımınızı kuruyor ve maç yapıyorsunuz. Bu sayede kolaydan en zora doğru bir alıştırma sürecinden geçiyorsunuz. Şimdiden belirteyim: en zor seviye gerçekten tatmin edici bir düzeyde, ben şahsen kendimi online rakip takıma karşı oynuyormuşum gibi hissettim. Takımda en az 1, en fazla 4 kişi olabiliyor. 1 vs 1, 2 vs 2, 3 vs 3 ve “Chaos “ adı verilen 4 vs 4 takım seçenekleriyle maçlarınızın kaç kişiyle oynanabileceğinizi seçebiliyorsunuz. Size tavsiyem 3 vs 3 veya 4 vs 4. Hele ki Chaos modu gerçekten, kaos. Top bir buraya, bir oraya gidiyor ve heyecanın doruklarında maç yapıyorsunuz.

Rocket League bir futbol oyunuysa eğer, tıpkı FIFA ve PES serilerindeki gibi bir takım kurup sezon modunu açıp takım yönetmek mutlaka olmalıdır ki, bu da var zaten. Klasik ayarlar olan sezonun ne kadar süreceği takım sayıları, oyuncu sayıları gibi temel ayarları ayarlamak bizlere kalmış. Bunlarla da güzel bir tecrübe sahibi olabilirsiniz. Maçların standart düzeyde çekişmeli geçtiğini söylemeliyim.

Sevgili devasa top, lütfen bize zorluk çıkarma!

Roket araçlarla maç yapmak demiştik, değil mi?

Öncelikle klavye bizim en temel aracımız. Tıpkı FIFA veya PES oynar gibi, W,A,S,D bizlerin sağ kolu. Sadece topa doğru yönelin ve gol atın, tüm hepsi bu. Başlangıçta top ortada oluyor ve bir geri sayım başlıyor, bir nevi oyunun santra mantığı diyebiliriz buna. Arabaların hızları – turbo olayına birazdan gireceğim – normal şartlarda aynı, ilk hamleyi yapan avantajlı bir hale geliyor.

Arabaların topa vurma, topu geri savurma ya da ileriye götürme gibi temel kabiliyetlerinden ziyade, bu araçlarla zıplayabiliyorsunuz. Zıplayarak sanki orta açan arkadaşınızın size attığı o pası gole zıplayarak çevirebiliyorsunuz. Oyunun en sevdiğim özelliği olan serbest gezebilme özelliği kesinlikle çok güzel. Her yerden çıkabilir, rakibinizin planlarını bozabilirsiniz, şahsen bir anda sağdan çıkıp gole giden topu uzağa atmak müthiş bir şey.

Top bir buraya, bir oraya gidiyor ve heyecanın doruklarında maç yapıyorsunuz.
Turbodan bahsetmek gerekirse, oyundaki hız kaynağımız onlar. Turboyu kullanarak müthiş bir ivme kazanarak gideceğimiz yere çok kısa bir süre içerisinde gidebiliyoruz ancak bu hız kaynağı turbonun eksi yanları da var… Turboyu fazla kullanırsanız topu ıskalayabilirsiniz ve top yerine kaleye giren siz olursunuz. Eh, rakibiniz de size gol atar ve turbo da boşa gider. Olumlu yönü ise bir gol kurtarmak da topa yetişip gol atmak. Turbo işini iyice kavramak istiyorsanız oyun koluyla bu oyunu oynayın, öteki türlü delirme ihtimaliniz yüksek. Çünkü arabalar o kadar kolay sağa sola gidiyor ki, topu ıska geçmeniz büyük olasılık.
Rocket League bu konuda güzel bir iş başarmış; hem skor anlamda rekabet yaratmış hem de sahadaki çeşitli yerlere turbolar bırakmış ki, bunlar için de bir rekabet olsun istemiş, takdir ettim.

Arabalarla futbol oynamak için geldiyseniz doğru yerdesiniz ancak oyun bununla da sınırlı değil. Özellikle biz Türk insanının neden bu oyunu seveceğimiz konusunda açık bir nokta var. Araçlar modifiye edilebiliyor, büyültüp küçültülebiliyor ve bayrak dikilebiliyor. Eh, Türk insanıysak bizim bayrağımızı dikmemiz en doğal hakkımız. Türk bayrağı ve fes oyunda mevcut, online oyunlarda bizleri gururla temsil edebilirsiniz. Bu açıdan oyunu gerçekten çok sevdim. Oyunun yapımcıları oyunu oynattırıyor gerçekten çünkü sadece bu ufak jestler değil aynı zamanda bunları açmak için seviye atlamak zorundasınız. Eh, ne kadar ekmek o kadar köfte…

Rocket League sadece bir araba ve bir toptan ibaret değil! Bu oyunda çok daha fazlası var.
Şimdi en önemli sorulardan biri olan bu değişiklikler bir avantaj kazandırıyor mu? Cevabı görünüş olarak kişiden kişiye göre değişebilen evet ya da hayır ancak teknik olarak kesinlikle hayır. Aracınız ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar seviyesi yüksek olan aksesuarlar kullanırsa kullansın tüm araçların dayanıklılığı aynı, hızları aynı. Bu açıdan oyuncular eşit konumda, takdir edilesi. Aslında araçları modifiye etmek işin kaymağı, iyi oynadıktan sonra pek önemi yok. İyi bir tasarım gözüne sahip olabilirsiniz ancak sizden iyi oynayan biri o arabanızı patlattığında dumur oluyorsunuz, bizzat yaşadım ve bu oyun bana bunu da yaşattı.

Yazımın başlarında sizlere gol atmak veya gol kurtarmak gibi şeylerden bahsetmiştim. Arabanızın arkasıyla gol kurtarmak bile sizin için bir artı oluyor, çünkü oyunda puan sistemi var. Evet, her yaptığınız hamle bir puan sisteminde notlandırılıyor. En yüksek puanı siz aldığınız takdirde maçın adamı seçiliyorsunuz. Bu özelliği FIFA 2004’te gördüğümde gerçekten çok etkilenmiştim, sanırım FIFA 2005’te yoktu. Burada bunu görmek paha biçilemez, ufak bir detay ancak oyuna ayrı bir tat ekliyor.

FIFA Dünya Kupası bu oyunun yanında sönük kalıyor.

Maçın stresi üzerimde arkadaş!

Kabul etmeliyim ki, Rocket League gerçekten stresli bir oyun. Olayların bu denli hızlı gelişmesi insanda adrenalin salgısını bir anda Nirvana seviyesine getiriyor. Hele ki, son 10 saniye sayımında top bir oradan bir oraya gittiği sırada maç çekişmeli bir şekilde geçiyorsa, kalp atışlarınızı duymamak imkansız. Son saniyede maç kaybetmenin acısını yaşadığınız gibi son saniyede gol atıp maçı kazanmanın gururunu derin bir biçimde hissediyorsunuz.

Maçın stresi demişken, bu heyecana da dönüşebiliyor. Stadyumların tasarımları sizi sanki bir şampiyonlar ligi maçı finali oynuyormuşçasına bir havaya sokabiliyor. Bazı stadyumlar gerçekten parmak ısırtırken, bazıları ise halı saha izlenimi veriyor ancak genel anlamda çok iyiler ve müzikler 
oyunun doğası gereği kıpır kıpır. Yerinizde duramıyorsunuz. Sahalar oldukça geniş olduğu için sanki oyunun içerisine atlayıp maça katılmak istediğiniz anlar olabiliyor. Tasarımlarda özgünlük hat safhada ve gereksiz detay bulunmuyor.  Geri kalanını siz kendiniz edinin, keşfedilmeyi bekleyen bazı şeyler sizleri bekliyor.

Grafikler, genel yorum, artılar – eksiler ve son sözler

Oyunun grafikleri bugün “olmuş” dedirten cinsten. PlayStation 4 ve PC platformu için satışa sunulan oyunda çok renkli bir dünya sizleri bekliyor diyebilirim değil, kesin derim. Bambaşka; bir cennet adeta. Grafiklerin optimizasyonu mükemmel halde yapılmış ve FPS (saniyedeki kare hızı) sorunuyla hiç karşılaşmadım. Oynarken keyifle oynadım ve hem hızın, hem adrenalinin, hem heyecanın hem de futbolun dibine kadar keyfini çıkarttım. Tabii bu kadar övgüden ziyade, bazı eksik noktaları da yer alıyor.

Uç bakalım, uç bakalım... Yok, bu başka bir şeydi.
Öncelikle kamera açısı kendine ele veriyor. Oyun illaki istediği açıdan oynatıyor, özgürlük yok. İkinci olarak ise araba çeşitleri ve oyun seçenekleri biraz daha arttırılmalı. Yapımcılar, hayal güçlerini kullanarak daha iyi şeyler yapabilirler. FlatOut oyunu aklınıza gelsin, oradan bir pay çıkartırsınız diye düşünüyorum. Bir diğer bahsetmek istediğim eksik ise sadece futbol oyunu olmadığını savunduğum halde saha içi bir tuzak ya da akıl oyunu gibi interaktif detaylar yok, bu da yine yaratıcılıkla alakalı bir durum.

Oynarken keyifle oynadım ve hem hızın, hem adrenalinin, hem heyecanın hem de futbolun dibine kadar keyfini çıkarttım.
Son sözleri bölümüne gelirsek… Bugün alternatif bir futbol oyunu arıyorsanız, hem patlamanın olduğu, hem heyecanın en hat safhada olduğu, hem gol attığınızda oyunun sizi etkileyici bir animasyonla ödüllendirdiği ve sizi geri savurarak bir anda şaşırtmayı başardığı, hakemin, faulün, ofsaytın bulunmadığı, akıp giden bir yapım istiyorsanız, Rocket League tam size göre. Hem online sistemde bulunan dereceli sistem, rekabetçi ruhunuzu sahaya yansıtacak ve sizlere emek terleri döktürecek. Steam’de şu an 31 TL satış fiyatıyla piyasada bulunan ve PlayStation 4 için satılan araçlarla futbol oyununu mutlaka tavsiye ediyorum, herkese bol şans.

Yorumlar 21
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2024 17:48
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.09.2021 11:40
epic games sunucularına bağlanmıyor bir türlü ilk girişimde bir tek bağlanmıştı sonra hep botlarla oynadım sadece zaman kaybı
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.10.2020 20:31
Oyun ne zaman ki epic games geçti oyun bok oldu hafta da en az 2 gün oyuna giremiyorum sunucularına bağlantı sırasında bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar dene her seferinde bunu görmekten bıktım epic gamese geçtiği günde başladı bu sıkıntılar
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.07.2017 00:07
şuan aldım
Kalan Karakter: 300 Gönder
makaleLe
makaleLe 7.09.2015 00:56
topa deymek için özel bir çaba... uğraşılmaz be abi ya yetişkinlere yakışmıyor. psn beleş verdi oynadım grafikleri oldukça hoş, oynanış iyi sayılmaz bu oyun top oynamak üzerine değilde güzel bir havada takla atmalı ottan çimenden su birikintisinden geçmeli yarış oyunu olsa çok basit olurdu. zaten bukadar ses getirmesi futbol olmuş ama benim hoşuma gitmedi.
MK Okuru
MK Okuru 3.03.2016 02:42
arabayla futbol oynamak gerçekten ilginç ve herkes sevmeyebilir...bence süper bir oyun :)
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.03.2016 02:41
bende deneyeceğim bakalım...
Kalan Karakter: 300 Gönder