1/2

Sapphire X1800 XT

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Sapphire X1800 XT mercek altında

Yazı için Alican Candan'a teşekkür ederiz.

Teknolojinin sürekli geliştiği bu ortamda oyun oynamak artık iyice zorlaşmışken, teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanan yapımlar karşısında GF 4 MX 440’ımın çaresiz kalışı beni yeni kartlara yöneltti. Gerek teknik özellikleri gerekse performansı ile gözüme hoş gelen o kartı denemek için sabırsızlanıyordum. Benim için MX 440’dan sonra tam bir geri dönüş olacaktı. Çünkü gözüme Sapphire X1800 XT’yi kestirmiştim.

X1800 ailesi

Kart Ati’nin son serisi olan X1000 serisinin bir üyesi. Bu serinin kartları X1300, X1600, X1800, X1900 şeklinde satılmaktadır. Her kart kendi içinde çeşitlenmekte. 1800 ailesinde ise GTO, XL, XT gibi modeller mevcut. İncelediğimiz kart X1800 ailenin en güçlü modeli olan XT modelidir. Bu kartın 256Mb’lık ve 512Mb’lık iki modeli bulunmakta. Biz 256Mb belleğe sahip olan modeli inceliyoruz.

Bağlantı yolunun PCI-e olduğu bu kart teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanıyor. 625Mhz GPU ve 1.5 Ghz hızında 1.2ns’lik GDDR3 belleğe sahip. Ayrıca 256 bit bellek yoluna,16 iş hattına,16 Piksel Shader ünitesine ve 8 tepe ayracı bulunuyor. Bu üst düzey kartın Nvidia’nın üst düzey kartlarından ayrı bir özelliği var. HDR ve AA’yı (Anti Aliasing) aynı anda açabiliyor. H.264 kodlamasını bünyesinde barındıran kart ile yüksek çözünürlüklü video işleme imkânınız var. Bu özellik ile 1080p çözünürlüğe sahip filmlerle videoları izleyebilirsiniz ve kaydedebilirsiniz. Yani şuan da aklınıza gelen tüm yeni teknolojileri bünyesinde barındırıyor.

Vista ile uyumlu

Windows’un piyasaya sürmeye hazırlandığı, Vista işletim sisteminde de hiç bir grafiksel sorun çıkartmayacak, sizi güzel efektlerden mahrum bırakmayacak. Sonunda kartımızı kutusunda çıkarıp incelemeye başladığımızda, eski modellere göre epey bir büyüdüğünü görüyoruz.Yaklaşık 1-1.5 kilo ağırlığında olan bu kartın, sadece soğutucusu bir Slot kaplıyor. Bu devi bir kenara bırakıp kutuya bakacak olursak kutu oldukça zengin. İçerik olarak; Power DVD, Power Director 4, sürücü Cd’si ve oyunlarımız çıkıyor. Kart ile beraber gelen oyunlar ise; Richard Burn Rally, Tony Hawk’s Underground 2, Prince Of Persia: Warrior Within ve Brother in Arms Road To Hill 30 olarak sıralanıyor. Bu yapımlardan deneme sürümlerini oynayıp, beğendiğimiz 2 tanesini indirerek, bize verilen numarayı girmemiz gerekiyor. Kutudan ayrıca gerekli tüm kablo takımının da çıktığını unutmayalım.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×