Ruhdöveni

Ozan Uzun
Ozan Uzun 3.06.2010 - 12:31
Hayattaki başrol oyuncusunun kendimiz olduğunu düşünürüz. Seçilmiş kişi olmak isteriz.

Hayattaki başrol oyuncusunun kendimiz olduğunu düşünürüz. Seçilmiş kişi olmak isteriz. Hayat tokatını suratımıza vurduğunda gerçeklerin farkına varırız. “. Çakıllar nehri yönünü değiştiremez” demiş yaşlı büyücü ansalon denen yaşlı bir kıtada..

Ansalon da bir başrol oyuncusu varsa eğer bu şanslı kişi heralde Raistlin’dir. Çözülemeyen kompleks karakteri , bozuk sağlığı ve inanılmaz karizmasıyla Gandalf’tan sonra fantazi dünyasının en sevilen büyücüsüdür. Chronicles serisinde tükenmiş , ezik bir büyücü olarak karşımıza çıkar. Düşük seviyeli , vasat bir kişilik olmasına rağmen güce olan hırsı ve zekasıyla diğer kahramanlar arasında hemen öne çıkar.

Raistlin’i raistlin yapan esasında kardeşi Caramon’dur. Kilişeleşmiş zayıf-akıllı , kaslı,aptal tiplemesinin ötesindedir bu iki kardeşin ilişkisi.
Raistlin ‘ in kendi tabiriyle “ zeki değil , ama bilgili “ olan caramon yufka yürekli bir koruyucudur. İkizine her zaman kol kanat germiş , onu korumuştur. Fakat sonunda Raistlini kaybedince kendininde Raistlin’e ihtiyacı olduğunun farkına varır.

Ruh döveni serinin adından anlaşılabileceği gibi direkt Raistlin’e adanmış bir roman. Belki de ticari kaygılardan olsa gerek Raistlin göklere çıkarılmış. Benim daha çok sevdiğim ikiz olan Caramon ise hafife alınmış.

Kitap ikizlerin gençlik yıllarını anlatıyor. Babalarının ve annelerinin ölümünü Raistin’in büyü okuluna gidişini ve en önemlisi o ünlü testini. Bildiğiniz gibi ejderha mızrağında büyücüler belli bir seviyeye geldiklerinde büyüye olan inançları sınanır. Bir çok major büyücü adayı için bu ölüme çıkan bir yoldur. 

Bu kitapda en çok ilgimi çeken şey ikizlerin annesi oldu. İçindeki büyü gücü çıkacak bir delik arayan bu kadın sonunda içindeki sınırsız güce yenilir ve delirir. Raistlin ise tek kurtuluşun sihirde olduğunun farkına varır. Buradaki süprüz Raistlin annesini gerçekten sevmesi , Raistlin’in de sevgisini belli edebilmesi beni çok etkiledi , çok hoşuma gitti.
Raistlin’in büyücü olmasındaki başka bir neden de Caramon’a karşı duyduğu aşırı kıskançlık. Kızların ilgisini çeken , güçlü , sağlıklı delikanlı Raistlin’ i çileden çıkarıyor. Herkesin dalga geçtiği üzdüğü Raistlin ise kendini ispatlamak için elinden geleni yapıyor.

Raistlin’in testi ise süpriz olarak kalsın…

Size içeriğini biraz da başka kitaplardan eklerle verdiğim romanın yazı stiline veya akıcılığına edecek laf bulamadım. Margaret Weis çok yetenekli ve deneyimli bir yazar. Dilinin biraz hafif olması zaman zaman eleştrilse de benim favori yazarlarım arasında hala ilk sıralarda…

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.07.2021 08:41
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ruhdöveni

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×