1/2

Rotamız, Online Evrenler 16

Özgür Yıldız 1.07.2010 - 15:34
Online oyun kazanı kaynıyor
Oyun içi bir nesneye 25 dolar verir misiniz? Geçtiğimiz hafta 140,000 kişi bunun için sıraya girdi ve 4 saat içinde Blizzard'a 2 milyon dolar kazandırdı. Peki bu ne ifade ediyor? Psikolojik nedenlerini bir kenara bırakırsak, firmaların oyunlarını bu kadar uzun süre boyunca oyunculara sunabilmesi gerçekten ilginç. Blizzard'ı örnek verdik, bu örnekle devam edelim.

Firmanın en fazla para kazandıran oyununu yayımlamasının üzerinden 5 sene geçti. En başta olması gereken birçok özellik, yeni yeni ve yavaş yavaş ekleniyor. Bu da kullanıcıların ilgisinin başka yönlere kaymasını engelliyor. Çoğu kişi World of Warcraft'ı bırakarak Aion, Warhammer Online, Lord of the Rings Online gibi diğer isimlere geçti. Ancak genel olarak bunlar kısa süreli oynandıktan sonra WoW'a geri dönüş yapıldığı da bir gerçek. FPS'lerde de bu mantığın, çıkan indirilebilir içerik paketleriyle yavaş yavaş yerleştiğini görüyoruz. Özellikle Modern Warfare 2 için çıkarılan DLC paketlerinin iyi sattığını da düşünürsek bu durum, MMO'ların FPS'lere güzel bir hediyesi.

Rotamız, Online Evrenler 16


Bu küçük yorumumuzun ardından bu hafta MMO aleminde neler olmuş bir göz atalım.

Rise of the Godslayer, paket olarak satılacak

Age of Conan'ın yapımcısı Funcom, online olarak satılan Rise of the Godslayer ek paketinin, kutulu olarak da satılacağını açıkladı. Buna göre Rise of the Godslayer, içerisinde orijinal Age of Conan oyununu da barındıracak. "Tamed Puma" gibi oyun için bir çok ekstrayı da barındıracak olan paketin fiyatı ise henüz belli değil.