Rush

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Yarışmak için bahane arayanlara!
Platformlar PSP
Rush
  • Yapımcı - Yayıncı Midway - Midway
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 67
Artılar Los Angeles haritası, lisanslı arabalar ve konsept araçlar
Eksiler Detaysız hikaye, arada kötü kamera açıları, Stunt modu
Rush serisi aslında oldukça uzun süredir farklı platformlarda oyun severler ile buluşmayı sürdüren bir yapım. Dreamcast’te dahil SF Rush 2 ve Rush 2049 isimleri ile gördüğümüz seri, oyunu geliştiren ve yayınlayan Midway tarafından, bu defa PSP platformu için piyasaya sürülüyor. Aslında L.A Rush olarak daha önce taşınabilir olmayan konsollara çıkan yapım ile PSP’ye gelen Rush neredeyse aynı sayılır. Aradaki farkın ise oyunun PSP’ye uygun hale getirilmesi ve yeni Stunt (Akrobatik) modunun eklenmesi olduğu söylenebilir.

Arabam nerede?

Oyunun hikaye moduna girdiğimizde, büyük konsol kardeşlerine çıkan L.A Rush ile paralel bir hikaye ile karşılaşıyoruz. Trikz Lane’i oynadığımız yapımda hikaye moduna girdiğimizde karşımıza oldukça iyi hazırlanmış bir video çıkıyor. Videoda karakter ve çevre modellemelerinin son derece kaliteli ve güzel göründüğüne, oldukça iyi bir render’lama yapıldığına değinmekte fayda var. Videodan anladığımız kadarı ile hayatımızı yarışlar ile idame ettiren, MTV-Cribs’ten fırlamış gibi görülen bir evde yaşayan, havuzda kızlarla vakit geçiren, onlarca arabası olan biri olarak lanse ediliyoruz. Ancak baş rakibimiz Lidell Rey’in ortaya çıkması ve aşağılayıcı konuşmaların geçmesi ile keyfimiz bir miktar kaçıyor. Bu durumu çok fazla sallamayarak iki haftalık bir tatile çıkan karakterimiz, döndüğünde ise pek de hoş olmayan bir sürpriz ile karşılaşıyor. Evi yağmalanmış, darmadağın edilmiş ve en önemlisi tüm araba koleksiyonu çalışmıştır. Böylece bizimde amacımız belli olur; arabaları tekrar ait oldukları yere geri getirmek.

Ne çok iyi ne çok kötü diyebileceğimiz hikaye ile maceramızda başlamış olur. Sahip olduğumuz tek araba ile başlayarak çeşitli türdeki yarışları kazanmalı, böylece hem para toplamalı, hem de yerlerde sürünen itibarımızı geri kazanmalıyız. Yarışları kazanmaya başlayarak hem kilitli olan görevleri yavaş yavaş açıyor, hem de takımımızı tekrardan bir araya toplamaya çalışıyoruz. Şehre ait haritanın GTA’da da olduğu gibi giderek büyüyen ve ucu açık bir şekilde olduğu söylenebilir. Anca tahmin edileceği üzere bir GTA kalitesini beklemek yanlış olacaktır. Özgürce gezebildiğimiz haritada neyin nerede olduğunu ezberlemeye çalışmak biraz zaman kaybı ve gereksiz olabilir. Yinede kimi zaman bildiğimiz yolları kullanmak zaman kazandırabilmekte. Sokaklara baktığımızda ise yaşayan bir şehir ve işleyen sıkı bir trafik görmek mümkün oluyor. Özellikle yarışlar esnasında trafiğin sıkıntı yaşatabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Buna birde polisler eklenince etraf tam anlamıyla panayır alanına dönüşüyor. Polisten kaçabildiğiniz gibi yakalandığınız takdirde de para cezasına çarptırılmaktasınız.

Engeller

Özellikle yarışlar esnasında yardımcı pilotumuz konumunda olan tepedeki ok işareti ise yolu tarif etmekte sanki biraz kararsız gibi görülüyor. Keza daha çok sapmanız gereken sokaklara sizden daha sonra tepki verebiliyor. Bu bakımdan oktan ziyade üzerinde bir sonraki varış noktanızı gösteren ekranın sol alt köşesindeki haritanın yardımı daha fazla oluyor. Harita ayrıca kestirme yollar açısından da size yardımda bulunuyor. Ancak kestirme yollar, kimi zaman yol olmaktan ziyade sıçrama rampaları ile trafiği aşmak gibi şekillerde de ortaya çıkabiliyor. Yarışlar esnasında trafikle yeterince cebelleşmezmiş gibi, başımıza bir de hileli araçlar çıkıyor. Örneğin dört yol ağzında birden önünüzden tır geçebiliyor. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey tam gaz tırın önünden karşı yola devam etmek oluyor. Tabi ki zamanlama ve beceri denk gelmediği taktirde tırın ortasına girmek kaçınılmaz son oluyor. Elbette efendi gibi tırın geçmesini de bekleyebilirsiniz; ancak yarış esnasında bu durum pek tavsiye edilmiyor, benden söylemesi!

Hikaye dışında vakit geçirilebilecek farklı modlarda bulunuyor. Ancak bu oyunlardan ziyade Multiplayer’ın daha kaliteli ve daha eğlenceli olduğu görülüyor. Görsel olarak ortalama seviyede olan yapım, özellikle bazı modlarda ise kameranın azizliğine uğruyor. Sesler ve müzikler bakımından da ne çok iyi ne çok kötü dersek yerinde bir tabir kullanmış oluruz. Rush, PSP platformunda eğlenceli vakit geçirilebilecek, ancak çok uzun süre sizi oyalamayacak bir yapım olarak görülüyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2022 00:05
Kalan Karakter : 300 Gönder
Rush

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×