1/2

Rome: Total War - Barbarian Invasion

Rome: Total War - Barbarian Invasion

Hakan Kabaran
Hakan Kabaran 3.06.2010 - 12:31
Bu gelen Barbarların ayak sesleri!
Platformlar PC
Rome: Total War - Barbarian Invasion
  • Yapımcı - Yayıncı Creative Assembly - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 87
Artılar Yeni ırklar ve birimler, gece savaşları Hunların olması!..
Eksiler Teknik açıdan pek bir gelişme yok (hatta hiç yok), videolar kaldırılmış, Romalılarla oynamak fazla zor(ama zevkli!).
İlk oyunda, yani Shogun’da, Japonya’nın imparatoru olmak için mücadele ettik; ardından gelen “Ek paketle” Moğollara karşı koyduk. Sonra sıra Medieval ile birlikte Avrupa’ya ve Haçlı Seferleri’ne geldi. Hem Hristiyan hem de Müslüman tarafı oynadık…

Rome’un çıkacağı açıklandı heyecanlandık, ekran görüntülerini gördük ağzımızın suyu aktı, videosunu izledik, bayıldık! Sonunda oyun çıktı ve gerçektende bekleneni verdi. Bazıları Medieval’ın tadını veremediğini, Türkler olmayınca oyunun bir anlamı olmadığını söyledi, ama benim hayatımı değiştiren ve beni iyice asosyalliğe iten bir oyundu Rome: Total War. Bugüne kadar oynadığım en iyi oyunlardan biriydi!

…sonra Medieval’a da ek paket yapıldı. Bu sefer akıncı ırk Vikinglerdi. Vikinglerle oynadık oynamasına ama biz bir kere Rome:TW’nin ekran görüntülerini görmüştük; ille de tutturduk Rome diye. Sonunda beklenti sona erdi ve “Rome” ile birlikte İlkçağ Avrupa’sına hükmettik. Barbarları ezdik ya da barbarlarla Roma’yı ele geçirdik. Oyun çıkar çıkmaz ek paket yapılacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Nitekim yapıldı ve bu sefer esas oyunun yanında sönük kalan bir ek paket yapılmadı. Aksine oynama isteğinizi artırıyor ve bu sefer oyunda Türkler de var!

Savaşta Kanunlar Susar – Çiçero

Rome: TW incelemesini okuduğunuzu varsayarak, ek paketteki yeniliklerden, eksilerden ve artılardan bahsedeceğim. Oyunun geçtiği zamanlar İsa’dan sonra 300’lü yıllar. Yani Roma İmparatorluğunun barbar akınları sonucu ikiye bölündüğü ve 2 ayrı devlet olarak barbarlara direnmeye çalıştığı dönemler. Doğu ve Batı Roma’nın toprakları hala oldukça geniş, fakat birçok şehirde huzursuzluk var ve ekonomik bakımdan güçsüz oldukları için ordularıyla her yere yetişemiyorlar. Roma’nın yanındaki küçük bir devlet olan Almanlar(Alemanni) veya Fransızlar(Franks), Roma’nın neredeyse savunmasız topraklarına girip, topraklarını genişletebiliyorlar.

Oyunu Romalıların tarafında oynamak gerçekten zor. Özellikle Batı Roma çok zor durumda. Doğu Roma Anadolu’ya kadar çekilip, Doğudan gelen Sasanileri(Sasanids) durdurabilirse yine bir yere kadar şansı oluyor. Ancak Doğu Roma ile oyuna başlayıp, İspanya ve Afrika’daki şehirleriniz birer birer isyan bayraklarını çekince, Avrupa’daki birçok ırk üzerinize çullanınca, pek kendinizi savunma şansınız olmuyor haliyle. Hele birde Hunlar atlılarıyla gelirse…

Yani Rome:TW’deki “Romalıların üstünlüğü” bu sefer tam tersine dönmüş. Yine oldukça güçlü birimleri var ama ekonomisi olmadığı için ve Hunluların atlı okçularına karşı savunmasız kaldıkları için, savaşlarda sayıca üstün olsalar bile yenilgi kaçınılmaz oluyor. Bu tip durumlarda meydan savaşlarından kaçıp, şehirlere ve özellikle taş surlara saklanmalısınız.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×