SBK Superbike World Championship

SBK Superbike World Championship

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Rüzgarla esenler
Platformlar PSP
SBK Superbike World Championship
  • Yapımcı - Yayıncı Milestone - Conspiracy Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 70
Artılar Gerçekçi öğeler, animasyonlar
Eksiler Bazen fazla gerçekçi olabiliyor, sesler daha kaliteli olabilirdi
Motosiklet yarışları, Formula 1 tadındaki hızı ve aksiyonu iki tekerlekli araçlarla dört katına çıktığı bir macera. Bu tehlikenin, süratin ve adrenalinin belki de en makul düzeyde yaşanabildiği ortam ise video oyunları oluyor. World Superbike oyunlarını ilk kez oynayabildiğimiz İtalyan geliştirici Milestone tarafından piyasaya sürülen yapım, Xbox 360 ve PC versiyonlarını takiben PSP platformuna da çıkmış bulunuyor.

World Superbike’ta piyasada görebileceğiniz motorlar bulunuyor. Bununla birlikte motorlar; motor, şasi, fren gibi kısımları modifiye edilerek kullanılıyor. Böylece ortaya saatte 320km hız yapabilen canavarlar ortaya çıkıyor. Oyunda on dört takım, motorlar ve sürücüleri ile birlikte geliyor. On bir adet detaylı resmi lisanslı parkurda, yarışılmak üzere sizleri bekliyor. Parkurlar arasında Britanya’nın Brands Hatch ve Silverstone, Holland’nın Assen, İtalya'nın Monza ve Misano gibi yarış pistleri bulunuyor. Tüm bu parkurlar sıkı motor yarışı takipçileri tarafından kolaylıkla hatırlanacaktır. Yapımın PSP versiyonunun, büyük oranda PS2’den port edildiği görülüyor; ancak bu onun kötü olduğu anlamına gelmiyor. Zira konsollar arası aktarımın gayet güzel gerçekleştirildiği görülüyor.

Head Start

Yapımın PSP versiyonunda yarışçı sayısının biraz kırpıldığı görülüyor. Parkurlarda aynı anda yarışan motorcu sayısı en fazla on dört olarak belirlenmiş. PS2’ye göre azaltılmış olan bu rakam PSP’de göze batmıyor ve muhtemelen küçük ekrandan dolayı yeterli geliyor. Oyunda Quick Race, Race Weekend, Championship, Scenario Challenges, WLAN Multiplayer gibi modlar bulunuyor. Modların hepsinde de gerçekçi bir motor sürüşü sunulmuş. En kolay zorluk seviyesinde dahi erken frenleme, çizgi takibi, çimlerde kaymak gibi temel kurallardan ve davranışlardan ödün verilmemiş. Bu nedenle kontrollerin kolay olmadığını belirtmekte fayda var. Ancak zorluk seviyesini arttırmak, pist üzerinde daha az yol tutuşu anlamına gelmiyor. Zira zorluk seviyesini yükselttiğimiz taktirde tam anlamı ile gerçek World Superbike kuralları ile karşı karşıya kalıyoruz. Hal böyle olunca ister istemez gerçekçilik çok daha fazla ön plana çıkıyor. Biraz zaman almakla birlikte, oynadıkça kazanılan deneyimlerden sonra zorluk seviyesini yükselterek gerçekçi bir ortamda oynamak daha fazla zevk veriyor. Tabii ki bu zevkin en önemli parçaları olan motorlara değinmeden olmaz. İçinde Honda, Suzuki, Ducati, Yamaha, Kawasaki gibi popüler motorların bulunduğu yapım, iki farklı motor ve egzoz sesi seçeneği ile sunulmuş durumdalar.

Farklı oyun modları altında toplanmış onlarca yarış ve açılabilir etkinlikler sayesinde, uzun süre parkurlarda tur atmanız sağlanmış. Bunlardan sıkılırsanız diye de, üç kişiye kadar Wireless üzerinden multiplayer desteği sunulmuş. Başarılı yarışlar sonucunda bonus videolar, resimler ve Umbrella Girls (!) ile ödüllendiriliyorsunuz. Grafikler açısından bakıldığında, küçük ekrandan kaynaklanan PS2’den daha keskin görüntüler görülüyor. Motorcu ve motor modellemeleri ile animasyonları da oldukça başarılı yapılmışlar. Sesler bakımından özellikle motorlar arası farklar belli oluyor; ancak yüksek kaliteli olmamaları nedeni ile bir süre sonra kafa ütülemeye başladıkları da bir gerçek. Kendi deneyimlerime dayanarak motor dönüşlerinin biraz yetersiz olduğu kanaatindeyim. Zira 50km ile dahi viraj alırken çimlere uzanmak mümkün olabiliyor. Bununla birlikte biraz ustalık gerektiği de aşikar.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2020 12:16
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×