1/2

Saw

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Testerenin korkunç yüzü
Platformlar PC
Saw
  • Yapımcı - Yayıncı Zombie - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 83
12 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%45
Artılar Filmin havasını fazlasıyla veriyor ve film materyalleri başarılı kullanılmış, kaliteli bulmacalar ve senaryo
Eksiler Teke tek dövüş sistemi çok ağır, bazı bulmacalar kendini tekrar ediyor ve oldukça zorlaşabiliyor
Bir toplumda suç işleniyorsa devletin etkin mekanizmaları devreye girer ve suçlular cezalandırılır. Bazı durumlarda suçlular bir yolunu bulur ve adaletin pençesinden kurtulmayı başarır. Deliller değiştirilir, rüşvet verilir ya da yalancı şahitler bulunarak davanın seyri değişir. Ancak hesap etmedikleri bir şey vardır, o da “Testere”. Adaleti yanıltan bu suçlular Jigsaw’la yüzleşmek zorundadırlar. Testere toplumdaki bu adalet açığını kendi yöntemleriyle cezalandırır. Onlarca suçlu onun hazırladığı ölümcül tuzaklarla yüzleşir. Suçlular kurallara uyup birlikte hareket etmek zorundadır. Sabırları ve yaşama içgüdüleri Jigsaw tarafından sonuna kadar tetiklenir.

2004 yılında gösterime giren Testere (Saw) bu kurgu üzerinden yola çıkıyor. Filmin oyunu yapılacağı fikri ortaya atılınca, genel hatlar az çok tahmin edilebiliyordu. TPS kamera açısı, onlarca tuzak ve etkili film müzikleri. Filmin senaristleri oyun senaryosunu da kaleme almışlar. Açıkçası filmin senaryosuna hayran olduğum için, oyunu da sabırsızlıkla bekliyordum.

Dedektif Tapp ve Testere

Yapımı açınca sade bir menü sistemi karşımıza çıkıyor. Oyunda iki zorluk seviyesi bulunuyor. Hemen belirteyim, normal zorluk seviyesinde bile bazı bulmacalar saç baş yolduracak türden. Jigsaw’ın meşhur kuklasının kahkahaları eşliğinde maceramıza başlıyoruz. İlk filmde Testere’yi yakalamak için çok çalışan dedektif Tapp, ortağını Jigsaw’ın hazırladığı tuzağa kurban vermiştir. Rozeti de elinden alınmıştır. Bu kez de kendisi onun ağına düşer ve gözlerini terk edilmiş bir akıl hastanesinin tuvaletinde açar. Senaryo birinci ve ikinci film arasında geçiyor.

Saw

Tahmin edebileceğiniz gibi meşhur kukla televizyonda belirip, talimatlarını vermeye başlıyor. Dedektifimiz başında metal bir tuzakla sandalyeye bağlı olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun hikayesi film senaryolarına sadık kaldığı için, Testere filmlerini izleyenler kolaylıkla adapte olacaklardır. Yine yapımdaki film havasını pekiştirmek için sık sık flashback’lerle geçmişe anlık dönüşler yapılıyor. Hatta beyaz perdedeki bazı karakterlerde oyunda bulunuyor. Amanda da bunlardan biri. Akıl hastanesine hapsedilmiş bizim gibi onlarca kurban da oyunda var. Bu insanlar içinde bulundukları psikoloji gereği bize saldırıyorlar ve onlarla yakın dövüşe girmemiz gerekiyor.

Saw, TPS kamerası ile oynanıyor ve faremiz kontrollerde önemli vazifeler üstlenmiş. Bulmacaların çoğunu tek fare ile çözebiliyoruz. Ayrıca dar kalasların üzerinden geçerken de, fareyi dengeli bir şekilde ilerletmemiz gerekiyor. Silent Hill oynayanlar Saw’ın yapısına kolaylıkla alışacaklardır. Oyunda yakın dövüşlerde yapacağımız saldırılar oldukça yavaş gerçekleşiyor ve biz vuruşu gerçekleştirmeden darbeler almaya başlıyoruz. Neyse ki bu insanlarla birebir dövüşmeye mecbur değiliz. Etrafta onlarca tuzak var ve Testere’nin tuzaklarını lehimize çevirebiliyoruz. Çatlak duvarlara da dikkatli bakın. Çünkü bu duvarları kırıp diğer odalara geçebileceğiz.

Tehlikenin kendisi

Yapımda silah olarak kullanabileceğimiz onlarca nesne var. Beyzbol sopası, makas, levye, metal boru, el baltası ve tabanca bunlardan bazıları. Yalnız bunlardan birini yanımızda bulundurabiliyoruz ve çoğu nesne kırılıyor. Oyunun sonuna kadar dedektifimiz yalın ayak dolaşacak. Yerlerde yürürken dikkat etmeniz gerekiyor. Yerlerde cam kırıkları var ve sağlık barınızı azaltıyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×