1/2

Safecracker

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Bir ev kasalarla nasıl yaşanmaz kılınır?
Platformlar PC
Safecracker
  • Yapımcı - Yayıncı Kheops Studios - Adventure Company
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 68
Artılar Katıksız bir puzzle adventure çözmek isteyen herkes buyursun
Eksiler Senaryo, bulmacalar arasında erimiş; bu kadar kısa bir oyunda daha zor bulmacalar olması gerekirdi
1997 yılında piyasaya çıkan aynı isimli oyundan bahsetmiyorum elbette; Safecracker, geçtiğimiz sene Voyage ve ondan önce de Return to the Mysterious Island isimli oyunların yapımcısı Kheops Studio'dan gelen yeni bir macera oyunu. 2004 ve 2005 yıllarında gündemde olan firma, Voyage'dan sonra bu seneyi kastederek iki yeni oyunla daha karşımıza çıkacağını müjdelemişti. Zamanla bu iki oyunun Secrets of Da Vinci: Forbidden Manuscript ve Safecracker olduğunu öğrendik. Secrets of Da Vinci için katiyen bir Da Vinci Şifresi kopyası ya da onun isminden faydalanmaya çalışan bir yapım yorumu yapılamaz. Safecracker ise sizi başından sonuna kadar bulmaca çözmenizi gerektiren bir yapıyla başbaşa bırakıyor.

- Şifremi unuttum

Oyun klasik bir first person point&click macera oyunu. Ekran ekran ilerleyen oyunda 360 derecelik bir perspektife sahibiz ve bulmacaları da bu görüş açımız yardımıyla çözüyoruz. Canlandırdığımız kahraman güvenlik sistemlerini ve kasaları kırmada uzman bir kişi. Senaryo içerisinde ise varlıklı bir ailenin ölen aile büyüğünün vasiyetini bulmak üzere bizim yardımımız isteniyor. Fakat garip olan şey, bu amcanın vasiyetini evdeki 35 kasadan birine saklamış olması. E biz de işinin ehli bir şifre kırıcı olduğumuz için eve girip kırılmadık kasa bırakmamalı ve bu vasiyeti bulmalıyız.

Laftaki 35 kasanın asıl karşılığı aslında açılması gereken 35 farklı kilitli yer. Yani sadece kilitli kasalar ve güvenlik sistemleriyle değil, aynı zamanda kapılarla da mücadele etmemiz gerekli. Oyun tamamıyla iki katlı bir evde geçiyor ve etkileşime girebileceğiniz çok fazla cisim yok. Yalnızca bulmacalara dair ipuçlarına ve yine bulmacalardan çıkan alet edevatlara sahip olabiliyoruz. İlk başta bunun kısıtlayıcı olduğu düşünülebilir, fakat yapmamız gereken işe dikkat ettiğimizde yeterli sayıda cisimle haşır neşir olduğumuz dikkat çekecektir. Detaylarda göze batabilecek bir eksi olarak karakterimizin pozisyonu biraz rahatsız edici. Zira oyunun bize uzman olarak tanıttığı kişinin yanında herhangi bir takım çantası bulunmuyor. Buna göre aslında minik çaplı bir MacGyver gibi hissediyoruz kendimizi, ki aslında bunun böyle olmaması gerekirdi. Nitekim bulmacalardaki mekanizmalar oyun dünyasındaki herhangi bir insanın çözebileceği türde hazırlanmış. Normal insanlarda bulunmayıp da böylesi bir üst düzey kasa kırıcıda olması gereken maymuncuk ya da ona benzer eşyalar hem oyundaki bulmaca yapısını çeşitlendirebilirdi, hem de bu tarz ufak mantık hatalarını beraberinde getirmezdi. Ayrıca bu nedenle de kendinizi tam anlamıyla bir "safecracker" hissetmiyorsunuz.

Oyunda çok sayıda orijinal bulmaca bulunmuyor. Açmanız gereken bir kapı genellikle bir mekanizmaya bağlı ya da bir güvenlik şifresi ile korunmakta. Baştan itibaren genellikle bir bulmacayı çözdükten sonra alacağınız kağıt parçası üzerindeki güvenlik şifresini kilitli bir kapı üzerinde kullanmanızı gerektiren türde bir ilerleyiş söz konusu. Bu da çaktırmadan oyun ömrünün kısalmasına neden oluyor; çünkü neredeyse aynı anda iki bulmacayı birden bitirmiş oluyorsunuz. Bir tablo üzerinde parçaları değiştirerek uygun şekli ortaya çıkarma ya da bir noktadan başka bir noktaya elektrik akımını ulaştırmanızı gerektiren ve bu formatta yalnızca görünümü farklılaşan bulmacalar oyunun genelini oluşturuyor. Özellikle oyunun ortalarında bir yerde Die Hard filmiyle efsaneleşen "3 galon, 4 galon, 5 galon" benzeri bir bulmacayla karşılaştıktan sonra oyunu kapatabilirsiniz bile. İlerleyiş ise tamamen bu bulmacaları çözmeniz üzerine kurulu, yalnız bundan bir eksi olarak söz edemeyiz. Serbestlik kapsamında oyunun başarılı bir sunuma sahip olduğundan bahsedilebilir; buna göre evin çeşitli mekanlarında karşınıza çıkacak bulmacaları, oyunda geldiğiniz aşamaya bağlı olarak istediğiniz sırada çözebilirsiniz. İlerleyişe direk etki eden bazı durumlarda ise tek bir bulmaca ile karşılaşıyoruz; bunun dışında evin içinde özgürüz, ta ki bir bulmacayla karşılaşana kadar. Bu kısıtlı alanda o kadar çok bulmaca var ki, evde yaşayan insanların içeride nasıl gezindiğini anlamak mümkün değil.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×