Rocky Balboa

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Efsane geri döndü
Platformlar PSP
Rocky Balboa
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 67
Artılar Filmden karakterler, sahneler, videolar
Eksiler Kötü kontroller
Sevilen dövüş filmleri serisinden Rocky, aradan geçen zamana rağmen popülaritesini korumayı sürdürüyor. Tabi bu durumun olmasında filmde oldukça iyi bir performans sergileyen Sylvester Stallone’un hakkını da yememek gerek. Ringde terör estirirken, özellikle darbe aldığı kanlı sahnelerde yerinde olmak istemediğimiz, bununla birlikte indirdiği darbeleri bizzat atma isteğimizin oluştuğu vakitler, aradan geçen uzun süreye rağmen gerçek oluyor. Elbette kozlarımızı gerçek bir ringde paylaşmıyoruz; ancak her zaman olduğu gibi hayalleri gerçekleştiren ufak dev cihaz PSP, bu defa da farklı bir sporu oynamamızı sağlıyor.

Ring...

Yapımda altı Rocky filmi boyunca hafızalarda kalan karakterler ile filmdeki gerçek sıraya göre mücadele ediyoruz. Elbette bunların bir kısmı filimden unutulmaz dövüş sahneleri de içermekte. Özellikle bir Rocky fanı iseniz, Apollo Creed, Clubber Lang, Ivan Drago gibi filmden tanıdık yüzleri görmemiz mümkün oluyor. Film ile paralel ilerleyen kariyer modu dövüşleri, altı filmden toplam yirmi dövüşü içeriyor. Kısa film klipleri ile yapılan sunumlar heyecan ve aksiyonu daha baştan artmasını sağlıyor. Ancak serinin çok sıkı bir fanı değilseniz, aradan geçen zaman nedeni ile filme dair çok fazla detay hatırlamak içten bile değil. Bu nedenle aslında filmde önemli olabilen oynadığımız dövüşler, çoğu zaman birbirinden kopuk ve anlamsız müsabakalara dönüşebiliyor. Ola ki hatırlarsanız, bu sahneyi hatırlıyordum durumu yaşıyor, aksi taktirde yalnızca dövüşmek için dövüşüyoruz.

Yapımda oldukça çeşitli seviyede mücadele sahneleri yaşıyoruz. Ancak ne yazık ki oyundan aldığımız heyecan ve oynanabilirlik, bazı kontrol problemleri nedeni ile oldukça baltalanıyor. Bunun büyük oranda nedeni ise kontrollerin oldukça karmaşık ve tepkisiz kalmalarından kaynaklanıyor. Mücadele esnasında yumrukları Face tuşları ile atarken, aparkat ve özel hareketleri yapmak için öncelikle analog kolu belli bir yöne iterek tutmalı, ardından da butonlar ile kombinasyonlar yapmalıyız. Neden bu kadar gereksiz ve büyük bir çaba sarf edilmesi gerektiğini anlamak mümkün değil. Bununla birlikte yapılan combolar, her zaman size cevap vermeyebiliyorlar. Bu durumunda bizim mi tuşlara basamadığımız, yoksa oyunun mu algılamada problem çektiği muammasında kaybolup gidiyor. Ayrıca size gelen darbelerden korunmak için blok koyma butonu atanmamış. Bunun yerine analog kolu yukarı ya da aşağı çekerek gardınızı almanız sağlanmış. Tabi ki bu durum nedeni ile hızlı blok koyamadığımızdan genellikle yumruklarla yüzleşmek zorunda kalıyoruz.

Sağ omuz tuşuna basılı tutarak analog kolu bir yöne çekmek sureti ile o yöne eğilmemizde de durum çok farklı olmamakta. PSP işlemcisine karşı dövüşmekten sıkıldıysanız, yapımda bir de Multiplayer modu bulunmakta. Ad Hoc modu üzerinden arkadaşlarınızla keyifli mücadeleler yapabileceğiniz moda ne yazık ki oyun paylaşımı desteklenmemekte. Bu bakımdan arkadaşlarınızın da kendi UMD’sine sahip olmaları gerekiyor. Tek tip oyun destekleyen Multiplayer’da çok fazla detaylı olmasa da bazı ayarlara müdahale etmek de mümkün kılınmış. Görsel olarak iyi sayabileceğimiz yapımda daha çok karakterler üstünde uğraşıldığı dikkat çekiyor. Detaylı karakterler ortalama üstü animasyonlar ile desteklenmişler. Sesler açısından baktığımızda da grafikler ile aşağı yukarı aynı seviyede olunduğu görülmekte. Meşhur Rocky teması ise atmosferi tamamlayan etkenlerden. Genel olarak Rocky Balboa, teknik hataları nedeni ile oynanabilirliğini yitiren bir yapım olmuş. Daha çok filmin fanlarına tavsiye edilebilir.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2022 05:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
Rocky Balboa

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×