1/3

Saw 2

Saw 2

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Hayatta kalmak için ne kadar kan dökebilirsin?
Saw 2
2004 yılında vizyona giren ilk filmi ile Saw, beklentilerin çok üzerinde başarı elde etti. Hatta bu başarı yapım ekibini bile şaşırttı. Akıllara durgunluk verecek kadar şaşırtıcı bir senaryoya sahip olan Saw’ın baş rollerinde Cary Elwes, Leigh Whannel, Lethal Weapon serisinden tanıdığımız Danny Glover ve Tobin Bell, ilk göze çarpan isimlerdi. Açıkçası kadronun en deneyimli isimleri Cary Elwes, Danny Glover ve Tobin Bell. Geri kalan ekibin çoğu bir hayli genç. Örneğin ilk filmin her iki (James Wyn, Leigh Whannel) senaristi de 1977 doğumlu.

Oldukça düşük bir bütçeyle çekilen Saw, yapımcılara olağan üstü bir gelir kazandırdı.

İçerisinde mesajlar da taşıyan Saw’ın teması, “hayatın değerini bilmek” olarak öne çıkıyor! Zaten seri katilimiz de hayatın değerini çok iyi bilen bir adamdır(John). Zira kanser hastası olduğunu öğrenmiş ve tüm yaşama görüşü 180 derece değişmiştir. Artık yaşadığı her andan, aldığı her nefesten, içtiği her sudan ayrı bir tat almaktadır. Böyle bir adamın seri katil olmasındaki sebep ise hayatlarının değerini bilmeyen insanlardır! En nihayetinde John, bu tür insanlarla bir oyun oynamaya karar verir ve son kurbanları da Dr. Lawrence Gordon ve Adam ismindeki birbirini tanımayan iki kişidir. Dr. Lawrence Gordon(Carry Elwes) karısını aldatan, çocuğuna ise yeterince ilgi göstermeyen bir babadır. Adam(Aynı zamanda yapımın senaristi olan Leigh Whannel canlandırdı) ise sipariş üzerine insanların gizli gizli fotoğraflarını çekerek hayatını kazanmaktadır. Bu iki adamın hayatlarında ilk defa gördükleri bir odada uyanmalarıyla film başlar! Artık tüm ipler katilin elindedir!

Yapımın en önemli özelliği katilin dahice tuzaklarıdır. Zira katil olarak bahsettiğimiz kişi aslında hiç cinayet işlememektedir. O sadece kuralları belirler ve tuzakları yerleştirir. Geri kalan tüm işleri ise kurbanları halleder. Bu tuzaklar öyle akıllıca hazırlanmıştır ki, kurbanlar eğer kurtulurlarsa hayata yeniden döneceklerdir, fakat kurtulamazlarsa kaçınılmaz sonları ölümdür! Ancak bu ölümler ya kendileri ya da başka kurbanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bütün bunlar da katilin dahiyane zekasının ürünüdür.

Şu ana kadar katilin tuzaklarından sadece bir kişi kurtulmuştur. Uyuşturucu bağımlısı olan Amanda(Shawnee Smith) isimli genç kız, katile adeta minnettardır. Çünkü Amanda, korkunç ölüm oyunundan kurtulmuş ve artık hayatının anlamını kavramıştır. Amanda ve John ikinci filmde de karşımıza çıkıyor!

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×