Sam & Max Episode 4

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Sam ve Max bu sefer başkanın ilginçliklerini çözmeye çalışıyorlar
Platformlar PC
Sam & Max Episode 4
Merlin Puanı 82
Artılar Çizgisellik bir nebze azaltılmış, komedi atmosfer aynen devam ediyor, diyaloglar, seslendirmeler
Eksiler Git gel yapmak bir süre sonra sıkabilir
Açıkçası Sam ve Max’i öyle eskiden filan pek bilmezdim. Hatta daha önceki oyunlarını bile sonradan keşfedip oynama imkanım olmuştu. Bu konuda itiraf ediyorum, Sam ve Max’le tanışmam geç oldu. Ama onlarla geç tanışmam gene de, sevmemem anlamına veya beni eğlendirmedikleri anlamına gelmesin. Kendim yüzüne ve farklı oyunlar dadanmışken, sonradan bu sevimli matrak ikiliye el atmıştım. Sadece Sam ve Max değil, Lucas Art’tan zamanında neler çıkmıştı. Aslında bir ara Lucas Art altın bir devir yaşatmıştı. Gelen oyunlar cidden harika ve macera türünde birçok klasik çıkmıştı bu sıralarda. Bu başarıların arkasından böylesi oyunları pek göremez olduk. Gerçi o sıralarda ben, Sam ve Max dahil Lucas Art'ın diğer oyunlarına dokunmamıştım bile. Sonradan tanıştım birçoğuyla. Çılgın ikilinin maceralarını sevmiştim, ama yaptığım araştırmada oyunun yeniden yapılırken rafa kaldırıldığı ortaya çıkıyordu. Tabii ki geç tanışıp, sevdiğiniz ve devamını tırım tırım aradığınız bir oyunu istersiniz. Bende çok istedim, ama sonuçta imdadıma Telltale Games yetişti. İyi ki de yetişti diyorum, cidden Sam ve Max’in tadını alınca yeni oyunlarını çok istedim.

Dizi furyası

Son dönem oyunlarında moda olan bir akım var; bölüm olarak yayınlanma. İlk olarak ben şahsen Sin Episodes’la tanıdım bu kervanlar zincirini. Hatta Sin’de en güzel yerinde bitti oyun, ikinci bölümünü bekledim ama daha yok ortalıklarda. Devam edecek olursak, Sam ve Max de bu bölüm bölüm yapılma modasına ayak uydurmuş durumdalar. Bir, iki, üç derken sonunda dördüncü bölüme gelebildik.

Dördüncü bölümün adı “Sam & Max Episode 4: Abe Lincoln Must Die” olarak adlandırılmış. Yine oldukça ve komik bir bölüm olmuş ki, zaten daha her şey senaryodan kendini belli ediyor. Amerikan başkanı deliriyor ve sürekli yasalar çıkartmaya başlıyor. Oldukça garip olan bu yasalar karşısında tabii ki çoğu kişi mağdur kalıyor. Yasaklar vs… derken bu durumu çözmek için dedektiflerimiz iş başına geçiyor. Böylece Sam ve Max için yeni bir macera başlıyor.

Komedi atmosfer

Daha ilk dakikalardan itibaren yapım kendini belli ediyor. Ancak bazı ilkler kendini oyunda belli etmiş. Bunların en başında artık eskisi gibi çizgisel bir yol durumu gözetilmiyor. Bulmacalarda artık eskisi gibi belli bir düzen şeklinde takip etmeyebiliyoruz. Eski bölümler ele alındığında bu seri için yeni bir özellik olarak ortaya çıkıyor. Yani belirli bir düzen yok. Bulmacalar aslında genel olarak önceki bölümlerdeki gibiler. Eğer önceki bölümleri de oynamışsanız, hatta iyi bir macera oyuncusuysanız bulmacalar bazı açılardan kolay gelebilir. Genel olarak bulmacalarda son aldığınız bir şeyi, hemen sonra yer alan başka bir şeyde kullanmaktan geçiyor. Zaten mantığı hemen kapacaksınız. Nerede işe yarıyor, hemen sonraki hedef vs… derken bulmacaların mekaniklerini çözüyorsunuz.

Bulmacalara göre oyundaki ilerleyişte şekilleniyor. Yine önceki bölümlerdekine değişik bir başlangıcımız var. Hatırlarsanız hep oyuna ofisimizde başlardık. Ama bu sefer onun yerine Beyaz Saray’da yer alıyoruz ve oyuna burada başlıyoruz. Bu önceki bölümlerdeki ezbere ofis başlangıcı yapısı ele alınırsa, oldukça renklendirici bir özellik olmuş. Fakat oyunda ofise sürekli gidip gel yapacaksınız ki, demin belirttiğim gibi bulmacaların etkisi bu konuda en büyük. Bulmacaların işleyişine göre oradan buraya yolculuk edip duruyoruz. Bu durum ilk zamanlar çekilir olsa da, bir süre sonra şahsen biraz sıktı beni. Aslında bu işleyiş için daha değişiklikler yapılabilir. Aslında dördüncü oyuna şöyle bir bakarsam, diğer bölümler yanında oldukça yenilikçi olmuş.

Kaliteden ödün yok

Genel olarak grafikler aynı. Hatta böylesi bir macera oyunu için oldukça hoş. Önceki bölümlerdekiyle herhangi bir fark göremedim şahsen. Komik olan atmosferi çizmekte başarılı görüntüler var. Zaten oyunun çizgi film havası ekrana güzelce yansıtılıyor. Baş karakterlerimiz Sam ve Max başrolde diğerlerine göre daha ön plana çıkıyorlar. Şahsen diğer modellere göre daha başarılı buldum ben.

Ses konusunda yapımcılar yine iyi iş çıkartmış. Önceki bölümlerde en çok seslendirmeleri ve o komik diyaloglara biterdim. Yine aynı şekilde hepsi tam gaz devam ediyor. İnce esprilerle gülme krizine girebilirsiniz. Seslendirmeler konusunda hiçbir şekilde lafım yok. Kaliteli ve akıcı bir şekilde. Aslında toptan olarak teknik yönden Sam & Max Episode 4: Abe Lincoln Must Die’a bakarsam, önceki oyunlarla herhangi artısı yok. Aynı kaliteyi koruyor ve güzel bir şekilde devam ettiriyor.

Yeniliklerle daha farklı bir Sam ve Max

Genel olarak Sam ve Max’in son bölümü süper olmuş. Komedi senaryo, diyaloglar ve grafikler başarılı. Hatta yapılan bir iki yenilik oyuna daha çok hava vermiş. Aslında bu yenilikler baz alınırsa, diğer bölümlerde oyunda başka değişiklikler görebiliriz gibi duruyor. Benim gibi bu deli ikiliyi seviyorsanız beğeneceksinizdir. İyi oyunlar.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 7.06.2023 05:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
Sam & Max Episode 4

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×