1/3

Rotamız, Online Evrenler 19

Rotamız, Online Evrenler 19

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 1.07.2010 - 15:34
Türkiye MMO sektöründe neler oluyor?
Geçtiğimiz hafta Webrazzi tarafından düzenlenen online oyun toplantısında katılımcı olarak bulundum. Bu hafta size bu organizasyondan izlenimler ve online oyun sektörünün Türkiye'deki yansımaları hakkından notlar sunacağım.

Taksim Elite World Hotel'de gerçekleşen toplantıda ilk olarak Doğan Online CPO'su Kıvan Odabaşı söz aldı. Odabaşı, Türkiye online oyun pazarının tahmini olarak 200 milyon TL büyüklüğüne ulaştığını söyledi. İnternet kullanıcılarının %69'unun oyun oynadığını söyleyen Odabaşı, Türk oyuncularının genel olarak 15-24 yaşları arasında olduğunu belirtti.

Ardından sahneye çıkan BigPoint CCO'su Nils Holger Henning ise, bugün 100 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunan şirketin, bu başarıyı nasıl sağladığını anlattı. Portföylerinde 50 oyun bulunduğunu söyleyen Henning, her gün 250 bin yeni kayıt aldıklarını da sözlerine ekledi.

Rotamız, Online Evrenler 19


Üçüncü konuşmacı olarak Mikro Ödeme genel müdürü Alper Akcan ise, mobil ödemeler konusunda bilgiler verdi. Özellikle Farmville gibi oyunlarda kullanılan mikro ödemelerin öneminden bahseden Akcan, 2012 yılında bu sistemler üzerinden 41 milyar dolar para akışı sağlanacağını söyledi.

Konuşmanın ikinci yarısında Runes of Magic'ten de tanıdığımız GamersFirst'ün Ülke Müdürü Gülümser Baran Şen sunumunu yaptı. MMO pazarında Türkiye'nin 16. sırada olduğunu ve pazar büyüklüğünün 50 milyon dolar olduğunu söyleyen Şen, online oyun pazarının toplam video oyun pazarının %20'sini oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Son olarak ise düzenlenen panelde I Can Football ve önceki önemli projelerinden tanıdığımız Sobee Genel Müdürü Mevlüt Dinç, Oyun Stüdyosu kurucu ortağı Tunga Sanalp ve Yoğurt Teknolojileri CTO'su Engin Erentürk yeraldı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×