RTÜK bu sefer Çukur dizisinde şarap kelimesini sansürledi

RTÜK bu sefer Çukur dizisinde şarap kelimesini sansürledi

Furkan Güler
Furkan Güler 3.04.2018 - 14:24
RTÜK olayı sansürün seviyesini biraz abarttı.

Geçtiğimiz ay Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giden torba yasanın içerisinde RTÜK'ün internet yayınlarına el atacağı ile ilgili yasa, vekiller tarafından onaylandı. Netflix ve Blutv gibi platformların yanı sıra Türk televizyonlarına sert yaptırımlar uygulayan RTÜK, bu kez olayı abarttı diyebiliriz. Show TV ekranlarında oynayan ve milyonlarca kişinin izlediği Çukur isimli dizide ilginç bir sansür yapıldı. Dizinin son bölümünde çalan ve ünlü matematikçi Ömer Hayyam'ın rubaisinden alınan "Bulut geçti, gözyaşları kaldı çimende; gül rengi şarap, içilmez mi böyle günde?" sözlerindeki "şarap" kelimesi RTÜK kelimesi ilgi çekici bir şekilde sansürlendi. Dizi bir anda sessizliğe gömüldükten sonra bölüm devam etti. Ancak RTÜK işleri bu kadar abartıp "şarap" kelimesini sansürlemesi, internette büyük bir tepkiye neden oldu.

Özellikle Twitter üzerinden RTÜK'ü eleştiren izleyiciler, TV'nin yerine interneti tercih etse de, artık aynı kurallar dizinin internette yayınlanan bölümlerinde de bulunuyor. Yani Çukur'u sansürsüz izlemek şu anda neredeyse imkansız durumda. Halk böyle olunca izleyicilerin tepkisi günden güne büyüyor.

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 23.10.2020 07:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.04.2018 19:24
Bekleyin siz daha bu ne ki?

Mumla arayacaksınız mumla
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.04.2018 06:16
Republic OF Banana.....
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.04.2018 11:41
ne kadar basit bir ülke olduk be :(( 'üzümün pekmezi' için kullanılan kelimeye takılıyoruz artık.
Kalan Karakter : 300 Gönder
etemelkuran
etemelkuran 4.04.2018 10:32
Uyuşturucu kelimesi bile sansürleniyor yerine madde diyorlar. İyice sapkın bir hale geldi. İzlediğin şeyi anlamakta bazen zorluk çekiyorsun.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.04.2018 14:39
Tövbe Tövbe yaa şarap yararlıdır günde 1 bardak yarar 2.si zarar bizim cami hocası bile içki içeceksen sadece 1 bardak şarap iç evladım diyor :D başkasına bulaşma
etemelkuran
etemelkuran 4.04.2018 10:05
O günde bir bardak şarap iç olayı fasafiso çıktı, uzun vadede şarap içenlerle içmeyenler arasında kalp ve damar sağlığı açısından olumlu bir fark bulunamadı, üstüne üstlük olumsuz etkisi tespit edildi. Etil alkol içmenin sağlık açısından hiç bir faydası yok, zararı çok. Sadece bu değil alkolün moleküler yapısında olan şeker ve şeker alkolleri vesaire de zararlı Sorbitol...
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×