1/2

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Çernobil'deki karanlık maceranın başına dönüyoruz!
Platformlar PC
S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky
Merlin Puanı 78
Artılar Çatışma sahneleri eğlenceli, büyük harita, geniş envanter, ışık ve gölge efektleri
Eksiler Vuruş hissi yok denecek kadar az, yapay zeka ve irili ufaklı diğer hatalar, yüksek sistem ihtiyacı
1986 yılında Çernobil'de yaşanan nükleer facianın ardından birçok insan ölmüş, birçoğu da yaralanmıştı. Patlamanın boyutu Ukrayna'nın sınırlarını aşmış hatta ülkemizin bir bölümünü de kapsayan geniş bir alana yayılmıştı. Günümüzde halen bu olayın etkileri görülebiliyor. Geçmişte meydana gelen çoğu savaş, önemli olaylar ve büyük facialar, yıllardır film ve oyun sektörlerine konu olarak karşımıza çıkıyor. Çernobil faciasını da farklı bir boyutta monitörlerimize Stalker taşımıştı. Uzun süren bir gelişim sürecinin ardından geçtiğimiz yıl PC platformuna özel olarak çıkan Stalker: Shadow of Chernobly, bekleyenlerinin büyük bölümünü hayal kırıklığına uğratmamış, aldığı yüksek puanlarla da dikkat çekmişti. İrili ufaklı bazı hataları bulunsa da Stalker, sunduğu atmosferi ve oynanış tarzıyla diğer oyunlardan sıyrılmasını bilmişti. İki milyona yakın bir satış rakamı da elde edilince, oyunun devam etmesi gerektiği kanısına varıldı. Yapımcılar, zaten kaliteli olan ilk oyunun hikayesinin üzerine ek olarak bir şeyler ilave edilmesinin pek mantıklı olmayacağını biliyor olacaklar ki Clear Sky isimli yeni serüven, ilk oyunun bir yıl öncesinde, farklı bir karakterin başından geçen olayları konu alıyor (Siz yine de sürprizlere hazırlıklı olun).

Prologue

Merc adındaki Stalker ile oyuna başlıyoruz. Clear Sky'da ilk dikkat çeken özellikler, dinamik ışıklandırmalar ve daha geniş bir haritanın üzerinde yer alıyor olmamız. İlk bir kaç ufak görevden sonra kendi envanterimizi belirliyor ve katılmak istediğimiz ekibi seçebiliyoruz. Tabi bu isteğinize karşılık hemen olumlu yanıtlar gelmiyor. Öncelikle söylenenleri yapmalı, istenilen PDA ve belge benzeri dökümleri ele geçirmeli, tehlike oluşturacak isimleri öldürmeliyiz.

Haritanın hemen her noktasında Mutant’lar ve diğer Stalker gruplarına ait birlikler görmek mümkün. Tek başına ilerlemeye çalışmak gerçekten çok zor bir hal alacaktır. Dahil olduğunuz grup sayesinde operasyonlara arkadaşlarınızı da çağırabiliyor, ek ateş gücü oluşturabiliyorsunuz. Öldürdüğünüz her Stalker'ı mümkün olduğunca aramakta fayda var. Çünkü parayla silah satın almak pek kolay değil. Oyuna yeni başladığınızı ve ilk zamanlarda silah çeşitliliği sıkıntısı çekeceğinizi düşünürsek tutumlu davranmanız gerekiyor. Hasar gören silahlarınızı tamir ettirebiliyor, hatta silahlarınıza geliştirmeler de yaptırabiliyorsunuz ayrıca. Tabi parasını verdiğiniz taktirde. Oyundaki ticaret sistemi ilk oyundaki gibi belirli kişilere bağlanmamış bu kez. Konuştuğunuz çoğu Stalker ile ticaret yapabiliyorsunuz.

Peki elde ettiğimiz silahlar işe yarıyor mu derseniz, pek değil cevabını verebilirim. Maalesef Clear Sky'da “Vuruş hissiyatı” kavramı yok denecek kadar az. Buna ek olarak çok yakın mesafelerden yaptığınız atışlarda bile karşınızdakini devirmek oldukça zor. Örnek vermek gerekirse, bir Stalker'ın kafasına atış yaptınız diyelim. Eğer daha önce yara almadıysa ufak bir sersemleme yaşıyor ve çatışmaya kaldığı yerden devam ediyor. Öldürmek için bir kez daha tekrar etmek gerekiyor çoğu zaman. Eğer rakibinizi boydan boya tarayabilirseniz bu da bir öldürme yöntemidir sonuçta, ama etrafınızı çeviren onca adama karşı silahların da hantal olduğunu belirtirsek, hızlı hareket etmekte fayda var.

Çernobil’in gölgesi

Başta da belirttiğim gibi Clear Sky, oldukça geniş bir haritadan oluşuyor. Buna aslında Shadow of Chernobly'in geliştirmiş daha kapsamlı haritası da denebilir. Oyundaki mekanların büyük bir bölümü, ilk oyundan da tanıdık gelen mekanlar. Ayrıca bazı karakterler de öyle. Grup çatışmaları yeni oyunda daha da etkin bir hal almış, ilk oyundaki mistik havadan neredeyse eser yok denebilir.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×