1/3

Rotamız, Online Evrenler 22

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 1.07.2010 - 15:33
Online güvenlik şemsiyenizi açın
Login olmadan zırhları giyin!

Rotamız, Online Evrenler'de, bu hafta güvenlik konusunun üzerinde duracağız. Aşağıdaki haberde de okuyacağınız gibi güvenlik, MMO oyuncularının öncelik vermesi gereken bir durum. Özellikle F2P(Free to play/ödemesiz) olmayan ve "subscription" tabanlı MMO oyuncularının, para ve zamanlarının boşa gitmemesi için daha da önemli bir olgu haline geliyor güvenlik.

Peki siz MMO'cuların hesap bilgilerinin çalınmaması ve gönül rahatlığıyla oyununuzu oynamanız için yapması gerekenler neler?

Basit olarak bir kaç küçük tavsiyeyle, hesaplarınızın çalınmasının önüne geçebilirsiniz. Bunlardan ilki ve en önemlisi, bilinçli olmak. Örneğin dosya indirirken ya da mail ile gelen eklentileri, ne olduğunu tam olarak bilmeden açmamalısınız. Tehlikeli olabileceğini düşündüğünüz sitelerden uzak durmalısınız. Çünkü bu gibi durumlarda bilgisayarınıza, sizden habersiz bilgilerinizi çalan küçük programcıklar yüklenebilir. Bu tehditlerin farkındaysanız ve uzak durmak istiyorsanız, bir Internet güvenlik yazılımı edinmenizde de fayda var. Özellikle Kaspersky, Avast, TrendMicro ve ESET gibi firmaların Internet güvenliği sağlayan yazılımları mevcut.

Rotamız, Online Evrenler 22


Yine de iş bununla bitmiyor. Spybot: Search & Destroy gibi anti-malware yazılımları da, internet güvenliği yazılımlarıyla birlikte kullanıldığında oldukça etkili olabiliyor. Bunun dışında işletim sisteminizi güncel tutmanız da bu güvenliğin bir parçası halinde.

Yazılımsal güvenlik çözümlerinin dışında, bazı oyunların sağladığı çeşitli güvenlik sistemleri de mevcut. Bunun en güzel örneği, Blizzard'ın Battle.net bünyesindeki tüm oyunlarla entegre çalışan Authenticator'ı. İsterseniz küçük bir cihaz olarak alabilir veya iPhone/iPod Touch ve destekli bazı cep telefonlarına indirilebilen bir yazılım halinde de edinebilirsiniz. Ama en önemlisi, bilgilerinizi güvenmediğiniz kişilerle paylaşmamanız. Bu yüzden siz siz olun, güvenliği elden bırakmayın.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×