1/3

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Pripyat, sizi çağırıyor!
Platformlar PC
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
  • Yapımcı - Yayıncı GSC Game - THQ
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 82
Artılar Etkileyici atmosfer, devasa harita
Eksiler Yapay zekâda bazı sorunlar, dengesiz ticaret sistemi
6 Nisan 1986’da Çernobil faciası patlak vermiş, insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden bir tanesi meydana gelmişti. İnsan, bitki, hayvan demeden milyonlarca canlı ölmüş, yüz binlercesi de radyoaktif etkiler sonucunda büyük zararlar görmüştü. Üstelik bu olay, kendisini zamanla sınırlamadı ve kalıntılarını günümüze kadar taşımayı başardı.

Reaktörün 4. ünitesinin infilak ettiği Çernobil kenti, bugün hâlâ hayalet kasaba olarak adlandırılıyor ve ilk günkü gibi adından korkuyla söz ediliyor. Çevre yerleşim birimlerindeki vatandaşlar, bu bölgede tanımlanamayan canlılar gördüklerini ve anlam verilemeyen ürkütücü sesler duyduklarını defalarca belirtmişlerdi.

Dijital yıkım, PC'lerde sürüyor
Bu üzücü olayı temel alarak hazırlanan Stalker, şüphesiz son yıllarda çıkmış en orijinal yapımlardan bir tanesi. Uzun süre ertelendiği için Stalker’ın her detayını merak edip, araştırıyordum. Karşılaştığım “geliştirici günlükleri” başlıklı videolarda, yapımcıların daha gerçekçi bir deneyim yaşatmak için bizzat bölgeye gittiklerine ve orada araştırmalar yaptıklarına şahit olmuştum. Gerçekten etkileyici ve ürkütücü olmalı. Bu denli özenli çalışmanın ardından kötü bir oyunun gelmesi de beklenemezdi haliyle. Geç oldu, ama yine de sağlam geldi Stalker.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Çıkışla birlikte kafalarda beliren soru işaretleri sayısızdı ve yüz binlerce oyuncu henüz Zone bölgesinin havasından kurtulamamıştı. Tam bu esnada da Clear Sky geldi ve soru işaretlerini tek tek cevapladı. Bundan sonrası yapılacaksa, yeni bir başlangıç olmalıydı ve öyle de oldu; Call of Pripyat.

Bu kez tam anlamda bir kelle avcısı olduğumuz söylenemez. Call of Pripyat, önceki iki yapımla pek bağlantılı değil. Gerçekleştirilen detaylı ön çalışmaların ardından, bölgeye hem karadan, hem de havadan askeri birlikler gönderilir. Helikopterler, gökyüzünden çevreyi rahatlıkla görebilecekleri için, kara birliklerine de rehberlik edebilecektir. Tabii ki kimse Çernobil’e amaçsız gelmez. Bölge kapma yarışında olan gruplar, artık sahibi olmayan çeşitli eşyalar ve keşfedilmeyi bekleyen gizemler… Aslında burası ne olursa olsun yine de çekiciydi. İşler istenildiği gitmedi. Belki radyoaktif etkilerden, belki de bölgenin bozuk ikliminden olsa gerek, tüm helikopterler düşer. Askerler de olan bitene anlam veremeden radyasyon kokan topraklarda ölürler.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×