1/2

Rome: Total War - Barbarian Invasion

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Barbarlar, Roma'yı devirebilecek mi?
Total War serisinin ilk oyunu Shogun Total War, hiç şüphesiz strateji oyunlarına yeni bir soluk getirmişti! O dönem uzak doğu felsefeleriyle de oldukça ilgilendiğim için Shogun’ı kesinlikle kaçırmayıp, hemen edinmiştim! Gördüklerim şahaneydi! Bir kere masaüstü taktik ekranı harika düşünülmüştü. Hamle yaparken sanki bir PC oyunu oynuyormuş değil de, satranç oynuyormuş hissi veriyordu. Ayrıca 3 boyutlu savaş ekranı çok görkemli görünüyordu! Günlerce, haftalarca, çeşitli zorluk seviyelerinde, farklı klanlarla Japonya’nın hakimi olmak için uğraşıyordum...

Tadı damağımda kalan Shogun: Total War’ın ardından, yapımcıların yeni bir projenin üzerinde çalıştıklarını duyunca çok sevinmiştim! Yeni oyunun adı Medieval: Total War’dı ve içerisinde Osmanlıları da barındırıcaktı! Çıkar çıkmaz alıp oynamayı planlıyordum ancak bir türlü edinememiştim. Yapım çıktıktan bir kaç ay sonra elime geçti! Shogun’ın üzerine pek de geliştirmeye gidilmemiş olmasına karşın, yine de çıktığı döneme nazaran gayet iyi görünüyordu. Bu sefer Osmanlı’yı seçerek, Bizans’ı devirip, tüm Avrupa’ya ve kuzey Afrika’ya korku salıyordum! Her daim Shogun’a göre daha zor olduğunu düşündüğüm Medieval’ı da bir süre sonra bitirmiştim. Artık yeni arayışlar içerisindeyken, bir yandan da “yeni bir oyun çıkarılır mı?” düşüncesinden de kendimi alamıyordum. En nihayetinde yapımcı Activision beklenen açıklamayı yaptı:

Rome: Total War üzerinde çalışıyoruz

Büyük bir iştahla yeni oyunu beklemeye koyulmuştum. Bu arada sık sık Medieval: Total War’ı yükleyip, alıştırma yapıyordum. Günler geçmek bilmiyordu. Ancak oyunla ilgili bilgiler ve görüntüler, heyecanımı bir kat daha arttırıyordu. Nihayet Rome: Total War’a kavuştuğumda, ilk olarak grafiklere hayran kalmıştım. Tabi bu grafiklere o dönem ne ekran kartım yetiyordu, nede sistemim. Bunun üzerine Rome: Total War’ı hep düşük ayarlarda açmama karşın, büyük keyifle oynadım. Yine de ne yalan söyleyeyim, Shogun ve Medieval’dan aldığım kadar büyük zevk alamadım. Ancak bu demek değildir ki, Rome: Total War, başarısız bir oyun! Aksine türünün en önemli örneklerinden biri olan yapım, dünya çapında büyük ilgi uyandırdı. Şimdi ise her başarılı projenin uğradığı duruma, Rome’da uğruyor ve yapımcılar bir ek paket üzerinde çalışıyorlar!

Barbar saldırısı!

Çıkarılacağı duyurulan ek paketin ismi Rome: Total War – Barbarian Invasion. Oyunumuz milattan sonra 363 yılında cereyan edecek. Barbar imparatorunun yeni bir yerleşim yeri aramaya karar vermesi ile başlıyor. Roma’da ise durumlar hiçte iç açıcı değildir. Öyle ki o dönemde Roma, batı ve doğu olarak ikiye ayrılmıştır. Bu yüzden oldukça güç kaybetmiştir. Var olan güçleri de 2 tarafa dağılınca, ortaya çok zayıf, batı ve doğu Roma çıkmaktadır. Bu durumu fırsat bilen Barbarlar, akın akın Roma’ya hücum etmektedirler! İşte tam bu noktada oyuna biz dahil oluyoruz.

Yeni oyunda, seçilebilecek ırklar değişiklik gösteriyor haliyle. Öyleki Roma’lılar, Hun’lar, Vandal’lar, Saxon’lar, Frank’lar, Sarmantian’lar olarak 6 ırk mevcut. Bu medeniyetlerden herhangi birini seçip oyuna başlıyoruz ama şunu belirtmek gerek ki, Barbarian Invasion’daki haritalar Rome: Total War’a göre daha geniş olacak. İşin özü artık daha büyük alanlarda, daha ayrıntılı stratejiler kurmak zorunda kalabileceğiz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×